Mavi Bayrak Nedir? Karadeniz’deki Mavi Bayrak’lı Plajlar Nerelerdir? Ücretleri Ne Kadardır?

Plaj, marina ve yatların temizlik durumlarını göstermesi için birçok ülkede uygulanan Mavi Bayrak, temiz çevrenin en önemli sembollerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Temizliğin dışında bakım, donanım ve güvenlik gibi kıstasları da değerlendiren bu sembol, bir anlamda medeniyetin ölçüsüdür.

Mavi Bayrak yukarıda belirtildiği gibi sadece plajlara değil marina ve yatlara da verilir. Bundan dolayı değerlendirme yapılacak alana göre farklı kriterler uygulanır. Örneğin plajlar değerlendirilirken öncelik deniz suyuna verilirken marinaların değerlendirilmesinde ise farklı hususlara öncelik verilir. Bir diğer kategori olan yatlar ise 2007 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır ve burada deniz seyri davranışının daha özenli olması hedeflenmektedir.

Mavi Bayrak uygulamasının geçmişi incelendiğinde bunun ilk olarak Fransa’da uygulandığı görülür. Fransa bu uygulamayı 1985 yılında hayata geçirmiş ve 2 yıl sonra yani 1987’de bütün Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde 1993 yılında, Avrupa kıtası haricindeki diğer ülkelerde 2000 yılından itibaren plajlara ve marinalara Mavi Bayrak verilmiştir. Günümüzde bu sembolü kullanan ülke sayısı 49’dur ve bunun 30 tanesi Avrupa’da yer alır.

Mavi Bayrak, plajların ve denizlerin temizliğini gösteren en önemli unsurlardan bir tanesidir ve özellikle bilinmeyen yerlere tatile giden kişiler, plajlarda bu sembolün olup olmadığına bakmaktadır. Dolayısıyla Mavi Bayrak için turizme olumlu katkı sağlayan farklı bir unsur olarak bakılabilir. Plajı olan belediyeler, bu sembolü alabilmek için bir takım çalışmalar yapmakta, katı ve sıvı atık arıtma tesislerini geliştirmektedir. Böylece doğa korunmuş olmaktadır.

Ülkemizdeki Mavi Bayrak’lı plaj sayısı 459’dur ve bu sayıyla dünyada üçüncü sırada yer almaktayız. Marina konusunda ise nispeten biraz daha geriyiz ve 22 Mavi Bayrak’lı marina ile dünyada sekizinci sırada yer alırız.

Mavi Bayrak almak isteyen plajların sağlaması gereken kriterler vardır ve bunlar iki sınıfa ayrılmış durumundadır. İlk sınıfta yer alan kriterlerin uygulanması zorunludur ve bunlarda eksiklik olursa Mavi Bayrak verilmez. Diğer sınıfta yer alan kriterler ise tavsiye niteliğindedir ve uygulanması zorunlu değildir.

Karadeniz’deki Mavi Bayrak’lı Plajlar Nerededir?

Karadeniz’e kıyısı olan çok sayıda kent olmasına rağmen bunların tamamında Mavi Bayrak’lı plaj, yat ve marina yoktur. Mavi Bayrak olan kentler şunlardır:

 • Kırklareli (1)
 • Kocaeli (5)
 • Sakarya (2)
 • Düzce (3)
 • Samsun (8)
 • Ordu (5)

Yukarıda yer alan illerin tamamındaki Mavi Bayrak, plajlardadır. Yani bu illerdeki marina ve yatlardan hiçbirisinde bu sembol verilmemiştir.

İllerde bulunan Mavi Bayrak’lı plaj sayısı parantez içerisinde belirtilmiştir. Bu plajlardan bazıları aynı ilçe ya da beldede iken bazıları ise farklı yerleşim merkezlerindedir.

Karadeniz’deki Mavi Bayrak’lı Plajlara Nasıl Gidilir?

Karadeniz’e kıyısında yer alan ve Mavi Bayrak’a sahip plajları bulunan iller yukarıda sıralanmıştır. Söz konusu illere gittikten sonra plajların yer aldığı belde ya da ilçelere gidilmesi gerekiyor. Bunun için ise tabelaların izlenmesi yeterli olacaktır. Bu plajların yer aldığı beldeler şunlardır:

 • Kırklareli’nde 1 tane Mavi Bayrak’lı plaj vardır ve o da Demirköy ilçesinin İğneada beldesinde yer alır.
 • Kocaeli’nde toplam 5 tane plaj bulunurken bunların 4 tanesi Kandıra ilçesinde yer alır. Diğer plaj ise Marmara Denizi kıyısında yer alır.
 • Sakarya’da 2 tane plaj vardır ve bunlar Karasu ilçesi sınırları içerisindedir.
 • Düzce’de bulunan plajların 3’ü de Akçakoca’da yer alır.
 • Samsun, Mavi Bayrak’lı plaj bakımından bölgenin en zengin ili bulunur. Bunların 5 tanesi Atakum’da, 2 tanesi Terme’de ve 1 tanesi de İlkadım ilçesinde bulunur.
 • Ordu’da bulunan plajlardan 2 tanesi kent merkezinde, 2 tanesi Fatsa’da ve 1 tanesi de Ünye sınırları içerisinde yer alır.

Karadeniz’deki Mavi Bayraklı Plajların Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Karadeniz sahillerinde bulunan Mavi Bayrak’lı plajlar, temizliğinden dolayı insanların yoğun ilgisini görüyor. Mavi Bayrak almak isteyen plajların yerine getirmesi gereken kriterlerden bir tanesi de halkın buralara ücretsiz bir şekilde erişim hakkı olmasıdır. Bundan dolayı Mavi Bayrak’lı plajlara giriş için ücret ödenmez.

Girişler her ne kadar ücretsiz olsa da bu plajlara gidildiğinde bir takım hizmetlerin alınması mecburidir. İnsanlar bu hizmetler için ödemesi gereken miktarlar ise plajların yeri, yoğunluğu ve benzer özelliklerine göre farklılık gösterir. Bunun için alınacak hizmetlere ait ücretler hakkında rakam vermek doğru olmayacaktır.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*