Kıbrıs Selimiye Cami-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Hakkında Bilgi

Kıbrıs Selimiye Camii, Lüzinyanların adaya hakim olmasının ardından Lefkoşa merkezinde bir katedral inşasına gerek duymaları sonucunda yapılmıştır. Notre Dame Katedrali’nin bir benzerini inşa etme amacıyla Kıbrıs Selimiye Camii’ni, önceki adıyla St.Sophia Katerali’ni (1209) inşa etmişlerdir. Katedral, gotik mimarı anlayışını başarılı bir biçimde yansıtmıştır. Katedral, 1326 yılında ibadete açılmıştır ve Lüziyanların baş katedrali kabul edilmiştir. Bu sebepten Lüzinyan kralları Kıbrıs kralı tacını burada giyerlerdi. Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı 1571’de fethetmesiyle birlikte katedral, camiye çevrilmiştir. Bu süreçte yapıya iki minare, bir minber ve mihrap ilave edilmiştir. 1954 yılında da Osmanlı Padişahı II.Selim’in anısına Selimiye Camii adını almıştır.

Lüzinyanlar olarak ifade ettiğimiz topluluk ise 1192-1489 yıllarında Kıbrıs’ı yöneten Fransız asıllı bir hanedandır.

Camiinin yapısında üç koridor ve altı yan bölüm yer almaktadır. Yapı, zaman içerisinde Kıbrıs’ta yapılan savaşlar neticesinde kısmen zarar görse de Orta Çağ Fransız mimarisinin güzel bir örneği olma özelliğini korumaktadır. Yapıda anıtsal bir kapı, kapıda taş oyma pencereler yer almaktadır. Girişin iki yanında bitirilmemiş çan kulelerinin üzerine Osmanlılar cami minareleri yerleştirmiştir.

Camiinin kadınlar bölümü, geçmişte hazine dairesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca yapının içerisinde pek çok Luzinyan soylusu ve kralı gömülüdür. Buradaki mermer mezar taşları, döşeme kaplamasının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu taşlar hasır ve kilim altında kaldıkları için ve cami içerisinde ayakkabı ile dolaşılmadığından taşlardaki yazı ve resimler bozulmadan günümüze ulaşmıştır.

Kıbrıs Selimiye Camii, eşsiz mimarisi ve yoğun tarihiyle görülmesi gereken önemli yerlerdendir. Kıbrıs’a yolu düşen herkese tavsiye edilmektedir.

Kıbrıs Selimiye Camii’ne Nasıl Gidilir?

Kıbrıs Selimiye Camii, Surlariçi şehir merkezinde yer almaktadır. Haftanın her günü Gazimağusa ve Girne’den Lefkoşa’ya kalkan otobüs ve minibüs seferleriyle Lefkoşa’nın çeşitli noktalarına uygun ücretle ulaşabilirsiniz. Bu noktada uygun ulaşım aracına binebilir ve ya kişisel aracınız ile navigasyon üzerinden ‘Selimiye Sokak’ yazarak buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kıbrıs Selimiye Camii, günümüzde de aktif olarak ibadet amacıyla kullanılmakta ve 24 saat boyunca ziyarete açık durumdadır.

 Kıbrıs Selimiye Cami Fotoğrafları

Check Also

İskele Belediyesi Makenzi Halk Plajı Nerede? İskele Plajı Hakkında Bilgi

Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan ve İskele Belediyesine bağlı olarak hizmet veren İskele Makenzi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir