kuzuluk
kuzuluk

Kuzuluk Kaplıcaları-Nerede?-Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Konaklama Ücretleri

Ülkemizde kaplıca kültürü oldukça gelişti. Bir çok hastalığa doğal yollardan şifa arayanlar için ve çeşitli nedenlerden dolayı vücudunu dinlendirmek isteyenlerin kaplıcalara gittiklerini bilmekteyiz. Kaplıcalar ülkemizin bir çok yerinde var özellikle iç Anadolu olmak üzere Karadaniz, Marmara gibi bir çok bölgemizde kaplıcalar bulunmaktadır. Şimdi Sizlere Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bulunan o muhteşem kuzuluk kaplıcalarından bahsedeceğim. Kuzuluk kaplıcalarının tarihi oldukça eskidir Selçuklular döneminden beri halka hizmet etmektedir. Tabi şimdilerde kaplıcaların şifası turizm ile birleşince hayli ileriye taşındı durum ve ülkemizin her yerinden ve hatta yurt dışından ziyaretçi almaya başlamıştır.Oteller oldukça lüks hizmet vermektedir. Kaplıcaların şifalarına değinecek olursak  kaplıcaların cilt hastalıktan tutunda bir çok iç hastalıklara kadar şifası olduğu bilinmektedir. Lafı çok fazla uzatmadan kuzuluk kaplıcalarına nasıl gidilir? Ve bunun gibi diğer önemli bilgileri sizler ile paylaşayım.

Kuzuluk Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Ülkemizde bulunan ve İstanbul’a olan yakınlığından dolayı en çok tercih edilen kaplıcalardan olan Kuzuluk kaplıcalarına en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

İstanbul Tarafından Ulaşım Şekilleri:İstanbul dan çıktıktan sonra TEM otoyolundan Adapazarı yönüne doğru devam ediniz. Adapazarı çıkışını geçtikten hemen sonra, Akyazı gişelerinden çıkın ve daha sonra sol tarafa doğru Akyazı-Kuzuluk istikametine gidiniz. Akyazı’nın içine girmeden kuzuluğa doğru devam ediniz.
Gişelerden çıktıktan sonra yaklaşık 15 km kadar sonra sonra kuzuluğa varıyorsunuz.
İstanbul Kuzuluk arası yaklaşık olarak  1,5 saat sürmektedir.

Ankara’dan  Tarafından Ulaşım Şekilleri; Birinci seçenek olarak TEM otoyolu üzerinden gelebilirsiniz. Ya da sırasıyla Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu üzerinden Kuzuluğa kolayca ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir.

Otobüs ile Ulaşım Şekilleri; İstanbul’dan Kuzuluğu belli saatler aralığı ile otobüs seferleri bulunmaktadır otobüsler ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Adapazarı üzerinden gelmek isterseniz Adapazarı otogarından saat başı kalkan otobüsleri kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile Ulaşım Şekilleri; Sabiha Gökçen Havaalanına  gelerek buradan otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Toplam uzaklığı ise165 km. dir.

Kuzuluk Kaplıcaları-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Konaklama Ücretleri

Kaplıcalara giriş ücretleri oteller tarafından belirlenmektedir. Her otelin kendine göre belirlediği bir ücret vardır.  Genel fiyatlar ise: 0-10 Yaş Arası 10 TL 10 Yaştan Üstü 25 TL 10 Kişi ve Üstü Gruplara Özel İndirim uygulanmaktadır. Ziyaret saatleri ise yine otellerin belirlediği saatler arasında havuzlara girilebilmektedir. Genel olarak gün içerisinde sabah 09:00 ile akşam 24:00 saatleri arasında olmaktadır. Konaklama ücretleri ise otelden otele ve konaklama şekline tarihine göre değişmektedir. Genel olarak konaklama ücretleri 100 TL ile 300 TL arasında değişiklik göstermektedir. Otel ve pansiyonlarda konaklayabileceğiniz gibi apart daireler kiralayarak da konaklayabilirsiniz.

Kuzuluk Kaplıcaları Resimleri

Check Also

Natürköy Seyir Terası

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yer alan Natürköy Seyir Terası, Sapanca Gölü manzarasının en net görüldüğü noktaların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir