Küre Dağları Milli Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler

küre dağları milli parkı

Küre Dağları Milli Parkı

Kastamonu ilinin Cide, Pınarbaşı, Azdavay ve Şenpazar ilçeleriyle Bartın’ın Kurucaşile, Arıt ve Ulus ilçelerini içerisine alan Küre Dağları Milli Parkı sizlere doğayla bütünleşebileceğiniz harika bir ortam sunuyor. Küre Dağları Milli Parkı içerisinde barındırdığı yürüyüş yolları, vadileri, akarsuları ve daha birçok doğal zenginliği ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşamayı vaat ediyor.

Her mevsim gezilecek yerlerden olan Küre Dağları Milli Parkı, 2000 yılında Milli Park ilan edilmiş olup adını bölgede bulunan Küre dağlarından almaktadır. İnsanlar için tamamen doğal bir ortam sunan Küre Dağları Milli Parkı, sahip olduğu doğal ortam sayesinde biyolojik açıdan da birçok farklı canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de yaşama imkanına sahip olan 160 memeli hayvan türünün 48’ine bu milli park içerisinde rastlamak mümkün olurken, şimdiye kadar 129 farklı kuş türünün de burada yaşadığı gözlemlenmiştir.

Küre Dağları Milli Parkı‘nın yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok farklı canlıya yaşama imkanı sunması hiç şüphesiz sahip olduğu su kaynakları sayesinde olmaktadır. Milli Park içerisinde yer alan başlıca akarsular ise Devrekani Çayı, Koca Irmak Çayı, Şehriban (Aydos) Çayı, Ulus Çayı ve Arıt Çayıdır.

Küre Dağları Milli Parkında Gezilecek Yerler

Horma Kanyonu – Ilgarini Mağarası Yürüyüş Yolu

2019 yılının kasım ayı itibariyle tamamlanan Ilgarini Mağarası Yürüyüş Yolu sahip olduğu 2.584 ( iki bin beş yüz seksen dört ) metre uzunlukla Küre Dağları Milli Parkı içerisinde doğaseverler için ayrı bir heyacan yaratıyor. Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yaşlı ormanlar arasında yer alan bu yürüyüş yolu Horma Kanyonundaki gezinize daha da renk katıyor.

Ilgarini Mağarası Yürüyüş Yolu‘nun güzergahında keşfedeceğiniz 3 farklı mağara bulunuyor. Yürüyüş yolunda başlangıç noktasından yaklaşık 600 metre uzaklaştıktan sonra ilk olarak Mantarlı Mağarasıyla karşılaşıyorsunuz. Mantarlı mağarasından sonra ise 80 metre ileride Ejder Mağarası bulunuyor ve yürüyüş yolunda 1110 metre daha yürüdükten sonra nihayet yürüyüş yoluna adını veren Ilgarini Mağarasına geliyorsunuz. Bu zorlu yürüyüş yolunda doğaseverlerin işini biraz daha kolaylaştırmak için tabelalar, yönlendirmeler ve oturma bankları bulunuyor.

Loç Vadisi Ahşap Seyir Terası

Yakın zamanda yapımı tamamlanan Loç Vadisi Ahşap Seyir Terası Kastamonu İlinin Cide ilçesinde, ilçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunuyor. 9 metre yüksekliğinde toplamda 2 katdan oluşan bu ahşap kule, Küre Dağları Milli Parkı’nın sınırları içerisinde yer alan Loç Vadisi‘nin muhteşem manzarasını izlemek isteyenlere seyir imkanı sunuyor.

Kemerli Mağarası Seyir Terası

Bartın ilinin Ulus ilçe sınırlarında bulunan Kemerli Mağarası 300 metrelik yürüyüş yolundan sonra doğaseverleri karşılıyor ve 50 metre2’lik seyir terasında manzarayı izleme imkanı sunuyor.

Valla Kanyonu – Kerte Seyir Terası

Kastamanu ilinin Pınarbaşı ilçesinde bulunan dünyanın en derin ikinci kanyonu olan Valla Kanyonu‘nda, 720 metre yüksekliğe inşa edilen Kerte Seyir Terası ile Valla Kanyonu’nun uçsuz bucaksız manzarasını izlemek ayrı bir keyif veriyor. Valla Kanyonu Kerte Seyir Terası hakkında daha detaylı bilgi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Küre Dağları Milli Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Eşsiz bir doğal ortama sahip olan Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu ilinin Cide, Pınarbaşı, Azdavay ve Şenpazar ilçeleriyle Bartın’ın Kurucaşile, Arıt ve Ulus ilçelerini içine alarak oldukça geniş bir alanda yayılım gösteriyor. Küre Dağları Milli Parkı çok geniş bir alana yayıldığından çok sayıda da girişi bulunuyor.

Küre Dağları Milli Parkı’na gelmek için yol boyunca tabelaları takip etmeniz yeterli oluyor.

Küre Dağları Milli Parkı Harita Üzerindeki Konumu

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*