Mardin’de Gezilecek Yerler-Ne Yenir?-Tarihi ve Turistik Yerleri-Gezi Rehberi

Mardinde Gezilecek Yerler 2

Mardin’de Gezilecek Yerler-Ne Yenir?-Tarihi ve Turistik Yerleri-Gezi Rehberi

Tarihi ve turistik güzellikler yönünden oldukça zengin olan Mardin,  gezi ve tatil meraklıları için gezilecek yerler arasında en üst sıralarda yer alan bir şehrimiz. Dünya’nın ilk devletlerinin kurulduğu Mezopotamya Coğrafyası’nın tarihini yaşatan, misafirperver ve her görüşteki insana kucak açan bu kadim şehri gezdiğinizde, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşayacaksınız.

Mardin Gezi Rehberi – Mardin’de Gezip Görülecek Yerler

Binlerce yıllık bir tarihin mirası olan bu şehir, Sümer, Hitit, Asur, Urartu, Pers, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı gibi uygarlıkların izlerini taşıyor. Tüm bu medeniyetlerin birikimini kendinde toplamış olan Mardin,  enfes yemekleri, tarihi mekanları, kerpiç rengi taş evler ve dar sokaklarıyla dokunmuş estetik mimarisi ve doğal güzellikleri ile sizleri bekliyor.

Dara Antik Kenti

Tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuş olan Dara Antik Kenti, Mardin’e 37 km uzaklıkta bulunuyor. Mezopotamya döneminde inşa edilen bu kent,  o dönemin önemli yerleşim merkezlerinden biriydi. Günümüzde o dönemden kalan kalıntılar, mağara şeklinde oyulmuş evler ve su sarnıçları ile birçok kişinin uğrak yeri durumunda.

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’in tarihi güzelliklerinden birisi olan bu manastır, MÖ 4000 yılında yapılmış. Mardin’e 3 km uzaklıktaki Turabdin’de bulunan manastırda, Mor Hananyo Kilisesi, Azizler Evi, Meryem Ana Kilisesi ve Güneş Tapınakları gibi bölümler yer almakta. Ziyaret etmeyi düşünlere bir de önerimiz olacak. Çıktıktan sonra safran çayı ile birlikte sunulan bademli kurabiyeleri mutlaka tatmalısınız.

Ulu Camii ve Kayseri Çarşısı

Mardin’in simgelerinden kabul edilen ve Mardin’deki en eski cami olan Ulu Camii, şehrin mimari dokusuyla uyumlu inşa edilmiş bir yapı. 1176 yılında yapımı tamamlanan caminin, çiçeklerle süslü duvarları, işlemelerin dikkat çektiği minaresi ve geniş avlusu görülmeye değer güzellikler.

Caminin çevresinde bulunan 1500 yıllık Kayseri Çarşısı, Mardin’e gelip alışveriş yapmak isteyenlerin uğradığı bir mekan. Bakır eşyalar, Mardin Şalları gibi ürünleri burada bulabilirsiniz.

Kasımiye ve Zinciriye Medreseleri

Mardin’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden olan bu tarihi medreseler, Artuklar döneminden esintiler taşıyor. Taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasında olan bu medreseler, zaman zaman rasathane olarak da kullanılmış.

Mardin Müzesi ve Sabancı Kent Müzesi

İlkçağlardan günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin’in, arkeolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkan sikkeler, heykeller, seramik ve bakır eşyalar bu müzelerde sergilenmekte. Sabancı Kent Müzesi, şehrin tarihine ışık tutan sanatçıların eserlerinin, ziyaretçilere sergilendiği bir müze konumunda.

Mardin’e Gelip de Midyat’ı Görmemek Olmaz

Mardin’deki en güzel konaklara ve kiliselere ev sahipliği yapan şirin ilçemiz Midyat, tarihi ve kültürel mirasıyla son yıllarda turistlerin akınına uğrayan bir bölge. Dizi ve film çekimleri için çok tercih edilen bir yer olan Midyat, gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

Mardin’de Ne Yenir? Mardin Yemekleri

Tarihi mirasının yanında, zengin bir yemek kültürü de Mardin’de karşımıza çıkıyor. Acılı Mardin Kebabı, kaburga dolması, hariri tatlısı, bulgur pilavı, Mardin çöreği en başta gelen lezzetler. Yemek yenilecek yerleri de oldukça fazla olan Mardin’de Kebapçı Rido kuzu ve dana etiyle karışık halde hazırlanan acılı kebabıyla meşhur. Kaburga dolması ve harika mezeleri ile Bağdadi mutlaka uğramanız gereken mekanlardan. Ayrıca Mardin’in en özel yemeklerinin hazırlandığı Cercis Murat Konağı’na mutlaka uğramalısınız.

Mardin’de Nerede Kalınır? Mardin’de Konaklama Yerleri

Tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl çok sayıda turist ve ziyaretçi çeken Mardin’de konaklamak için birçok seçenek mevcut. Lüks bir ortam isteyenler için şehir merkezinde yıldızlı oteller bulunmakta. Daha uygun şartlarda konaklama için ise, butik oteller tavsiye edilmekte. Butik oteller sıcak bir misafirperverlik ve müşteri memnuniyeti ile lüks otellerin yerini fazlası ile tutuyor. Geceleri çiğ köfte sunumları eşliğinde yapılan sıla geceleri ve Mardin düğünleri ile otantik bir Mardin gezisi sizleri bekliyor.

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*