Kurtuluş Savaşı Müzesi-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti?-Çalışma Saatleri?

Şuraya Atla

Türklerin Cumhuriyet tarihinde verdiği en büyük mücadeleyi Ankaralı ve Türkiye’nin her yerinden gelen misafirlere özetleyen onlara verilen mücadeleyi  çeşitli eserler ile özetleyen tarihimizi, verdiğimiz mücadelenin şartların ne kadar farklı olmasına rağmen kazanılan cumhuriyet için verilen emeği ve akıtılan kanın ne kadar şiddetli olduğu anlatan en değerli müzelerimizden birisidir.Kurtuluş Savaşı  Müzesi bu özelliğinin yanı sıra diğer bir önemli özelliği 1920 yılında açılan ilk meclis binası bu müze için kullanılması da ayrı bir anlam taşımaktadır. 1915 yılında İttihat ve terakki için yapılan bina daha sonra ülkeyi terk etmeleri  sonucunda yeni meclisin kurulması ile birlikte meclis binası olarak kullanılmaya karar verildi meclis açıldığında bina tamamen bitirilmemişti fakat milleti azmi ile meclis binası 1921 yılında tamamlandı. Daha sonra meclisin taşınması ile birlikte bina bir partinin genel meclisi daha sonra  hukuk mektebi olarak kullanıldı en sonunda 1961 yılında müzeye çevrildi. Bina bir çok odadan oluşmaktadır. Girişte büyük bir hol var daha sonra tarihi olaylara ve görsellere göre odalar sıralanmış ve donatılmıştır. Çeşitli görevler için odalar ayrılmış ve ziyaretçilere sunulmaktadır. Müzenin en değerli yeri meclisin toplantı salonudur burada ilk mecliste yapılan konuşmalar ziyaretçilere dinletiliyor binanın hiçbir şekilde tarihi dokusu bozulmadan özenle bu zamana kadar ulaştırılmıştır.

Müze Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri

Kurtuluş Savaşı müzesi giriş ücretleri:  sivil girişler için 5 TL öğrenciler için 2.5 TL olarak belirlenmiştir. Çalışma saatlerine değinecek olursak Pazartesi günleri hariç olmak üzere diğer günler 09:00 ile 17:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze içerisinde belirlenene kurallara uymanız rica olunur.

Kurtuluş Savaşı Müzesine Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma araçları ile müzeye ulaşım: Ankara’nın en bilindik yerlerinden birisi olan Ulus meydanında yer almaktadır müze bu nedenle Ankara’nın bir çok yerinden metroya binerek ulus durağından indikten sonra kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Bunun yanında diğer yerlerden ulusa gelen belediye otobüsleri ve minibüsler ile ulus meydanından indikten sonra kolayca yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile gitmek isteyenler: Özel aracı ile gitmek isteyenlerin ulus tabelalarını takip ederek ulus meydanına ulaşmaları gerekmektedir. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Evet arkadaşlar ülkemizde en önemli ve değerli müzelerden birisi olan Kurtuluş savaşı müzesi hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Aşağıda Kurtuluş Savaşı Müzesi görsellerini görebilirsiniz.  Ankara da gezilip görülecek yerler hakkında bizi takip etmeye devam ediniz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi Yeri ve Videosu


Check Also

yaşayan müze nerede

Beypazarı Yaşayan Müze Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Yaşayan Müze, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde mutlaka görülmesini tavsiye ettiğimiz mekanlardan biridir. Bugün müze olarak kullanılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir