Marmara’daki Mavi Bayrak’lı Plajlar Nerelerdir? Nasıl gidilir? Ücretleri Ne Kadardır?

Ülkemizdeki en küçük deniz olan Marmara Denizi kıyılarında çok sayıda plaj vardır. Bu plajlardan bir kısmında Mavi Bayrak bulunur ve bu sembol plajların temiz olduğunu gösterir. Mavi Bayrak, uluslararası bir kuruluş tarafından verilmekte ve bu bayrağın alınabilmesi için 33 farklı kriterin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Marmara Denizi kıyılarında bulunan plajlardan suya girmek isteyen insanların önceliği temizliktir ve bundan dolayı insanlar Mavi Bayrak’ı olan plajları tercih ederler. Burada yer alan Mavi Bayrak’lı plajlar ve bulundukları yerler şu şekildedir:

 • Altınkemer Halk Plajı (Kocaeli/Karamürsel)
 • Kaytazdere Belediyesi Saralkent Halk Plajı (Yalova/Altınova/Kaytazdere)
 • Mawish Beach (Yolava/Çınarcık)
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Altınova Halk Plajı (Merkez/Süleymanpaşa)
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Mürefte Halk Plajı (Tekirdağ/Şarköy/Mürefte)
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şarköy Sosyal Tesisler Önü Halk Plajı (Tekirdağ/Şarköy)
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şarköy Halk Plajı (Tekirdağ/Şarköy)
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şarköy Halk Plajı 2 (Tekirdağ/Şarköy)
 • Erdek Belediyesi Kurbağalıdere Halk Plajı (Balıkesir/Erdek)
 • Erdek Belediyesi Çuğra Mevkii 2 Nolu Belediye Halk Plajı (Balıkesir/Erdek)
 • Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ocaklar Halk Plajı (Balıkesir/Erdek)
 • Erdek Belediyesi Çuğra Mevkii Belediye Halk Plajı (Balıkesir/Erdek)
 • Karabiga Belediyesi Halk Plajı (Çanakkale/Biga/Karabiga)
 • Hamzakoy Plajı (Çanakkale/Gelibolu)

Yukarıda yer alan plajlardan bazıları ilk defa bazıları ise birkaç yıldır Mavi Bayrak almayı başarmış durumdadır. Şuanda listede yer alan plajların tamamında güven içinde denize girilebilir ve bundan dolayı ciddi bir talep söz konusudur.

Marmara’daki Mavi Bayraklı Plajların Özellikleri

Kocaeli’nde bulunan ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan tek Mavi Bayraklı plaj, Altınkemer Halk Plajıdır. Bu plajın ilçe merkezine sadece 1 km uzaklıkta bulunması, insanların rahatça gidebilmesine olanak sağlar. İlçe merkezinde sanayi tesislerinin olmaması ve evsel atıkların da son teknoloji sistemlerle tamamen arıtılması, burada yer alan plajın Mavi Bayrak almasının temel nedenleri arasındadır. Buraya gelmek isteyenler için toplu taşıma seçeneği bulunurken, denizyolu kullanılarak da buraya gelinebilir. Plajın uzunluğu 190 metre genişliği ise 18 metredir. 2012 yılından itibaren kesintisiz Mavi Bayrak taşımaktadır.

Yalova’da bulunan Saralkent Halk Plajı, 2016 yılından itibaren Mavi Bayrak taşımaya başladı. Plajın uzunluğu 200 metre genişliği ise 50 metredir. Altınova merkezine 2 km uzaklıkta iken şehir merkezine ise 22 km uzaklıktadır. Kentteki bir diğer Mavi Bayraklı plaj ise Mawish Beach adıyla bilinir. 200 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliğinde olan bu plajın şehir merkezine uzaklığı 7 km’dir ve gelmek isteyenler için toplu taşıma seçeneği vardır.

Tekirdağ’da bulunan Mavi Bayraklı plajların bir tanesi hariç diğerleri kent merkezinde ya da 1 km gibi bir mesafede bulunur. Mürefte Halk Plajı ise kent merkezine 10 km mesafededir. Plajların bir kısmı 2006 yılından beri Mavi Bayrak taşımaktadır ki bu çok önemli başarıdır. Bu başarının en önemli nedeni ise halkın bilinçli olması ve gelişmiş arıtma sistemleridir. Bunlar sayesinde deniz suyundaki kirlilik oranı uzun yıllardır artmamıştır. Plajların uzunlukları ise 200 metre ile 700 metre arasında farklılık gösterir.

Ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden bir tanesi Balıkesir’in Erdek ilçesidir ve buradan 4 tane Mavi Bayrak’lı plaj bulunmaktadır. Söz konusu plajların en ünlüsü Çuğra Halk Plajı’dır. Genişliği 4000 metre olan plajın kumları son derece incedir ve suya girildiği zaman hemen derinleşmez. Tam bir tatil noktasıdır ve bundan dolayı yakınlarında çok sayıda otel vardır. 2015 yılından beri Mavi Bayrak taşıyan bu plaja gelmek isteyenler için toplu taşıma araçları vardır. Diğer plajların uzunları bu kadar fazla olmasa da 1000 metre civarındadır ve bunlar da çok fazla tercih edilir.

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde bulunan Hamzaköy Halk Plajı, şehir merkezine sadece 3 km uzaklıkta yer alır. Plajın 750 metrelik uzunluğu ve 30 metrelik genişliği insanların rahat bir şekilde suya girmesini sağlar.

Marmara’daki Mavi Bayraklı Plajlara Nasıl Gidilir?

Bu plajlara gitmek için öncelikle bulundukları il ya da ilçe merkezlerine gelinmesi gerekiyor. Daha sonra ise toplu taşıma, taksi ya da özel araçlarla buralara gidilebilir. Mavi Bayrak’a sahip olan bu plajlar meşhur olduğu için gitmek için izlenmesi gereken yollar, tabelalar aracılığıyla gösterilmektedir.

Marmara’daki Mavi Bayraklı Plajların Ücreti Ne Kadar?

Mavi Bayrak’lı plajların tamamı ücretsiz olarak kullanılabilir. Bunun haricindeki hizmetler için farklı miktarlarda ödeme yapılması gerekmektedir.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*