Mevlana Müzesi ve Türbesi

Konya’da Gezilecek Yerler-Konya Gezi Rehberi

Konya’da Gezilecek Yerler-Konya Gezi Rehberi

Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Konya, zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. Anadolu Selçuklu Devleti’ne ve Karamanoğulları Beyliği’ne  başkentlik yapmış olan bu şehrimiz, Mevlana ve Nasreddin Hoca gibi tanınmış İslam büyüklerinin yaşadıkları bir merkezdir. Geçmişte Dünya’nın en önemli ticaret yollarından birisi olan İpek Yolu üzerinde bulunan Konya, bu yönüyle hanlar, hamamlar, kervansaraylar gibi birçok tarihi eserin de bulunduğu değerli bir şehrimizdir. Günümüzde sanayi ve ekonomik faaliyetler bakımından gelişmiş bir şehir olan Konya, geniş ve bakımlı caddeleri, tarihi mimariyle uyum sağlamış binalarıyla en güzel şehirlerimiz arasında yer almakta.

Konya’ya Ne Zaman Gidilir?

Tatil ve gezi planları için özellikle sonbahar mevsimi, Konya’ya gitmek için en uygun zaman. İlkbahar aylarında da şehre gelen ziyaretçi sayısında büyük artış gözlenmektedir. Karasal iklimin özelliklerinden dolayı yaz ve kış aylarında gelmek yerine, sonbahar ve ilkbahar ayları Konya’yı gezmek isteyenler için ideal dönemlerdir.

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her noktasından kolayca ulaşılabilecek bir noktada bulunan Konya’ya kara yolu, demir yolu ve hava yolu ile rahatça ulaşmak mümkün. İstanbul’dan Konya’ya her gün uçak seferi bulabilirsiniz. 2011 yılında hizmete açılan hızlı tren ile Konya’ya hızlı şekilde ulaşma imkanı bulunuyor. Türkiye’nin hemen her yerinden Konya’ya otobüs seferi var. Kendi aracınızla da rahatlıkla gelebilirsiniz.

Konya Gezilecek Yerler Listesi – Konya Gezi Rehberi

Mevlana Müzesi ve Türbesi

Büyük İslam Mütefekkiri, sevgi ve hoşgörü insanı Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin yer aldığı türbe, bugün Mevlana Müzesi içinde yer almaktadır. Dünya’nın birçok ülkesinden gelen ziyaretçiler bulunmakta. Ülkemizde Topkapı Sarayı’ndan sonra en çok ziyaretçinin geldiği müzemizdir. Mescit, şadırvan ve semahane gibi bölümler bulunmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde sema gösterileri ve Şeb-i Arus etkinlikleri düzenlenmektedir.

Alaaddin Tepesi

Konya’nın en yüksek noktası olan Alaaddin Tepesi’nde Selçuklu dönemi eserlerinden olan Alaaddin Camii yer almaktadır. Mesire alanı olarak kullanılmakta olan bu tepede, park ve çay bahçeleri bulunmakta. Tramvay, otobüs, dolmuş ya da taksiler ile kolayca buraya ulaşabilirsiniz.

Kilistra Antik Kenti

MÖ 1. yy.’a dayanan bu antik kent, Kapadokya’ya benzeyen bir yapıdadır. Kiliseler, sarnıçlar ve şapeller  görülmeye değer güzelliktedir.

Çatalhöyük

Konya’ya bağlı Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük, Dünya’da bilinen ilk yerleşim alanı olarak kabul edilmektedir.  Günümüzden yaklaşık 9000 yıl öncesine dayanan bu antik kent, neolitik ve kalkolitik çağ’da kullanılan bir yerleşim yeriydi. Pişmiş topraktan yapılmış kadın figürleri ve heykelleri, evlerin duvarlarına çizilmiş ilginç çizimler gibi birçok kalıntı bize o dönem hakkında çok değerli bilgiler vermektedir.

Yerköprü Şelalesi

Konya’nın Hadım ilçesinde bulunan Yerköprü şelalesi eşsiz bir doğal güzellik. Göksu nehri üzerinde bulunan şelalenin 20 metre yükseklikten düşen sularını izlemek ziyaretçilere müthiş bir keyif veriyor. Fotoğraf tutkunları için de mükemmel manzaralar yakalayacakları bir mekan burası.

Konya Mutfağı ve Yemekleri – Konya’da Ne Yenir?

Konya denince akla gelen yemeklerin başında Konya fırın kebabı geliyor. Konya’da fırın kebabını en güzel yapan yer ise Hacı Şükrü Fırın Kebapçısı.  Konya demişken etli ekmek demesek olmaz. Mevlana Türbesi’ne yakın noktada hizmet veren Bolu lokantası, Konya’da en lezzetli etli ekmek yapan yerler arasında. Konya usulü tirit yemek isteyenlere ise, Tiritçi Mithat’ı tavsiye ediyoruz. Aziziye camii civarında olan Tiritçi Mithat size unutamadığınız bir ziyafet çekme imkanı sağlıyor.

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

 

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir