Lviv’de Gezilecek Yerler Nereler ve Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna Lviv şehri görkemli mi görkemli mekanlarıyla, harika meydanlarıyla, rahatlamak için dört bir yana uzanan harika parklarıyla, oldukça ekonomik restoranlarıyla ve müthiş Ukrayna gece hayatı ile sizleri büyüleyecek bir otoriteye sahip. Lviv gezi rehberi adlı bu içeriğimizde sizleri şehrin bir ucundan diğer ucuna götürüp, yapmanız ve yapmamanız gerekenleri, yeme içme kültürünü, konaklamayı ve ulaşım gibi bir çok unsuru anlatacağız. Bu keyifli rehber yazımızı sonuna kadar okumadan Lviv’de seyehat etmeyin deriz.

Lviv de nereler geziler , lviv de nereye gidilir ? Gelin hep birlikte bu harika şehri önceden öğrenelim. Bu şehrin sizi çekecek özellikleri elbette meydanları, sokakları, binalar ve şehrin atmosferi olacaktır. Adeta size bir harikalar diyarında geziyormuş hissi vereceğine eminiz. Adım attığınız her yerde, köşede eliniz telefona sarılacak ve bir fotoğraf çekme ihtiyacı duyacaksınız.

Elbette şehir kadar kızlarıda bir o kadar güzel. Kimseyi kandırmaya gerek yok. İsveçli hanımlardan sonra en güzel kadınlar diyebiliriz Ukraynalı kızlar. Görkemli kadınlarının yanında bir o kadar zıttı olan erkekleri mevcut ve bu durumu hiçte anlamış değiliz. Böyle itham etmek ne kadar da doğru olmasa bu bir gerçek.

Diğer  Lviv makalelerimize de göz gezdirebilirsin:

Neyse sizlere konumuz olan Lviv gezi rehberi ve Lviv gezilecek yerleri anlatmaya devam edelim. Elinize haritayı alıp, belirttiğimiz rotaları takip ederseniz gerçekten oldukça kolay gelecek. Bunuda belirtmek isteriz şehrin her yerinde ücretsiz wifi bulunmakta. Adresleri bulma açısından oldukça fayda sağlıyor.

Rynok Meydanı : Türkçe kelime anlamı Pazar Meydanı olmaktadır. İlk işiniz kesinlikle şehrin kalbi olan ve 500 yıllık geçmişe sahip olan Lviv’in siyasal, kültürel, kamusal merkezi Rynok Meydanını ziyaret etmek olsun. Gerçekten harika bir meydan olan bu yerde insan dolaştığı vakit İstanbul’un ne kadar da kalabalık ve gürültülü havasını kendisini bunalttığını anlayabiliyor.

Shevchenka Avenue Bulvarı : Rynok Meydanından oldukça yavaş adımlarlar yürüyerek şehrin adeta en lüks caddesine doğru ulaşıyoruz. Ardından güzel bir Türk kahvaltısı yapabilmek için Glory Cafe’ye giriyoruz. Kahvaltımızı yapacağımız bu yer zaten bu caddenin hemen hemen başında yer almakta.

Potocki Sarayı : Önceki caddeyi bitirdikten hemen sonra arnavut kaldırımı sokaklarda güzel güzel fotoğraflar çekerek yürümeye devam etmekteyiz. Sokaklarda kaybolmak sizlere bu durumda oldukça güzel gelebilir diyelim. Barok mimarisiyle inşa edilmiş olan ve Avrupa’nın en önemli ailelerinden Poticikiler tarafından kullanılmakta olan şuanda sadece Lviv şehrine ait sanat eserlerin sergilendiği saray oldukça görkemli ve harika.

St. George’s Katedrali : Gideceğimiz bir sonraki hedef kesinlikle Avrupa’nın en önemli katedrallerinden birisi olan St. George katedralidir. Yollar sizlere biraz yokuş gelebilir çünkü katedral tepede inşa edilmiş.

St. Olha and Elizabeth Kilisesi  : Sokaklarda dolaşarak 10 ila 15 dakika  uzaklığa sahip bu mekana gidiyoruz. Burası gotik mimari tarzında inşa edilen bir klise olma özelliği taşımakta. Kliseyi gezdikten sonra hemen klisenin sol giriş tarafında doğru ilerleyin ve şehri tepeden seyretmeye başlayın. Şehri tepeden izlemek için girişte sadece 10 grivna gibi bir rakam ödeyeceksiniz.

Lviv Tren İstasyonu: Kalabalığı takip ederek tren istasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Oldukça harika bir yer olan bir istasyon burası. Gelmişken kesinlikle görmeden gitmeyin.            

 • Lychakiv Mezarlığı
 • Museum of Folk Architecture
 • High Castle
 • Opera Binası
 • Transfiguration Church
 • Belediye Binası
 • Mazo (Masoch Cafe)
 • Lviv Coffee Mining Manufacture
 • Dominican Katedrali ve Manastırı
 • Ermeni Katedrali
 • Bernardine Kilisesi

Lviv’e Ne Zaman Gidilmeli?

Lvive hangi ay gidilir , Lvive gitmek için en uygun mevsim ne zaman? Diye sorarsanız aslın bu harika ve görkemli şehire yılbaşında gitmeyi tercih etmek en güzeli olur.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*