kiz-kulesi

Kız Kulesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Kahvaltı Fiyatları

Şuraya Atla

Kız kulesi, genel bilgileri, ulaşım bilgileri, yapı bilgileri, tarihi ve günümüzdeki halini video ve görseller ile birlikte sizlere makalemde sunmaktayım.Kız kulesi İstanbul’un Üsküdar ilçesinde salacak açıklarında küçük bir adacık üzerinde inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. Kız kulesi Üsküdar’ın sembolü haline gelmiştir kız kulesi Bizans döneminde İnşa edilmiş Milat’tan önce 24. yıllara kadar uzanan tarihi bir geçmişi vardır Karadeniz’in Marmara denizi ile birleştiği yerde küçücük bir ada üzerine kurulmuş oldukça sağlam inşa edilmiş önemli tarihi eserlerden birisidir kız kulesinin tarihi bir annesi vardır Bizans imparatorlarından birisinin kızı yılandan çok fazla korktuğu için yılanın ulaşamayacağı bir yerde kendisine ait bir ev olarak kullanmayı düşündüğü kız kulesi’ni babasına inşa ettirmiştir orada yaşamaya başlayan Bizans imparatoru kızım bir zaman sonra meyve sepetine gizlice giren yılan Kız kulesine sepetle birlikte girmiş imparatorun  kızına ısırarak zehirlenmiştir yılandan çok korkan bir daha imparatorunun kızı sonuçta bir yılan zehirlemesi sonucunda hayatını kaybetmiştir Bu da Allah’ın  kaderinin ne kadar gerçekçi ve önemli olduğunu kadere ve gerektiğini en önemli örneklerden birisidir.

İstanbul’un Fethinden sonra kız kulesi Osmanlı devletine geçmiş Osmanlı devleti önemli tarihi bir miras olarak Kız kulesine korumuş ve kullanmıştır cumhuriyetin ilanından sonra Kız kulesine yine gereken önem verilmiş ve onarımlar yapılmış bugünkü haline dili bir şekilde ulaşmıştır kız kulesi bugünlerde binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır kız kulesinin 100 katı restoran olarak kullanılmakta ve özel bir firma tarafından işletilmektedir kız kulesine Üsküdar sahilinde kayıpta geçip istediğiniz kadar orada vakit geçirmeniz mümkündür Kız kulesine geçmen ücreti kişi başı 20 TL dır. Kız kulesinde yemek yemek isterseniz randevu yada randevu gitmeniz mümkündür fakat fiyatlar normal restoranlara nazaran biraz daha yüksektir genelde kız kulesindeki restorana evlilik teklifi yapmak isteyen gençler veya çok özel günlerinde yemek yemek için insanlar kullanmaktadır.

Kız kulesine nasıl gidilir?

Kız Kulesine ring seferleri ile ulaşım bilgileri aşağıdaki gibidir.

Kız Kulesine Üsküdardan Gidecekler İçin:Üsküdar’ın Salacak bölgesinden Kızkulesi’ne direk olarak  ring seferleri düzenlenmektedir. Sefer saatleri şu şekildedir. Hafta içi 12:30 – 18:30, hafta sonu ise 11:00 – 18:30 saatleri arasında seferler düzenlenmektedir.

Kız Kulesine Kabataş Tarafından Gidecekler için: Kabataş’tan kız kulesine seferler Sadece Hafta Sonları : 09:15 – 10:00 – 10:45 saatleri arasında, hafta içi olarak ta, hafta içi her gün 12:30 – 18:30 ve haftasonu 11:00 – 18:30 saatleri arasında herkese açıktır. Kız Kulesine Ring Seferleri olarak Ulaşım Maliyeti: 10 TL. Sivil: 20 TL

Kız Kulesine İett ile ulaşım bilgileri:

Kız kulesi İstanbul’un Üsküdar ilçesinde sahile yakın bir konumda bulunmaktadır Kız kulesine gitmeniz için ilk önce üsküdara gitmeniz gerekir üsküdara giden otobüsleri öğrenebilmeniz için iyi İETT ‘nin resmi web adresini ziyaret edip oradan hangi otobüs hangi saatte nereden kalkıp gideceğiniz yere ne kadar zamanda ulaşacağını kolayca öğrenebilirsiniz yada aşağıda ettirdiğim Google haritası üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilir kolayca Kız kulesine ulaşabilirsiniz İkinci bir yol olarak da Avrupa yakasından eğer gidecekseniz metrobüsle karşıya geçip oradan Üsküdar otobüslerine binip kız kulesine gidebilirsiniz.

Kız Kulesinin Gerçekte Yapılış Amacı

Kız kulesi hakkında halkın bildiği bir hikaye vardır tabi gerçekli payı olabilir ama kız kulesinin asıl yapılış nedeni bazı tarihçilere göre bir gözlem evi olmasıymış. Boğazdan diğer denizlere geçmek isteyen ticaret gemilerinin kontrol evi olarak kullanılmaktaydı. Öyle ki ticaret gemilerini kontrol amaçlı Sarayburnu’ndan adaya bir zincir çekilmişti. Osmanlı İstanbul’u alınca kule yıkılıp yerine ahşap bir bina yapılmıştır. Daha sonra yapılan binanın yanması sonucunda 1719′ bine yeniden taş olarak inşa edilmiştir.

Kız Kulesi Kahvaltı Fiyatları

Kız kulesi kahvaltı fiyatları hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki ayrı şekilde belirlenmektedir. Hafta sonu serpme kahvaltı fiyatı : 75 TL. Hafta içi kahvaltı tabağı fiyatı ise: 40 TL’dir. Hafta sonu daha uygun fiyatlar ile kahvaltı yapabilmeniz için çeşitli kampanya sitelerinden kupon satın alarak daha uygun fiyatlarda kahvaltı yapabilirsiniz.

Kız Kulesi Eski Resimleri

Mimarisi  Hakkında Bilgiler

Kız kulesinin dışı kadar iç mimarisi de insanları cezp etmektedir. Dışından ayrı etkiliyor insanı içerisinde farklı bir hava var gerçekten böyle bir yapının İstanbul da olması İstanbul da yaşayanlar için bulunmaz bir nimettir. Kız kulesinin İç mimarisinden bahsedecek olursak alt katlar ve bina temellerinde Fatih Sultan Mehmet Han’ın devrinden kalma yapıları görmekteyiz. Onun dönemindeki gibi kolonlar kirişler oldukça geniş ve sağlamdır. Üst taraftaki madalyon şeklindeki fakat mermer olan levhada kız kulesine şimdiki mimarisini yapan Sultan II. Mahmut’un ve Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 yılında yazılan tuğra vardır. Kulenin Eminönü tarafında inşa edilmiş kısmı daha geniş yapılıdır ve bu tarafta bir sarnıç inşa edilmiştir.

Evet arkadaşlar adeta İstanbul’un simgesi olan Kız Kulesi hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.Soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz.  Aşağıda görselleri inceleyebilir ve videoyu izleyebilirsiniz. İstanbul da diğer gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi için bizi takip etmeye devam ediniz.

Kız Kulesi Resimleri


Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

2 Yorumlar

  1. Avatar

    Anlatım için teşekkür ederim hafta sonu gitmeyi düşünüyorum İstanbu da daha yeniyim ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir