laodikya
laodikya

Laodikya Antik Kenti-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

Denizli hem doğa güzellikleri hem de tarihi dokusuyla gelen misafirleri büyüleyen bir şehir. En çok ön plana çıktığı pamukkale ile son yıllarda yapılan araştırmalar sonu ortaya çıkan tarihi şehir kalıntıları ile de gelen misafirleri etkilemektedir. Bunlardan biri olan laodikya antik kenti turizmin merkezi olmaya adaydır. Bulunduğunuz şehrin binlerce yıl öncesine soydaşlarımızın yaşadığını öğrenmek onlara ait kalıntılar bulmak Denizli de yaşayanları oldukça memnun etmekte. Laodikya antik kentinin kuruluşu milattan öncesine kadar gitmektedir. Kent o dönemlerdeki teknolojinin gerektirdiği duruma göre su kaynaklarının hemen yanı başına kurulmuştur. Kent Romalılar tarafından kurulmuştur o yüzden roma mimari eserlerine ve örneklerine bolca rastlayacaksınız. Kentin içerisinde bulunan kiliseden burada hıristiyanlığın  yaşandığını anlamanız mümkün bazı gelen yabancılara göre bu kilise Asya da bulunan en eski kiliselerden biriymiş bundan dolayı oldukça fazla ilgi görmektedir. Bu kilisede bazen papazlar ayin yapmaktadır fakat kilise kente göre oldukça yıpranmış durumdadır. Milattan sonraki dönemlerde geçirdiği depremle birlikte kent yerle bir olmuştur. Şimdilerde ortaya çıkarılan kısımları ile yılda milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Lafı çok fazla uzatmadan bu harikalar diyarına ulaşım, giriş ücretleri ve çalışma saatleri gibi diğer önemli bilgileri sizler ile paylaşayım.

Laodikya Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Denizli de bulunan tarihin en önde gelen kalıntılarından laodikya antik kentine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçlar ile ulaşım: İlk olarak Denizli merkez yada terminaline ulaştıktan sonra şehir merkezine oldukça yakın olan laodikya ya giden bütün minibüslere binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. İsterseniz şehir merkezindeki duraklardan isterseniz de terminalden binerek laodikya ya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Minibüs hattına ek olarak 16 hat numaralı belediye otobüslerine binerek de ulaşım sağlayabilirsiniz. Çalışma saatleri saat 06:00 dan akşam 91:40’a kadardır.

Özel araç ile ulaşım: Özel araç ile gitmek isteyenlerin şehir merkezine girdikten sonra Ankara bulvarına çıkınız ve kuzey yönüne doğru ilerleyiniz yoldaki laodikya tabelalarını takip ederek kısa zaman içerisinde laodikya antik kentine ulaşmış olacaksınız. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Çalışma Saatleri, Giriş Ücreti ve Konaklama İmkanları

Oldukça fazla ziyaretçi ağırlayan laodikya antik kentinin çalışma saatleri 09:00 ile 17:00 saatleri arasındadır. Bu güzellikleri görebilmeniz için bir miktar para ödemeniz gerekiyor ama ben bir yorumda bulunmak isterim yurt dışında böyle olanaklar olsaydı inanın Denizlide girdiğiniz ücretin en az o katını ödeyerek girersiniz. Laodikya antik kentine giriş ücreti 2 TL dir. Laodikya içerisinde konaklama imkanı yoktur ama laodikya antik kenti zaten şehir merkezine oldukça yakın bir konumdadır. Yol üzerinde ve şehir merkezinde kalmak isterseniz oldukça lüks ve orta düzeyde onlarca otel vardır buralarda konaklayabilirsiniz. Bunun yanında kırsal alanlarda konaklamak isterseniz civarda bulunan tatil köyleri ve köylerde bulunan ahşap evlerde konaklayabilirsiniz. Laodikya antik kenti çevresinde ve bahsettiğim konaklama yerlerinde konaklama ücretleri  80 TL ile 300 TL arasında konaklayacağınız yerin kalitesi ve lükslüğüne göre değişiklik göstermektedir. Daha uygun fiyatlara konaklama imkanı yakalayabilmek için erken rezervasyon yada çeşitli firmaların kampanyalarını takip etmeniz gerekmektedir. Denizli tatilinizde mutlaka gezilmesi gerek bir yer olan ve  tarihe ışık tutan laodikya antik kenti için sizlere anlatacaklarım bu kadar umarım beğenmiş sinizdir Denizli de gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler için bizi takip ediniz. Aşağıda laodikya antik kenti ile ilgili görselleri bulabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Laodikya Antik Kenti Resimleri

Check Also

hierapolis

Hierapolis Arkeoloji Müzesi-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Denizli şehrimizin doğal güzelliklerinin yanında antik şehirleri de çok meşhurdur. Bunlardan en önemlilerinden birisi olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir