Konya Mevlana Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

mevlana müzesi hakkında bilgi

Konya Mevlana Müzesi

Konya’nın sembollerinden bir tanesi olan Mevlana Müzesi, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Asırlar önce verilen “Gel, ne olursan ol yine gel” mesajıyla çağlar ötesine seslenmeyi başaran Mevlana’ya ait eserler bu müzede sergilenmektedir.

Mevlana Celaleddin Rumi, 1207 yılında Horasan’da doğmuş ve ailesiyle birlikte 1229 yılında Konya’ya yerleşmiştir. Çocukluğundan itibaren çok sağlam bir eğitim alan Mevlana, tasavvuf alanında yazmış olduğu şiirler ile bilinmektedir. Ayrıca kurucusu olduğu Mevlevilik de tanınmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Mevlana’nın hayatı incelendiğinde Şems-i Tebrizi ile olan tanışmasının çok önemli bir dönüm noktası olduğu görülmektedir. Şems ile 1244 yılında tanıştıktan sonra tamamen kendisini tasavvufa veren Mevlana, bu dönemde 25.618 beyitten oluşan Mesnevi adlı eserini yazmıştır. Ayrıca vaazları, mektupları ve rubailerinin sayısı da oldukça fazladır. Bunlara ek olarak 43.000 beyitten Divan adlı eseri de bulunmaktadır.

mevlana müzesi hakkında bilgi

 

Mevlana Müzesi olarak kullanılan yapının temelleri 1231 yılında babasının mezarının buraya yapılmasıyla atılmış oldu. Mevlana’nın mezarı da babasına yakın bir konumda yer almış ve 1273 yılında buraya türbe yatırılması kararlaştırılmıştır.

Türbeyi dönemin ünlü mimarlarından Tebrizli Bedrettin yapmıştır. Dört fil ayağına inşa edilen türbeye Kubbei Hadra ve Yeşil Kubbe de denilmektedir. Türbe inşa edildikten sonra zaman içinde buraya eklemeler yapılmaya başlanmış ve bu eklemeler 19.yüzyıla kadar devam etmiştir.

Cumhuriyet’in ilanından sonra ise türbe kapatılmış ve burası Asarı Atika Müzesi olarak yeniden açılmıştır. 1954 yılında ise müzenin adı değiştirilmiş ve Mevlana Müzesi adını almıştır. Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı olan bu müze, en fazla gelir getiren müzeler listesinde ikinci sırada yer almaktadır.

Mevlana Müzesi içerisinde farklı bölümler vardır ve bunların ilki dervişan adı verilen kapıdan girildikten sonraki avludur. Avlunun içerisinde derviş hücreleri, matbah, Susamışlar Kapısı ve Hürrem Paşa türbesi gibi bölümler bulunmaktadır.

Türbenin içerisinde bulunan diğer önemli bölümler ise şu şekildedir:

Huzur-u Pir: Burası bir türbedir ve ziyaretçiler ayakkabılarını çıkararak içeri girmektedir. Bayanların saçlarını örtmeleri zorunlu değildir fakat buna genelde dikkat edilmektedir. Hatta gelen yabancı bayan turistler bile başlarını örterek bu türbeyi gezmektedir.

Tilavet Odası: Burada farklı eserler sergilenmektedir. Geçmişte kullanılmış olan halılar, teşbihler, ahşap ve metal eşyalar, cilt, hat örnekleri gibi eserler bu bölümde yer almaktadır.

mevlana müzesi hakkında bilgi

Semahane: Bu bölüm ile mescit Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Bu yapı müze olana kadar burada sema yapılmıştır.

Matbah Bölümü: Burası da Osmanlı zamanında yaptırılmış ve yemek ihtiyacı buradan karşılanmıştır.

Mevlana Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Mevlana müzesi ilk olarak inşa edildiği tarihten itibaren hep kent merkezinde yer almıştır. Daha sonra buraya yapılan eklemelerle daha geniş bir alanı kaplamıştır. Dolayısıyla burayı bulmak son derece kolaydır.

Özel araçları ile buraya gelecek olan kişilerin kent merkezine ulaşması gerekmektedir. Şehir merkezine giderken, müzeyi gösteren tabelalar takip edilmelidir. Böylece müzeye kısa sürede ulaşmak mümkün olacaktır.

Toplu taşıma araçları ile buraya gelecek olan kişiler tramvay durağından çarşıya doğru hareket edenlere binmesi gerekir. Alaaddin durağında inildikten sonra 5 dakika yürüyerek müzeye ulaşılabilir.

Mevlana Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Mevlana Müzesi’ne daha önceki dönemlerde giriş ücretli idi fakat 2014 yılında alınan karar ile girişler ücretsiz yapılmıştır. Bu tarihten sonra insanlar ücret ödemeden bu müzeye girebilmektedir.

Müzenin ziyaret saatleri ise mevsimlere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak ziyaret saatleri şu şekildedir:

Yaz Dönemi: 09:00 – 18:30
Kış Dönemi: 09:00 – 16:40

Müze her gün açıktır fakat Pazartesi günleri saat 10:00’da açılmaktadır. Ayrıca dini bayramların ilk günlerinde müze saat 13:00’te açılırken diğer günlerde herhangi bir değişiklik yoktur.

Dolayısıyla burada gelirken ziyaret saatlerinin dikkate alınması ve planlamanın buna göre yapılması gerekir. Özellikle kış döneminde erken sayılabilecek bir zamanda kapanıyor olmasına dikkat edilmelidir.

Konya Mevlana Müzesi Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*