Kiev Gezilecek Yerler

Şuraya Atla

Ukrayna’nın en gözde ve eğlenceli şehirlerinden biri olan Kiev, ziyaretçilerine oldukça güzel mekanlarını ve yerlerini sergiliyor. Kiev gezi rehberi adlı bu makelemiz sizlere Kiev gezilecek yerler konusunda bilgi verecektir. Eski filozoflardan olan Goethe harika bir şehir olan Kiev için şu sözlere yer vermişti; “İçerisinde parklar olan şehir görmüştüm lakin parkların içerisinde olan bir şehir görmemiştim.” Diye belirtmiştir sözlerini. Kiev, Ukrayna’nın başkenti olan ve gece hayatıyla bilinen bir şehirdir. Kendisini ziyaret eden turistleri cezp edebilecek mekanlara ve yerlere sahiptir.

Kiev’de bir birinden harika oteller bulunmaktadır. Ekonomi açısından sizleri zorlamayacak ve yaşanılabilirlik açısından oldukça rahat bir deneyim yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Kiev’i rahat gezebilmek için kesinlikle önceden yerel turlara ve turistik noktalara önceden rezervasyon yaptırmanızda oldukça büyük fayda bulunmakta. Sizlere Kiev de gezilecek yerler ve görülecek yerler adlı bu içeriğimizde bir birinden harika mekanları, meydanları, sarayı tanıtacağız.

Kiev Özgürlük Meydanı

Bu meydan ele geçirildiği tarihten itibaren bir çok farklı isimle anılmaktadır. Maidan Nezalezhnosti yani Türkçe ismi ile Özgürlük Meydanı, Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’in merkez bir meydanı olmaktadır. Şehrin en güzel ve ana meydanlarından biri olmakta olan özgürlük meydanı, Shevchenko Raion’daki Khreshchantyk Caddesi’nde bulunmaktadır. Bu yer genellikle bir çok isimden ziyade günlük bir dil ile maidan yani meydan kelimesi ile anılmaktadır. Siyasal mitingler açısından büyük bir öneme sahip olan bu yer 1990’da Ukrayna’nın gerçekleştirmiş olduğu bağımsızlık harekatı ile protesto kampanyaları gibi bir çok alanda ilgi görmekte.

Kiev’in harika meydanlarından biri olan Bağımsızlık meydanı,  Khreshchatyk’da bulunmakta olan üç meydandan biridir. Yapıt açısından Avrupa meydanlarına yakınlık bulunmaktadır. Meydanı yarıya bölmekte olan Khreshchatyk’in yanı sıra, meydan merkezine ulaşmakta olan birkaç cadde de bulunmaktadır.

Meydandan şehrin yukarılarına doğru gitmekte olan Sofis Caddesi’nin alt ucunda, Eski Kiev olan Yaroslav Şehri, Lyadski Kapıları’nın ana olan üç kapısından biri yer almaktaydı; diğer iki kapıyı oluşturmakta olan ise Altın Kapıve Zhyvski kapısıydı. 1240 tarihinde kötü bir şekilde Batu Han’ın Moğol ordusu tarafından feci bir şekilde tahrip edildi.

Aziz Sofya Katedrali

Aziz Sofya Katedrali, başkentin önem arz eden en büyük sembollerindendir. Yapıtın temeli yaklaşık olarak 11. Yüzyılda atıldığından dolayı tarihi değeri oldukça büyük önem arz etmektedir. 1990 senesinde ise UNESCO, bu yapıtı Dünya Miras Listesi’ne dahil etmiştir. Bunlara ek olarak Katedral, 2007 senesinde yapılmış olan oylama ile Ukrayna’nın yedi harikasından birisi olarak seçilmiştir. Ortaya atılan birkaç iddiaya göre yapıtın 1011 ve 1037 zamanlarından birinde yapıldığı tartışılmaktadır. Kimileri 1011 yılında yapıldı dese de, kimileri 1037 senesinde yapıldığını vurgulamakta.

Çevresi bir birinden harika olan Ukrayna barok tarzı yapılarla süslenmiştir. Dünyanın en büyüleyici fresk ve mozaik koleksiyonunda oluşmakta ve görenleri kendine hayran bırakacak şekilde büyülemektedir.

Genellikle taç giyme, elçileri karşılamak adına bir çok etkinlikte tercih edilerek kapıları devlet yetkililerine açılmaktadır.

Mariyinsky Sarayı

Cumhurbaşkanı’nın resmi törenlerde en çok tercih ettiği tören evi özelliğini elinde bulundurmaktadır. Dinyeper Nehri’nin engelebi kıyılarında yer almakta olan bu saray, barok ürü olma özelliğini de taşımaktadır. Rus İmparatoriçesi olan Elizaveta Petrovna tarafından verilen emir sebebiyle 1744 senesinde inşasına başlanmıştır. Tasarımı dönemin en ünlü ve Rus İmparatorluğu’nun mimarı olan Bartolomeo Rastrelli’nin elinden çıkmıştır. İnşası 1752 senesinde bitirilmiş fakat İmparatoriçe bu sarayı göremeden hayata gözlerini yummuştur. 19. Yüzyılın başlarında talihsiz bir olay gerçekleşerek sarayda yangın çıkmıştır. Buna istinaden saray 1870 senesinde dönemin mimarı olan Konstantin Mayevsky tarafından ilk mimarın çizimleri kullanılarak tekrardan inşa edilmiştir. Bir çok alanda kullanılmış olan bu saray özellikle Kiev Bolşevik İsyanı zamanında Kiev Karargahı olacak bir şekilde tercih edilmiştir.

Kiev Otel Fiyatları

Kiev Avrupaya oranla konaklama açısından oldukça ucun bir ülke. Otel fiyatları 70 TL gecelik fiyatlardan başlayıp sizin lüks düşkünlüğünüze göre sınırsız fiyatlara çıkmaktadır. Oldukça merkezi bir konumda 100 TL fiyatlarla çift kişilik bir odayı rahatlıkla Kiev’de kiralayabilirsiniz. Booking bu konuda oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Eğer hostellerde kalırım çok takmam diyorsanız 30 TL gibi komik rakamlarla konaklama yapabilirsiniz. Bu tarz yerlerde 3-4 kişi ve karma odalarda kalmanız gerekebileceğini göz önünde tutmanız gerekiyor. Ukrayna Kiev gezi rehberi adlı makelemizin ve gezi rehberi adlı içeriğimizin sonuna geldik. Sizlerde bu şehir hakkında görüşlerinizi bizlere yorum olarak belirtebilirsiniz.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir