Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kıbrıs Selimiye Cami-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Hakkında Bilgi

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Kıbrıs » Kıbrıs Selimiye Cami-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Hakkında Bilgi

Kıbrıs Selimiye Camii, Lüzinyanların adaya hakim olmasının ardından Lefkoşa merkezinde bir katedral inşasına gerek duymaları sonucunda yapılmıştır. Notre Dame Katedrali’nin bir benzerini inşa etme amacıyla Kıbrıs Selimiye Camii’ni, önceki adıyla St.Sophia Katerali’ni (1209) inşa etmişlerdir. Katedral, gotik mimarı anlayışını başarılı bir biçimde yansıtmıştır. Katedral, 1326 yılında ibadete açılmıştır ve Lüziyanların baş katedrali kabul edilmiştir. Bu sebepten Lüzinyan kralları Kıbrıs kralı tacını burada giyerlerdi. Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı 1571’de fethetmesiyle birlikte katedral, camiye çevrilmiştir. Bu süreçte yapıya iki minare, bir minber ve mihrap ilave edilmiştir. 1954 yılında da Osmanlı Padişahı II.Selim’in anısına Selimiye Camii adını almıştır.

Lüzinyanlar olarak ifade ettiğimiz topluluk ise 1192-1489 yıllarında Kıbrıs’ı yöneten Fransız asıllı bir hanedandır.

Camiinin yapısında üç koridor ve altı yan bölüm yer almaktadır. Yapı, zaman içerisinde Kıbrıs’ta yapılan savaşlar neticesinde kısmen zarar görse de Orta Çağ Fransız mimarisinin güzel bir örneği olma özelliğini korumaktadır. Yapıda anıtsal bir kapı, kapıda taş oyma pencereler yer almaktadır. Girişin iki yanında bitirilmemiş çan kulelerinin üzerine Osmanlılar cami minareleri yerleştirmiştir.

Camiinin kadınlar bölümü, geçmişte hazine dairesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca yapının içerisinde pek çok Luzinyan soylusu ve kralı gömülüdür. Buradaki mermer mezar taşları, döşeme kaplamasının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu taşlar hasır ve kilim altında kaldıkları için ve cami içerisinde ayakkabı ile dolaşılmadığından taşlardaki yazı ve resimler bozulmadan günümüze ulaşmıştır.

Kıbrıs Selimiye Camii, eşsiz mimarisi ve yoğun tarihiyle görülmesi gereken önemli yerlerdendir. Kıbrıs’a yolu düşen herkese tavsiye edilmektedir.

Kıbrıs Selimiye Camii’ne Nasıl Gidilir?

Kıbrıs Selimiye Camii, Surlariçi şehir merkezinde yer almaktadır. Haftanın her günü Gazimağusa ve Girne’den Lefkoşa’ya kalkan otobüs ve minibüs seferleriyle Lefkoşa’nın çeşitli noktalarına uygun ücretle ulaşabilirsiniz. Bu noktada uygun ulaşım aracına binebilir ve ya kişisel aracınız ile navigasyon üzerinden ‘Selimiye Sokak’ yazarak buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kıbrıs Selimiye Camii, günümüzde de aktif olarak ibadet amacıyla kullanılmakta ve 24 saat boyunca ziyarete açık durumdadır.

 Kıbrıs Selimiye Cami Fotoğrafları

Gelen Aramalar:selimiye nerede

Kıbrıs Selimiye Cami-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Hakkında Bilgi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Bozcaada Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler – Oteller – Vapur Saatleri Gölyazı Köyü Bursa- Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir? St. Hilarion Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti Kumbaba Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Sapanca Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama- Yeme İçme- Oteller İBB Sosyal Tesisler İftar Menüsü-Menü Fiyatları 2017

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----