Konya Meram Bağları

Şuraya Atla

Meram Bağları, Konya ilinin Meram ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Konya ilinde hakim olan bozkır yerine burada yeşil rengin çok belirgin bir üstünlüğü vardır. Konya’nın en ünlü yerlerinden birisi olan Meram Bağlarını her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret eder. Ayrıca bu bölge içerisinde tarihi yapılar da bulunur ve bunlarda büyük ilgi görür.

Konya ilinin piknik ve dinlenme alanları arasında ilk sırada yer alan Meram Bağları, sunmuş olduğu imkanlarla ziyaretçilerinin beklentilerini fazlasıyla karşılar. Konyalılar buranın güzelliğini ve çok özel olduğunu anlatmak için farklı tabirler kullanırlar. Bu tabirlerin birisi “Türbe önünde evi, Meram’da bağı olmak” şeklindedir. Burada bağı olan kişiler, bahardan sonra buraya gelmekte ve yazı burada geçirmektedir.

Meram Bağları, Konya kadar Anadolu’nun da en özel yerlerinden birisidir. Temiz havası, ağaçların kapladığı alanları, muhteşem suyu ile insanları etkilemektedir. Buraya gelen kişiler, olabildiğince burada uzun süre kalarak bölgenin tadını çıkarmak istemektedir. Bu durum Hititlerden beri bu şekildedir ve kente hakim olan devletler, bu bölgeye her zaman özel önem vermişlerdir. Özellikle Selçuklu döneminde burası çok yoğun olarak kullanılmıştır. Konya kent merkezindeki havanın sıcak olduğu dönemlerde insanlar buraya kaçmış ve rüzgarın adeta doğal klima görevi görmesiyle serinlemişlerdir. Konya’nın sembolü olan ünlü din alimi Mevlana’da yaşadığı dönemde buraya sık sık gelmiş ve uzun zaman burada kalmıştır. Tabiatın içerisinde tefekküre dalmıştır.

Meram Bağları, birçok şair tarafından anlatıldığı gibi Evliya Çelebi tarafından da anlatılmıştır. Evliya Çelebi burası için “Ne İran’da, ne Turan’da ne de Kırım’da bir benzeri yok” şeklinde bir ifade kullanmıştır. Bu söz bile tek başına burasının ne kadar özel bir yer olduğunu göstermektedir. Ağaçlarla kaplı alanın ortasından akan Meram Deresi ve esen gedavet meltemi, bu bölgenin yaz aylarında serin olmasını sağlamaktadır.

Meram Bağları Nerede? Nasıl Gidilir?

Meram Bağları, Konya kent merkezine sadece 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Yorgancı Mahallesi olarak bilinen yerde bulunan bağlara gitmek için insanlar özel araçlarını kullanabilecekleri gibi toplu taşıma araçları ile de buraya gelebilirler.

Toplu taşıma araçları ile buraya gelmek isteyenler Konya kent merkezinden 4-A ve 4-B Meram hatlarına binebilirler. Bunun dışında farklı yerlerden başka otobüslere binerek de buraya gelmek mümkündür.

Özel araçları ile gelecek olan kişiler ise Yeni Meram Caddesine çıkarak bu caddeden Meram Deresi yönünde düz ilerlemeleri gerekiyor. Caddenin sonu, Meram Bağlarına çıkmaktadır. Ayrıca Meram Bağlarının çok yakın bir noktasında otopark bulunmaktadır. Otopark ücreti 2 TL’dir.

Meram Bağları Giriş Ücreti Ne Kadar?

Meram Bağlarına giriş şuanda ücretsiz olarak giriş yapılabiliyor. Fakat buradan alınacak hizmetler ücretlidir. Bölge içerisinde kafe tarzı yerler oldukça fazladır ve buradan dondurma, çay tarzı yiyecek ve içecekler alınabiliyor. Konya’nın güneybatısında mesire ve eğlence yeri. Şehre yaklaşık 6 km uzaklıkta, ortasından Meram deresi geçiyor. Dere kenarları tesislerle, tepelik ve etekleri de mesire yeri ile dolu. Tavusbaba türbesi ve camisi burada. Otopark var ama genelde dolu oluyor. Etrafta bol miktarda wc var. Derede deniz bisikletine binilebilir. Taş köprünün ayağına yakın su değirmeni ve yürüyüş yolunun başında otomatik fotoğraf makinası var (2 tl ile çalışıyor). Dere kıyısında kamelyalar mevcut. Peyzaj güzel. Tam düğün – nişan fotoğraf çekim yeri. Mangal yasak.

Tepelik kısımda mezar yeri var, oralarda piknik yapılmasın diye tabela koymuşlar. Evler genelde tek katlı ve rengarenk. Herhalde çok kata izin vermiyorlar. Ulaşım; otobüsle 4-A veya 4-B buraya geliyor. 80binde devrialem biraz ileride. Konya’nın akciğerleri sayılan Meram bağları tavsiye edilir.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir