kıbrısta üniversite okunur mu

Kıbrıs’ta Üniversite Okunur mu? Kıbrıs’ta Bulunan Üniversiteler

Merhaba arkadaşlar bu makalede Kıbrıs‘ı gerek sosyal hayat gerekse ekonomik açıdan ele alarak ve burada üniversite okuyanların tecrübelerinden faydalanarak, Kıbrıs’ı tercih etmeyi düşünen gençlerin üniversite okumak için ideal bir ülke olup olmadığı konusunda fikir sahibi olmalarını sağlayacağız.

Kıbrıs Hakkında Bilgi

Sicilya ve Sardinya’dan sonra Akdeniz’in 3.büyük  ülkesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 1983 yılında kurulmuş olup küçük bir ada ülkesi olarak dikkat çekmektedir. Kıyılarının toplam uzunluğu 782 km olan Kıbrıs, zengin bakır yataklarına sahiptir ve ismini latincede bakır anlamına gelen bir kelimeden almıştır.

Türkiye’ye 70 km mesafede bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa‘dır ve ülkemizdeki insanlar tarafından yavru vatan olarak da bilinmektedir.

Özellikle turizm açısından yakın komşuları tarafından sıkça tercih edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye’deki tatil severler tarafından da en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

Kıbrıs’ta Üniversite Okunur mu?

Kıbrıs‘ta eğitim gören bazı üniversite öğrencileri tarafından yaşam şartlarının ucuz olduğu konusunda görüşler olsa da büyük çoğunluk hayat pahalılığından şikayetçi. Üniversite fiyatları çok pahalı olmamakla birlikte daha çok temel yaşam malzemelerinin pahalı olması göze çarpıyor.

Ayrıca Kıbrıs‘ta bulunan üniversiteler tarafından öğrencilere kolaylık olması açısından %100’e kadar burs imkanı sağlanmaktadır.

Kıbrıs‘ta ortalama aylık  800-900 TL ile normal bir ev kiralanabiliyor ancak elektrik ve su faturalarının oldukça yüksek geldiği konusunda ortak görüşler mevcut.

Sosyal hayat açısından ise üniversite öğrencileri dersler dışında kalan zamanlarını bar veya kumsalda geçirme imkanına sahip. Yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gece hayatının oldukça canlı olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca Kıbrıs’ta alkol yani içki fiyatlarının da çok düşük olduğu belirtiliyor.

Sonuç itibariyle sosyal hayat açısından Kıbrıs‘ın üniversite gençlerine pek çok imkan sunduğunu ancak maddi yönden zorladığını belirtelim. Kıbrıs’ta üniversite okumayı düşünen gençlerin sonradan pişman olmamaları adına bütün bunları göz önünde bulundurarak tercih etmesi doğru olacaktır.

Kıbrıs’ta Bulunan Üniversiteler

  1. Başkent Lefkoşa’da bulunan Yakın Doğu Üniversitesi.
  2. Başkent Lefkoşa’da bulunan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi
  3. Başkent Lefkoşa’da bulunan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi
  4. Başkent Lefkoşa’da bulunan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  5. Gazimağusa’da bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi.
  6. Girne Amerikan Üniversitesi.
  7. Girne Üniversitesi.
  8. Girne’de bulunan Kıbrıs İlim Üniversitesi.
  9. Lefke Avrupa Üniversitesi

Kıbrıs’ta gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak için sitemizde bulunan Kıbrıs kategorisini buraya tıklayarak incelemenizi tavsiye ederim.

 

 

Check Also

İskele Belediyesi Makenzi Halk Plajı Nerede? İskele Plajı Hakkında Bilgi

Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde yer alan ve İskele Belediyesine bağlı olarak hizmet veren İskele Makenzi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir