Levent Vadisi Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir?

Malatya’nın Akçadağ ilçesi sınırları içerisinde yer alan Levent Vadisi’nin daha net görülmesi için yapılan Seyir Terası, insanların yoğun ilgisini çekiyor. Dünyanın en önemli vadilerinden birisi olarak kabul edilen ve oluşumu 65 milyon öncesine dayanan Levent Vadisi’nde Neolitik Çağ’dan kalma kalıntılar yer almaktadır. 28 km uzunluğa sahip olan bu vadi, dünyanın en ünlü vadilerinden olan Büyük Kanyon’a olan benzerliği ile dikkat çekmektedir. Malatya’nın gizli kalmış güzelliklerinden birisi olan vadiyi ilk defa görenler adeta büyülenmektedir.

Levent Vadisi’nin sahip olduğu güzelliklerin çok daha yakından görülebilmesi için 2012 yılı içerisinde seyir terası inşa edildi. Vadinin tabanından 240 metre yüksekte yer alan seyir terası, insanların vadiyi tam olarak görebilmesine imkan vermektedir. Terasın toplam alanı 160 metrekaredir. İnşası esnasında 50 ton çelik ve 15 ton demir kullanmıştır. Ayrıca 160 metreküp beton ile de güçlendirilmiştir. Seyir terasının zemini 5 ton ağırlığı kaldıracak şekilde yapılmıştır ki bu da oldukça güvenli olmasını sağlamaktadır. Vadi içerisinde yer alan jeolojik yapılar, söz konusu terastan çok net bir şekilde görülmektedir. Terasta bulunan dürbünler kullanılarak uzak noktalardaki yapılar da net olarak görülebilmekte ve bu da insanlara çok büyük bir keyif vermektedir.

Levent Vadisi Seyir Terası, kapalı alandan oluşmaktadır. Bazı seyir terasları balkon şeklinde iken burası biraz daha farklı şekilde inşa edilmiş durumdadır. Vadinin rakımı 1.400 metredir ve bununda en tepe noktasında söz konusu teras yer almaktadır. Seyir terasının çok yüksek bir noktada olmasından dolayı vadinin tam olarak görülmesi mümkün olmakta ve buna bağlı olarak bazı mağaraların daha net olarak görülmesi için güneş enerjisinden faydalanarak aydınlatıldığı bilinmektedir. Malatya’nın en özel noktalarından birisi olmasına karşın yeterince tanıtılmaması ise buraya gelen kişiler tarafından eleştirilmektedir. 2012 yılında seyir terasının inşa edilmesinden sonra burayı ziyaret eden kişi sayısı hızla arttı. Yapılan son açıklamalarda şimdiye kadar gelen kişi sayısının 1 milyon barajını aştığı açıklandı.

Levent Vadisi Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir?

Levent Vadisi Seyir Terası, Malatya’nın ilçelerinden olan Akçadağ’ın Levent Mahallesi/Köyü’nde bulunmaktadır. Malatya kent merkezine 45 km, Akçadağ ilçe merkezine ise 17 km mesafede bulunmaktadır.

Levent Vadisi Seyir Terasına özel araçları ile gitmek isteyenler Malatya ile Kayseri arasında yer alan karayolunu kullanmalıdır. Bu yolda tahminen 40-45 km ilerledikten sonra Levent Köyü tabelasını izlemeleri gerekiyor. Bu yol 1-2 km izlendikten sonra yolun ikiye ayrıldığı görülecektir. Tabelalar izlenerek terasa ulaşılabilir. Özel araçlar için otopark vardır ve ücreti sadece 5 TL’dir.

Levent Vadisi Seyir Terası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Levent Vadisi Seyir Terası girişi için ücret ödenmesine gerek yoktur. Giriş ücretsiz olmasına karşın araçları park edecek tek bir otopark vardır ve oraya da 5 TL ödenmesi gerekir. Ayrıca burada yer alan dürbünleri kullanmak isteyenler 1 TL ödemelidir. Bunların haricinde herhangi bir ödeme yapılmasına gerek yoktur. Burayı günün her saati ziyaret etmek mümkün olmasına karşın hava karardıktan sonra manzara izlenemeyeceği için insanlar buraya gelmemektedir.

Tavsiyeler

Levent Vadisi’ne olan ilginin her geçen gün biraz daha artmasından dolayı buraya restoran ve benzer alanlar inşa edilmeye başlandı. Dolayısıyla da buraya gelen kişiler muhteşem vadi manzarasını izledikten sonra restoranda bir şeyler yiyebilirler. Bu da farklı bir aktivite yapmak isteyenler için son derece önemli bir seçenektir. Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer. Ondan şüpheniz olmasın. Giriş ücreti 5TL.
Seyir terası kapalı çünkü deli gibi bir rüzgar var ama önünde ufak bi açık alanı da bulunuyor. Maalesef buraya çıkmak için de kişi başı 3TL alınmaktadır. O alana ücret vermeden çıkmasın diye siz o kısma geçtiğinizde görevli tarafından demir kapı üzerinize kitleniyor. Bilginiz olsun.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*