Kharkiv Gezi Tavsiyeleri ve Gezilecek Yerler

Biraz bunalıp kendimizi hiç bilmediğimiz şehirlere hatta ülkelere atabiliriz. Veya biraz gezginsek yeni yerler keşfetmek adına gezi yapabilir, yeni kültürler ile tanışmanın vermiş olacağı mutluluğu isteyebiliriz. Diyelim ki kendimizi Ukrayna Kharkiv ‘de bulduk. Peki Kharkiv de nereler gezilmeli, kharkiv de gezilecek yerler nereler? Gezi tavsiyeleriniz nelerdir? diye elbette merak edeceğiz. Bu içeriğimizde sizlere Ukrayna Kharkiv gezi rehberi adlı bilgi makalesi hazırladık. Öncelikle Kharkiv Ukrayna’nın harika şehirlerinden biridir. Kimlik ve pasaport ile rahatlıkla seyahat edebileceğiniz şehirlerin başında geliyor. Müthiş yapıtları ve sanat ustalığı ile ortaya çıkan bir çok eser, caddeler, meydanlar ve tarihi binalar ziyaretçilerini adeta kendine hayran bırakmakta. Peki bu kadar hayran verici nedir, nasıl bir yerdir Kharkiv? Hadi inceleyelim.

Not: Ukrayna’nın Kharkiv şehrindeyseniz kesinlikle Kharkiv gece hayatı ve kulüpleri hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Mutlaka okuyun: Kharkiv Gece Hayatı ve Kulüpleri

Kharkiv Özgürlük Meydanı

Kharkiv’de tur atmaya ve keşif yapmaya ilk olarak bu meydandan başlamanız oldukça güzel olacaktır. Bu meydan Avrupa’nın en büyük sekizinci meydanı olma özelliğini taşırken, dünyada ise en büyük on beşinci meydan özelliğini elinde bulundurmaktadır. Adeta şehrin kalbi olan ve o şekilde nitelendirilen bu meydan 20. Yüzyılın başlangıcında; Kharkiv, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olarak seçildiğinde inşasını başlanmıştır. Özgürlük meydanı inşa edildiği tarihten bu yana şehrin merkezi olarak, şuan ki zamanda resmi bayramlar, festivaller ve yapılan konserler bu meydanda gerçekleşmektedir. Eğer Kharkiv de gezilecek yerler listenize özgürlük meydanını eklemezseniz pek de güzel bir gezi geçirdiğinizi söyleyemem.

Kharkiv Sanat Müzesi (Kharkiv Art Museum)

Biraz meraklı mıyız veyahut sanata ilgimiz mi bulunmakta? O zaman sizleri Kharkiv Sanat Müzesine davet edelim. Şehrin en önemli, en ünlü müzesi olma unvanını elinde bulunduran bu sanat müzesi,  Ukrayna’nın en eski müzelerinden bir tanesidir. Size şöyle diyebilirim ki dünya çapında ün salmış, harika eserlerin yer aldığı Ukraynalı ve dünya çapında bir çok ressamın eserine ev sahipliği yaptığını hatta heykeltıraşların bile eserlerini barındırdığını belirtebilirim. Müzede toplam olarak 20.000’den fazla eser sergilenmektedir.

Pokrovsky Manastırı (Intercession Monastery)               

Şehrin en eski yapıtı olma özellğini taşıyan ve Kharkiv şehir merkezinde yer almakta olan manastır, inşası 1689 yılında gerçekleşmiştir. Günümüz tarihine kadar özenle korunarak ulaşan bu yapı, Ukrayna’nın geleneksel olan üç kubbeli kiliselerine benzer bir şekilde yapılmıştır. Tasarım ve mimarisi sebebiyle Kharkiv’in yedi harikası arasında olma şansını yakalamıştır. Pokrovsky Manastırı İkinci Dünya Savaşı zamanlarında zarar görerek, 1990’lı yılların içerisinde tekrardan restore edilerek eski görünümüne kavuşturulmuştur.

Shevchenko Parkı (Shevchenko Garden)

Her çocuğun hayallerini süsleyen bir park diye nitelendirebiliriz Shevchenko parkını. Nedenmi? Çünkü içerisinde hayvanat bahçesinden tutun, önemli anıtlara, bir birinden harika oyun alanlarına kadar bir çok özelliği bulundurmaktadır. Bir parkta hayvanat bahçesinin olması her çocuğun hayallerini süsleyen ve oldukça sevindiren bir durum değilmidir? Bu efsanevi ve görkemli parkın kurucu ise Vasiliy Karazin’dir. Parkın inşası 1804-1805 yılları arasında gerçekleşmiştir. Ayrıca her sene parkta düzenli olarak yaz aylarında doğal çiçek sergileri düzenlenmektedir.

Uspensky Katedrali (Assumption Cathedral)

Kharkiv’de en eski Ortodoks Katedrali olarak bilinen Uspensky Katedrali’nin yeri eski şehir merkezinde bulunmaktadır. 1901 senesinde Annunciation Katedral’i inşası bitirilene kadar Ortodoksların ibadetlerini gerçekleştirdikleri ana merkez olarak kalmıştır. Üzerinde neo klasik tarzın yansımalarını bulunduran bu yapıt, Ortodoks Klisesi’ne aitdir.

Kharkov Hayvanat Bahçesi (Kharkov Zoo)

Birbirinden şahane eski yapıları gezerken biraz sıkıldıkmı? O zaman kendimizi hemen Kharkiv’in harika hayvanat bahçesine atalım. Yukarda belirttiğimiz gibi Shevchenko Parkı’nda bulunan Kharkov Hayvanat Bahçesi, Kiev de gezilecek yerler arasında. Ukrayna’nın en büyük ve en güzel hatta en ünlü hayvanat bahçelerinden biri olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. İnşası 1896 senesinde yapılan park, bir o kadar da ülkenin en eski hayvanat bahçelerinden biri olma özelliğini de bulundurmaktadır. Peki sizce burası toplamda kaç hayvana ev sahipliği yapmaktadır? Tamı tamına 385 türden hayvana ev sahipliği yapan bu bahçe toplam olarak 6.810 hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Kharkiv Tarih Müzesi (Museum Of History)

İçimizde elbette tarihe ilgi duyan bir o kadar da merak salanlar vardır elbet. İşte burası tam size göre bir müze. Bu müze Ukrayna’nın en çok ilgi gören ve Ukrayna’nın tarihini, kültürünü  ziyaretçilerine doğrudan aktaran bir müze. Kharkiv Tarih Müzesi 1920 yılındı kurulmuştur. Müze de eşsiz koleksiyonlara yer verilmektedir. Dört bölüme ayrılmakta olan tarih müzesinin bu bölümleri ilkel toplum, feodalizm, kapitalizm ve Sovyet dönemidir. Müzede tam olarak 250 binden fazla eser sergilenmekte olup, arkeolojik, etnografik, nümizmatik koleksiyonlar ve bir birinden harika sanat eserleri koleksiyonları yer almaktadır.

Annunciation Katedrali

Tarihi şehir bölgesinde yer almakta olan Annunciation Katedrali, Bizansın mimari cinsinden inşa edilmiştir. İlk Annunciation Katedrali, 17. Yüzyılın ortalarına yakın civarda inşası bitirilmiştir lakin bu tahta özelliği bulunan bu yapı, 1783 senesinde şehirde gerçekleşen feci bir yangın sebebiyle oldukça büyük bir hasar görmüştür. Aradan geçen 50 yılın ardından aynı yerde bir katedral daha yapılmış ancak bu yapı diğerine kıyasla oldukça yetersiz kalmış. Şehrin büyük ve adeta görkemleyici katedrale ihtiyacı olduğu düşüncesinden dolayı 1888 yılında tamamlanan ve şuan ki zamanımıza kadar gelebilen Annunciation Katedrali’nin inşası ise yaklaşık olarak 30 yıl civarında sürdüğü bilinmektedir. Bir dönem ibadete kapatılan Katedral, günümüzde Ortodoks Klisesi’ne bağlı kalmaktadır. Bu yapıt Kharkiv’in en önemli ibadet merkezi özelliğindedir.

Kozmos Müzesi (Cosmos Museum)

Hepimiz içerisinde bilinmezlikleri barındıran bir evrene meraklıyızdır. Bu müzede evrende bilinmeyen bölgeler, göktaşları, başka dünyalardaki yaşam ihtimalleri adına bir takım bilgiler yer almaktadır. Ayrıca bu müzede yer verilen pilot ve astronotların gözlemlerine de ulaşabilirsiniz. NASA tarafından çekilmiş olan fotoğraflara da bu müzede yer verilmekte. Kozmos müzesi, Ukrayna’nın elide bulundurduğu ilk ve tek kozmonotluk ve ufoloji müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Soru: Kharkiv hava alanında çok bekletiyorlar mı? Sorgu vs var mı?

Hayır. Türk pasaportu olanlar rahatlıkla işlemlerini yaptırabiliyorlar.

Soru: Havaalanından şehir merkezine ulaşım nasıl?

En kolay yolu taksi ile gitmektir. Taksi fiyatı şehir merkezine 100 grivna kadar tutuyor.

Soru: 1 dolar ne kadar grivna ediyor?

100 dolar yaklaşık 2700 grivna ediyor. 1 dolar ise 270 grivna eder.

Soru: Şehirde ingilizce hakim mi?

Maalesef ingilizce oldukça vasat ve az konuşuluyor. İşinizi el kol yordamıyla çok halledeceksiniz.

Soru: Kablosuz internet yaygın mı?

Evet oldukça yaygın. Havkiv de oldukça fazla ücretsiz internet noktası mevcut.

Soru: Kharkiv için pasaport gerekiyor mu?

Evet gerekiyor.

Soru: Kharkiv için vize lazım mı?

Hayır kimlik ve Türk pasaportu ile gidebilirsiniz.

Soru: Ev kiraları nasıl?

Şehirde 1 haftalık evleri looking den rahatlıkla 3250 grivna fiyata kiralayabilirsiniz.

Soru: Güvenli mi?

Evet oldukça güvenli bir turizm şehridir.

Soru: İklimi nasıldır?

İklimi genelde ılımandır. Yazın bile hafif serin olur. Ona göre hazırlıklı gidin.

Soru: Sorum var, bilgi lazım ne yapabilirim?

Bize sorabilirsiniz.

Kharkiv de gezi tavsiyesi ve gezilecek yerler listesi ve kharkiv gezi rehberi adlı bu makalemiz umarım sizlere oldukça yararlı olmuştur. Kharkiv de görülecek yerler sizle mutluluk getirsin. Sizlerde Kharkiv hakkında düşüncelerinizi bizlerle yorum olarak paylaşın.                                                                            

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*