Lviv Ulaşım ve Yemek Kültürü

Ukrayna Lviv şehri görkemli mi görkemli mekanlarıyla, harika meydanlarıyla, rahatlamak için dört bir yana uzanan harika parklarıyla, oldukça ekonomik restoranlarıyla ve müthiş Ukrayna gece hayatı, Lviv ulaşım, yemek kültürü ile sizleri büyüleyecek bir otoriteye sahip. Lviv gezi rehberi adlı bu içeriğimizde sizleri şehrin bir ucundan diğer ucuna götürüp, yapmanız ve yapmamanız gerekenleri, yeme içme kültürünü, konaklamayı ve ulaşım gibi bir çok unsuru anlatacağız. Bu keyifli rehber yazımızı sonuna kadar okumadan Lviv’de seyehat etmeyin deriz.

Lviv’e Başlangıç

Karşımıza hep gazetelerde, dergilerde ve bloglarda sıklıkla çıkan bu görkemli şehir oldukça ekonomik ve yaşanılabilirlik açısından kolaylık sağlamakta. Lviv, Ukrayna’nın diğer şehirlerine oranla biraz daha ucuz diyebiliriz ve bu şehrin harika sokakları, parkları ile biraz rahatlayabilirsiniz.

Diğer  Lviv makalelerimize de göz gezdirebilirsin:

Lviv Hakkında

Ukrayna Lviv 2013 verilerine göre yaklaşık olarak 723 bin nüfusa sahip bir şehir. Şehrin nüfusunun büyük çoğumluğu Ukraynalılardan oluşurken, geriye kalan kısmı ise genellikle Rus milletinden oluşmakta. Şehirde kullanılan para birimi Ukrayna Grivnasıdır. Doğu kısmında Ruslar ile devam etmekte olan savaş sebebiyle oldukça değersiz ve 1 dolar yaklaşık olarak 22,5 Grivna değerinde. Şehir merkezinde kolaylıkla doviz bürolarından para bozdurma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Oldukça entelektüel olan bu şehrin büyük çoğunluğunu yani ortalama %80’lik bölümünü kadınlar oluşturmaktadır. Şehrin meydanları, parkları, kliseleri, binaları vb. alanlarıyla ziyaret edilmesi gereken bir şehir. Genellikle karşınıza Alman-Avusturya mimarisiyle oluşturulmuş yapıtlar çıkabilmektedir.

Lviv’de Ulaşım

Lvive nasıl gidilir? Diye sorarsanız uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız direk olarak gelebilirsiniz. Ülkemizdeki havayolu şirketlerinden THY ve Pegasus direk olarak buraya ulaşım sağlıyor. Veya dilerseniz Ukrayna Hava Yolları ile Kiev aktarmalı uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Uçak bileti fiyatları konusuna değinecek olursak aktarmalı uçuşlarda ortalama 350-400 TL arası bir fiyat öderken, direk uçuşlarda 500 ila 600 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekebilir. Uçuş süresi ise yaklaşık olarak 2 saat civarında sürmektedir.

Eğer zaten Ukrayna’da bulunmaktaysanız ve ülkenin başka şehrinden ulaşım sağlayacaksanız tren veya otobüs ile seyehat edebilirsiniz. Odessa ve Kiev şehrinden yapacağınız tren turuyla oldulça keyifli bir seyahat gerçekleştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Havalimanına iniş yapar yapmaz karşınızda bir sürü taksici görebilirsiniz. Lakin bunu aklınızdan çıkarmayın her ne kadar ekonomi açısından oldukça ucuz bir ülke olsada pazarlık yapmaktan çekinmeyin ve kazıklanma konusunda oldukça dikkatli olun. Hava limanından şehire yaklaşık olarak taksi ile 15 ila 20 dakika arasında varabilirsiniz. Ve bu yolculuk için ödeyeceğiniz yaklaşık tutar 100-150 grivna arasında olacaktır.

Şehir içerisinde tramwaylar ile seyahat gerçekleştirdiğinizde yaklaşık olarak ödeyeceğiniz tutar 2-3 grivnadır. Şehir içerisinde taksi ile ulaşım sağlayacağınız zaman 30 ila 50 grivna arasında bir fiyat ödemeniz gerekecek.

Lviv Yeme İçme Kültürü

Lviv’de nerede ne yenilir? Derseniz oldukça makul hatta oldukça ucuz fiyatlara muhteşem yemekler yiyebilirsiniz diyebiliriz. Koskocaman bir steak ve 1 bardak biraya yaklaşık olarak ödeyeceğiniz ücret 150 grivna olacaktır. Bu da TL kuru ile yaklaşık 20 TL civarında bir hesap ödeyeceğiniz anlamına gelir. Gerçekten oldukça makul ve lüks bir ziyafet diyebiliriz. İnanılmaz lezzete sahip olan bu yemekler gerçekten mekandan mutlu ayrılmanıza neden olacak. Et tüketmek istediğiniz mutlaka Kumpel veya Mons Pius restoranlarına giderek steak yemeyi tercih etmelisiniz. Oldukça lezzetli olan bu restoranlar fiyat konusunda da oldukça makullar. Aklınızdan kesinlikle çıkarmayın bu şehirde ve ülkede herşey inanılmaz derecede ucuz.

Kumpel resoranı şehrin en gözde ve en lüks işletmelerinden birisi. Mons Pius restoranı ise biraz salaş olmasına rağmen atmosferi oldukça iyi ve şehrin tam göbeğinde yer almakta. Belirtmiş olduğumuz bu iki restorana kesinlikle bir uğrayın.

Diyelim her kültürün yemeğini tüketememektesiniz özellikle öğün konusunda en çok ilgi gösterdiğimiz kahvaltı söz konusu olursa. Lviv işletmecisi olan Türk girişimcimiz Glory Cafe adında bir mekana sahip. Bu işletmede harika bir kahvaltı yapabilirsiniz.  Bu restoran şehrin en gözde restoranlarından birisi diyebiliriz ve uğramınızda hiçbir sorun olmayacağınıda belirtelim. Türk kültüründen ne ararsanız bulabileceğiniz bu mekanda memenenden tutun sucuklu yumurtaya, çaya kadar ne ararsanız var. Ayrıca şehrin genellikle her konumunda bulunan oldukça meşhur Celentano Pizzacısı bulunmakta. Lezzet konusunda pizzalarına diyecek bir söz yok inanılmaz derecede güzel. Sipariş edeceğiniz en büyük pizza 2 kişinin karnını doyurmaya yetecek ve bu harika lezzete ödeyeceğiniz tutar yaklaşık olarak 150 ila 200 grivna arasında olacak.

Kahve tüketmeyi seven biriyseniz o zaman sizi Lviv Coffe mining Manufacture’ye davet edebiliriz. Bu işletme 1683 senesinde faaliyete giren oldukça eski ve güzel bir mekan. Hatta şöyle diyebilirizki bu mekan ülke çapında bir nam yapmış ve oldukça iyi bir konuma gelmiş. Sizlere tanıtabileceğimiz bir diğer işletme ise Gasova Lampa olacaktır. Bu cafe gazyağı ile çalışan lambaların mucidinin anına bir açılan bir mekandır. İçeriye adım attığınız vakit bir birinden harika bir çok gaz lambasına rastlayacaksınız.

Eğer biraz çikolata seven biriysek sizlere tanıtacağımız bu mekandan oldukça keyif alacaksınız. Lviv Handmade Chocolate adına sahip bu işletmede çikolata severler gerçekten memnun kalmakta. Ayrıca çay seven ziyaretçiler için önerebileceğimiz yer olan Victoria Tea House’de bir birinden harika yerel çayları içebilir, pastaları yiyebilirsiniz.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir