Kleopatra Batı Halk Plajı

Alanya’nın en ünlü plajlarından birisi olan Kleopatra Batı Halk Plajı, tarihi yarımadanın batısında bulunur. Damlataş Mağarası da bu plaja çok yakın bir konumda yer alır. Plajın yarımadanın yakınlarında olması ve etrafının da kayalarla çevrilmesi doğal bir havuz görüntüsü oluşmasına neden olmuş durumdadır. Çok uzun yıllar önce Mısır Kraliçesi Kleoparta ve Roma İmparatoru Antonius burada yüzmüştür. Plajın adının Kleopatra olmasının nedeni budur. Oldukça temiz bir suya sahip olan plaja, deniz gözlüğü ile girildiğinde deniz dibi ve yüzen balıklar rahatlıkla görülür. İri taneli kumları ve aniden derinleşmesi ile de meşhurdur.

Alanya ilçe merkezine çok yakın bir konumda bulunması, buraya olan ilginin üst seviyelere çıkmasına neden olur. 250 metre uzunluğa ve 100 metre genişliğe sahip olan plaja, civarda bulunan otellerde konaklayan turistler de gelir. Tamamı kumdan oluşan sahil, buranın en önemli avantajları arasında yer alır. Kumsalı ve denizin temiz olmasından dolayı 1999 ile 2018 (2003 hariç) yılları arasında Mavi Bayrak taşımayı başarmıştır.

Kleopatra Batı Halk Plajı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Kleopatra Batı Halk Plajı, tarihi yarımadanın yakınında ve Damlataş Mağarası’nın önünde bulunur. Alanya ilçe merkezine çok yakın bir konumda yer alan plaj, Gazipaşa Havalimanı’na ise 40 km mesafededir.

Buraya gelmek isteyenleri sahil yolunda Atatürk Parkı’na doğru hareket etmesi gerekir. Tabelalar sayesinde plaj çok kısa bir sürede bulunacaktır. Ayrıca ilçe merkezinden toplu taşıma araçlarıyla da gelinebilir. Bunların haricinde yakın bölgede oturan kişiler yürüyerek 5-10 dakikada buraya ulabilirler.

Kleopatra Batı Halk Plajı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saati

Alanya Belediyesi tarafından işletilen bu plaja giriş ücretsizdir. Fakat plaj içerisinde verilen hizmetlerden yararlanmak isteyenlerin bir miktar ödeme yapması gerekiyor. Yaz güneşinden etkilenmemek için mutlaka şezlong ve şemsiye kiralanmalıdır. Bunun ikisi için ödenecek ücret 20 TL’dir.

Plaj ve üstündeki tesisler genel olarak iyi, hafif esintili keyifli bir plaj. Etrafta ihtiyaciniz olan çoğu şeyi bulabilirsiniz. Alanya öğretmenevi de burada bulunuyor. Yemek, şezlong vs hizmetinden yararlanabilirsiniz yemekleri temiz ve lezzetli. Ancak bu plaj çocuklu ailelere uygun değil. Dalgalıdır. Tekne turları 25 TL’dir. Ulaşım biraz kötü olsa da kesinlikle değecek bir yer. Ancak su gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmeniz iyi olacaktır. Çok kaliteli kuma sahip, deniz ne aşırı derin ne de aşırı sığ. Çok dalgalı olmuyor. Yiyecek açısından çok çeşide sahip değil. Ancak bulunan yiyecek çeşitleri lezzetli. Günlük ziyaretlere uygun.

Belediye tarafından işletilen plaja günün her saati açıktır. Fakat akşama doğru burası çok yoğun olduğundan sabah saatlerinde gelinmesi biraz daha mantıklıdır. Böylece sakin bir ortamda denize girilmiş olacaktır.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir