Konya Bilim Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

konya bilim merkezi

Konya Bilim Müzesi

Konya Bilim Merkezi, gençler ile çocukları bilim ile tanıştıran bir merkezdir. Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan Bilim Merkezi, TÜBİTAK’ın desteklemesi sonucunda 2014 yılında kurulmuştur. Ön açılışı bu tarihte yapılmış ise de zamanla yeni bölümler eklenmiş ve bugünkü halini alması sağlanmıştır.

Bilim Merkezi içerisinde farklı bölümler yer alırken sergiler bölümü oldukça fazla ilgi çekmektedir. 146 tane sergi ünitesi barındıran müzeye her yaştan insan gelmektedir.

konya bilim merkezi

Konya Bilim Merkezi, toplamda 100.000 metrekarelik bir alana kurulmuş olup bunun 26.250 metrekaresi kapalı alandan oluşmaktadır. 14.000 metrekarelik açık otoparka sahip olması, insanların buraya özel araçları ile gelmesini kolaylaştırmaktadır. 11.000 metrekarelik yürüyüş alanı ve 47.000 metrekarelik yeşil alanının bulunduğu Bilim Merkezi, bu özellikleri ile insanların beklentilerini fazlası ile karşılamaktadır.

Burasının temel hedefi, insanları özellikle de çocuklar ile gençleri bilim ile tanıştırmaktadır. Dışarıdan anlatılsa da bu merkezde çocukların bizzat bazı çalışmaları görmesi ya da denemesi çok etkili olmaktadır. İnsana yapılacak yatırım, yatırımların en değerlisidir prensibi ile hareket eden merkezin içerisinde yapay deprem üssünden rüzgar enerji santraline varıncaya kadar farklı bölümler yer almaktadır. Merkez içindeki bölümler kendi içinde sınıflandırılmış durumdadır. Buna göre söz konusu sınıflar şu şekildedir:

 • Sergi Galerileri
 • Atölye & Laboratuvar
 • Planetaryum
 • Etkinlikler

Planetaryum bölümü sayesinde gençler ve çocuklar gezegenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olurken bu alana olan ilgileri de arttırılmaktadır. Merak duygusunun oluşturulması, bilimin ilk adımlarından olup Konya Bilim Müzesi de bunu hedeflemektedir. Bu kapsamda müzede bulunan planetaryum 14 metrelik çapa sahip bir tam küredir ve kapasitesi ise 100 kişidir. Buraya gelen kişilerin hemen hepsi son derece mutlu bir şekilde buradan ayrılmakta ve insanlara buraya gelmelerini tavsiye etmektedir.

konya bilim merkezi

Konya Bilim Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan Bilim Merkezi’ne özel araçlar ya da toplu taşıma araçları ile gelinebilir. Toplu taşıma aracı ile buraya gelecek olan kişiler için 34 numaralı otobüs hizmet vermektedir. Eski Garajdan hareket eden otobüs yolcuları Bilim Merkezi’ne kadar getirmektedir. Saat başı kalkan otobüs 09:00-16:00 arasında hizmet vermektedir. Bu otobüs; Mevlana Caddesi, Mevlana Kültür Merkezi, Ankara Caddesi ve Alaaddin Bulvarından geçmektedir.

Konya kent merkezine sadece 15 km uzakta bulunan Bilim Merkezi’ne özel araçları ile gidecek olan kişiler ise Ankara Caddesi’ni takip ederek buraya ulaşabilir.

Konya Bilim Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Bilim Merkezi’ne gelmek isteyenler için ziyaret saatleri şu şekildedir:

 • Hafta İçi: 09:00 – 17:00
 • Hafta Sonu: 10:00 – 18:00
 • Pazartesi günleri ise bu müze tatildir.

Konya Bilim Merkezi’ne giriş için ücret ödenmesi gerekir.

Müze giriş ücreti şu şekildedir:

 • Tam: 5 TL
 • Öğrenci: 2 TL

Planetaryum giriş ücretleri ise şöyledir:

 • Tam: 5 TL
 • Öğrenci: 2 TL

Konya Bilim Müzesi Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*