Kuş Cenneti-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Bir doğa harikası olan Kuş Cenneti Milli Parkı, Marmara Bölgesi’nin Balıkesir ili Manyas ilçe sınırlarında bulunuyor. Kuş Gölü doğayla baş başa kalmanızı sağlayacak bir bölgedir. Manyas Kuş Cenneti bünyesinde pek çok kuş ve canlı türleri barındırmaktadır. Milli Park’a çok sayıda kuş türü göç etmekte ve sessizlik içinde yuva kurarak yumurtlayarak, kuluçkaya yatmaktadır. Kuşların bu bölgeyi konaklamada tercih etmesinin en önemli etkeni tabii ki Manyas Gölünün bol gıdalı bir göl olmasıdır. İlkbahar aylarında yükselen göl yaz aylarında ise çekilir ve böylece misafirleri için en uygun ortamı sağlamış olur. Her yıl göç sırasında 239 kuş türü ve 2-3 milyon kuş buraya gelmektedir. Bünyesinde 266 kuş, 118 bitki ve Kuş Gölünde 23 balık türü ile çeşitli sürüngenleri barındırmaktadır. Bölgede önemli sayıda üreyen kuş türlerinden bazıları Tepeli Pelikan, Gece Balıkçılı, Alaca Balıkçıl, Karabatak, Gri Balıkçıl, Küçük Karabatak, Küçük Ak Balıkçıl, Çeltikçi, Tepeli Batağan, Bıyıklı Sumru, Kaşıkçı’dır.

Milli Park içerisinde ziyaretçilere konaklama ve beslenme ihtiyaçları için hizmet bulunmuyor. Ancak parkta bulunan büfeden bazı ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kuş Cennetine gelmişken bölgede konaklamak istiyorsanız 1 km kadar uzaklıkta bulunan eski adıyla Sığırcı Atik, yeni adıyla Kuş Cenneti köyüne gidebilir, burada bulunan pansiyonlardan hizmet alabilirsiniz. 19 km uzaklıkta bulunan Bandırma ilçesine ulaşarak otellerde de konaklayabilirsiniz. Kuşları canlı izlemek için Mart-Temmuz ile Eylül-Ekim aylarını tercih etmelisiniz. Tekne kiralama imkanınız da var. Tekne kiralayarak gölün belli mesafelerini gezebilirsiniz. Kuş Cennetiyle ilgili diğer tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Kuş Cenneti’ne Nasıl Gidilir?

Özel Araçla Ulaşım Şekilleri: Balıkesir’e 85 km, Bursa’ya 100 km ve Bandırmaya 19 km uzaklıkta olan Kuş Cenneti Milli Parkı’na ulaşmak için Çanakkale-Bursa karayolunu kullanabilirsiniz. Buradan Bandırma ilçesine ulaşarak Karacabey ayrımından döndüğünüzde 6 km ileride Kuş Cenneti’ne ulaşmış olacaksınız.
Kuş Gölü’nün Kuzeydoğu kıyısında kalan Kuş Cenneti Milli Parkına özel aracınızla gidiyorsanız, Bandırma-Balıkesir karayolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Karayolunun 15. Km’sinden Güneye saptıktan 3 km sonra Kuş Cenneti’ne varmış olacaksınız.

Toplu Taşıma Araçlarıyla Ulaşım Şekilleri: İstanbul’dan gelecek ziyaretçiler İstanbul Yenikapı İDO Terminali kullanılarak 2 saatte Bandırma İDO Feribot Terminaline ulaşılır. Buradan otogara gidilmelidir. Otogar Feribot Terminaline uzak bir bölgede olduğundan ulaşmanız yaklaşık 25 dakikanızı alacaktır. Otogardan Manyas Gölü dolmuşları kalkıyor. Dolmuşları kullanarak 10 dakika içerisinde Kuş Cenneti Köyü’ne ulaşacaksınız. Dolmuştan indikten sonra Milli Park’a ulaşmak için toplamda 2 km’lik yol yürümeniz gerekir.

Kuş Cenneti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kuş Cenneti giriş ücreti tam 5 TL, öğrencilere 2,5 TL’dir. Alana girdikten sonra ilk uğrak yeriniz müze olacaktır. Müze içerisinde doldurulmuş çeşitli kuş türlerini yakından inceleme şansınız olacak. Ayrıca müze içerisinde kuluçkadaki kuşları canlı görüntüyle izleyebileceğiniz bir oda bulunmaktadır. Müzeye yaptığınız ziyaretin ardından gözlem kulesine doğru gitmeye hazırlanın. Ancak müzeden çıkmadan kimliğinizi görevliye vererek dürbün almayı unutmayın. Yürüme mesafesinde olan gözlem kulesine çıkarak aldığınız dürbünle gölde konaklayan kuşları daha yakından görme imkanınız olacak. Kuş cenneti göçmen kuşlar için önemli bir yaşam alanıdır. Bu alanda onları korkutmamak için ekstra bir aktivite yapılmamaktadır. Bölge koruma altına alınmıştır. Buraya geldiğinizde ziyaretiniz uzun soluklu olmayacaktır ancak doğayla iç içe olduğunuzu hissedeceğiniz, korunmuş bir doğa harikasına şahitlik edeceğiniz muhteşem bir yerdir.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Daha çok kuş türü görmek isteyenlere Kuş Cenneti’ni Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.

Kuş Cenneti Milli Parkı’yla ilgili bir başka bilgi ise Avrupa Konseyi aracılığıyla çok iyi korunduğudur. Kıta ölçeği bakımından önemli değere sahip olduğundan 1976 yılında Avrupa Diplomasının en üst kategorisi olan A sınıfı diploması ödülü de verilmiştir.

Kuş Cenneti Fotoğrafları

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*