Kleopatra Doğu Halk Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kleopatra Doğu Halk Plajı

Kleopatra Doğu Halk Plajı

Alanya’nın en meşhur plajlarından birisi olan Kleopatra Doğu Halk Plajı, Damlataş Mağarası’na çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Alanya Kalesi’nin görüldüğü plaj, tarihi yarımadanın batısında yer almaktadır. Burada çok uzun bir plaj bulunmakta ve tamamı Kleopatra Plajı olarak adlandırılmaktadır. Fakat tarihi yarımadaya yakın olan Doğu Kleopatra, diğer bölgeler ise Batı Kleopatra ismiyle bilinmektedir.

Alanya kent merkezinde yer alan bu plaja, yerli halkın yoğun ilgi gösterdiği gibi turistler de aynı şekilde ilgi gösteriyor. Yılın büyük bir bölümü oldukça yoğun olan plajın kumları iri tanelidir. Plajda neredeyse hiç çakıl yoktur ve bundan dolayı insanlar rahat bir şekilde burada hareket etmektedir. Suyu son derece temiz ve berrak olan plaja, deniz gözlükleri ile girenler balıkları seyredebiliyor. Bu temizliğinden dolayı Kleopatra Doğu Halk Plajı, 2014 yılından itibaren kesintisiz olarak Mavi Bayrak taşımaktadır. Temizliği ve güvenliği sembol eden bu bayrak, plaja olan ilginin daha fazla olmasını sağlamaktadır.

Kleopatra Doğu Halk Plajı

Kleopatra Plajı’nın adının ilginç bir hikayesi bulunuyor. Mısır Kraliçesi, yüzyıllar önce buraya gelmiş ve burada denize girmiştir. Bundan dolayı plaj bu isimle anılmaktadır. Ayrıca Roma imparatorlarından Antonius’un da burada denize girdiği rivayet edilir. 250 metre uzunluğa ve 100 metre genişliğe sahip olan plajın tarihi yarımadaya yakın kısımları hem aniden derinleşmekte hem de kayalıklar bulunmaktadır. Bundan dolayı plaja girecek olan kişilerin dikkatli olması gerekiyor.

Kleopatra Doğu Halk Plajı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Alanya kent merkezine sadece 1 km mesafede bulunan Kleopatra Doğu Halk Plajı, Gazipaşa Havalimanı’na ise 40 km mesafededir. Kent merkezinde olduğu için buraya gelmek isteyenler toplu taşıma araçlarını kullanabilirler. Kent merkezinden hareket eden ve sadece 5 dakikada yolcularını plaja getiren minibüslerin haricinde isteyenler özel araçları ile de gelebilir. Özel araç ile buraya gelmek isteyenler tarihi yarımadadan batıya doğru ilerlemelidir.

Kleopatra Doğu Halk Plajı

Kleopatra Doğu Halk Plajı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Giriş ücretsizdir fakat şezlong, şemsiye gibi hizmetler için ödeme yapılması gerekir. Şezlong ve şemsiyeler 10 TL (tanesi) karşılığında kiralanabilir.

Kleopatra Doğu Halk Plajı Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*