Home » GEZİLECEK YERLER » Antalya » Keykubat Doğu Halk Plajı

Keykubat Doğu Halk Plajı

Alanya’da yer alan Mavi Bayrak’lı plajlardan birisi olan Keykubat Doğu Halk Plajı, ilçenin en özel noktalarındandır. Şehrin gürültüsünden kaçarak stres atmak ve serinlemek isteyenlerin uğrak yerlerinden birisi olan Keykubat Plajı, çok büyük ilgi görmektedir.

Alanya, 1226 yılından Selçuklu sultanlarından Alaaddin Keykubat zamanında fethedilmiş ve bundan dolayı plaja bu isim verilmiştir. Ayrıca sahil boyunca yetişen begonviller, buranın bir diğer adının Begonvil Plajı olarak anılmasına da neden olmuştur.

Keykubat Halk Plajı, 2016 yılından itibaren kesintisiz şekilde Mavi Bayrak taşır. 250 metre uzunluğa ve 100 metre genişliğe sahip olan plajın çok büyük bir kısmı kumdur. Fakat çok az da olsa bazı yerlerde çakıl vardır. Çok düşük bir oranda olan çakıllar, insanları rahatsız etmeyecek seviyededir. İnsanların rahat bir şekilde burayı kullanması için duş, soyunma kabini ve tuvaletler inşa edilmiştir. Ayrıca engelliler için de bazı bölümler vardır.

Keykubat Doğu Halk Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?

İlçe merkezine sadece 1 km mesafede bulunan Keykubat Doğu Plajı, Gazipaşa Havalimanı’na doğru uzanmaktadır. Normalde 40 km uzunluğunda bir sahil olmasına karşın bunun 250 metrelik olan bölümü Keykubat Doğu Plajı’dır fakat insanlar diğer bölümleri de aynı isimle anar.

Toplu taşıma araçları ile sadece 5 dakika buraya gelinebilmektedir. Özel araçları ile buraya gelecek olan kişilerin ise sahili çıkmaları ve Gazipaşa Havalimanı’na doğru hareket etmeleri gerekir.

OKUMALISIN  Manavgat Boğaz Otel Halk Plajı

Keykubat Doğu Halk Plajı Nerede Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Keykubat Doğu Halk Plajı, diğer Alanya plajları gibi belediye tarafından işletilmektedir. Kent merkezine yakın olan bu plaj, halk plajı tipindedir ve bundan dolayı giriş ücretsizdir. Fakat burada verilen duş, kabin, şezlong ve şemsiye gibi hizmetlerden yararlanmak isteyenlerin ücret ödemesi gerekir. Kabin, duş ve tuvalet gibi temel ihtiyaçların karşılandığı hizmetler genellikle ücretsiz olmasına rağmen bu hizmetlerin kullanılması için bazen 1-2 TL gibi cüzi rakamların ödenmesi gerekmektedir. Şezlong ve şemsiye ise 15 TL’dir. Belediye tarafından işletilen plaja istenilen saatte girilebilir.

Check Also

Konya Meram Bağları

Şuraya Atla Meram Bağları Nerede? Nasıl Gidilir?Meram Bağları Giriş Ücreti Ne Kadar? Meram Bağları, Konya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir