Keloğlan Mağarası-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Keloğlan Türk kültürünün çok önemsediği bir tipleme olup tarihte masallar ve fıkralar ile oldukça fazla anılmaktadır. Denizli ilimizde bulunan Keloğlan mağarası Türk milletinin Keloğlanı ne kadar benimsediğinin bir örneğidir. Ülkemizde mağaralar oldukça meşhurdur. Kimi yerli halkın pek ilgisini çekmese de sadece yağmurdan korunmak için bir yer olarak görse de orada yaşamayan ve yabancı misafirlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Ortalama olarak son 40 yıldır mağara turizmi oldukça fazla gelişmiştir. Bu turizme katkısı olan mağaralardan birisi de Keloğlan mağarasıdır. Mağara Denizli’nin Dodurga kasabasında, Karadağ yamaçlarında yer almaktadır. Mağara oldukça uzundur ve yaklaşık olarak 150 metredir. Mağara içerisinde çok sayıda sarkıt ve dikit vardır bu tür mağaralar bilindiği üzere fosil mağaralar olarak anılmaktadır. Mağara içerisinde enteresan görüntüler göreceksiniz insanların çok fazla dikkatini çekeceği değişik yapılarda sarkıtlar bulunmaktadır. Keloğlan mağarasının birden fazla girişi bulunmaktadır. Mağaranın içerisinde bulunan parkur misafirlerin rahatlığı için genişletilerek aydınlatılmıştır bunun yanında yarasalar için özel bölmeler yapıp içerideki doğal yaşantıyı bozmadan ziyaret etmek mümkündür. Mağaranın içerisinde güvenlik önlemleri de ciddi bir şekilde alınmış gelen yerli ve yabancı turistlerin başına bir şey geldiğince acil müdahale için mağaza ziyaret saatleri boyunca sağlık ekipleri mağarada bekletilmektedir.  Mağaranın içerisinde bölgede yapılan birçok tarihi kazılardan çıkarılan kalıntılar da sergilenmektedir. Oda mağaraya farklı bir hava katmaktadır. Mağara içerisinde birden fazla bölmeler vardır. Toplam denizden yüksekliği 1200 metredir mağaralar hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi keloğlan mağarasında bulabilirsiniz. Ayrıca bu mağarayı birçok ulusal kanal belgesel olarak tanıtmıştır. Makalemizde mağarayı ziyarete etmeden önce önemli bilgileri bulabilirsiniz. Lafı çok fazla uzatmadan Keloğlan mağarası hakkında ulaşım, ziyaret saatleri ve giriş ücreti gibi önemli bilgileri vereyim.

Keloğlan Mağarasına Nasıl Gidilir?

Denizli de bulunan en güzel mağaralarımızdan birisi olan Keloğlan mağarasına en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma ile ulaşım şekilleri: Şehir merkezinden ve terminalden kalkan Dodurga dolmuşlarını kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuşçuya mağaradan ineceğim dediğiniz taktirde mağara önünden inebilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel araç ile gitmek isteyenlerin ilk olarak Denizli Antalya karayoluna çıkması gerekmektedir. Daha sonra Antalya ya doğru devam ederken Dodurga kasabasından otobandan ayrılarak Dodurga’ya doğru ilerleyiniz ve yol üzerindeki tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirisiniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş odluğum Google haritası üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Keloğlan Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Keloğlan mağarasının ziyaret saatleri şu şekildedir: Haftanın yeni günü olacak şekilde sabah saat 09:00 dan akşam 17:00 ya kadar ziyaret etmeniz mümkündür. Mağaranın giriş ücreti de: 5 TL’dir. Grup olarak ziyaret edecekler için çeşitli indirimler uygulanmaktadır. Tek olarak girseniz bile inanın bu fiyat oldukça düşüktür. Yurt dışında böyle güzellikler için kat kat fiyat ödemeniz gerekir.

Evet değerli tatilciler Denizli gezinizin önemli bir parçası olacağını düşündüğüm Keloğlan mağarasını sizlere tanıttım umarım sizler yardımcı olabilmişimdir. Denizli gezinizde kendinize rehberlik edeceğini düşündüğüm web sitemizi takip ediniz. Aşağıda Keloğlan mağarası ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Keloğlan Mağarası Videosu

Check Also

hierapolis

Hierapolis Arkeoloji Müzesi-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Denizli şehrimizin doğal güzelliklerinin yanında antik şehirleri de çok meşhurdur. Bunlardan en önemlilerinden birisi olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir