Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kristal Teras (Safranbolu)-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Ana Sayfa » GEZİ FİKİRLERİ » Kristal Teras (Safranbolu)-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Yüzölçümü 1.013 kilometrekare olan Safranbolu ilçesi güneydoğuda Kastamonu ili,kuzeyde de Bartın iliyle çevrili olan Karabük ilinin turistik bir ilçesidir. İlçe toprakları akarsu vadileriyle parçalanmış olan engebeli bir alanda yer alır. İlçe sınırlarındaki dağların yüksekliği 2000 metreyi bulmamaktadır. Ormanlar büyük bölümünün tahrip edilmiş olmasına rağmen ilçe yüzölçümünün üçte birini kaplamaktadır. İlçenin gelir kaynağı ticaret ve tarımdır. İlçe halkının çoğu Karabük Demir-Çelik Fabrikaları’nda çalışmaktadır. Yetiştirilen başlıca ürünler ise buğday, arpa, elma ve üzümdür. Ayrıca ilçede sığır, manda, koyun, Ankara keçisi yetiştirilmektedir. İlçe merkezine adını veren ve geçmişte çok miktarda yetiştirilen safran üretimi önemini yitirmiştir.

Safranbolu, geçmişten bugüne bir çok topluluğun yerleşim alanı olmuştur. Yöre, Lidya ve Pers yönetimine; Bitinyalılara; Roma ve Bizans yönetimine; 1084’de Anadolu Selçukluları’nın eline geçmiştir. Daha sonra Candaroğulları’na bağlanan yöreyi 1392’de I.Beyazid fethetmiş, Ankara Savaşı sonrasında Timur sayesinde Candaroğulları’na geri verilmiştir. 1460’ta Osmanlı Devleti’ne katılan bu topraklar Cumhuriyet döneminde önce Zonguldak iline, daha sonra yeni kurulan Karabük ili sınırları içine alındı. Tarihi niteliğiyle dikkan çeken Safranbolu’daki başlıca tarihi ve turistik yapılar Gazi Süleyman Paşa Camisi, Köprülü Camisi; Eskihamam, Yenihamam; Taşköprü; Ali Baba Türbesi şeklindedir. Ayrıca Unesco tarafından kültürel miras listesine giren Safranbolu’nun İncekaya Kanyonu yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Kristal Teras Nerede? Nasıl Gidilir?

Safranbolu’da İncekaya Kanyonu üzerinde kurulu kristal terasın yapımı yalnızca 1 ay kadar kısa bir süre içerisinde gerçekleşmiştir.Kristal Teras, 80 metre yükseklikte inşa edilmiştir. Her ne kadar 75 tonluk ağırlığı kaldırılabileceği belirtilse de 30 kişilik gruplar halinde hizmet vermektedir. 11 metre uzunluğundadır. Ayrıca akşam saatlerindeki ışıklandırma sistemleri ile de ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Böylece ziyaretçiler, alandaki kafeteryada yeme-içme ihtiyaçlarını giderirken kanyonun eşsiz manzarasını kesintisiz olarak izleyebilmektedir. Safranbolu’da bulunan İncekaya Kanyonu’na gelebilmek için havayolu ulaşımı bulunmamaktadır. Ziyaretçilerin kişisel araçları ve ya turlar eşliğinde gelmeleri gerekir.

Kristal Teras Giriş Ücreti? Ziyaret Saatleri

Kristal Teras’a giriş ücreti yalnızca 4 TL’dir. Otopark alanı için de ufak bir ücret ödendiğini söyleyebiliriz. Kristal Teras, 7/24 açık olup ziyaretçiler için faaliyet göstermektedir. Ayrıca açık-kapalı mekanlarda yaklaşık 350 kişiye kafe hizmeti verilmektedir. Özellikle kış aylarındaki ziyaretler açısından kafe oldukça tercih edilmektedir.

Kristal Teras Resimleri


Gelen Aramalar:kristal teras, safranbolu cam teras adres, safranbolu cam teras nasıl gidilir, safranbolu cam teras saatleri

Kristal Teras (Safranbolu)-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Yuvacık Aytepe | Nerede? | Nasıl Gidilir? | Yol Tarifi Mardin’de Gezilecek Yerler-Ne Yenir?-Tarihi ve Turistik Yerleri-Gezi Rehberi Uludağa Nasıl Gidilir?-Konaklama Yerleri ve Fiyatları Fethiye Çalış Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Fethiye Kelebekler Vadisi-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme Bellapais Manastırı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----