Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Kıbrıs » Mavi Köşk-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Mavi Köşk-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Mavi Köşk, İtalyan asıllı Rum Paulo Paolides tarafından 1957 senesinde yaptırılmıştır. Köşk, iki kat üzerine on altı bölüm olarak inşa edilmiştir.  Mavi Köşk, 20. Yüzyıl modern mimari teknikleri ile doğu-batı mimari üslupları ve Türk-Rum mimari ozelliklerini harmanlayan bir yapıdadır. Kıbrıs doğumlu olan Paodiles, avukat olmasına karşın aslında silah tüccarıdır. Kıbrıs Cumhurbaşkanı olan Başpiskopos Makarios’un da avukatıdır. Avukatlık mesleğini, illegal çalışmalarını gizlemek için kullanmıştır. Yaptığı işleri kolaylaştıracak bir yapıyı kendisi için inşa ettirmiştir. Mavi Köşk’ün bu noktada en değişik özelliği, dışarıdan görülememesi lakin içeriden dışarı alanı net bir şekilde görülmesi olmuştur.Paodiles, köşkü dışarıdan görülemeyip çevreye hakim bir mevkiye yaptırmıştır. Böylece köşkü silah dağıtım noktası olarak kullanabilmektedir.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nın gerçekleşmesiyle köşkte bulunan kaçış tüneli ile Paodiles köşkten kaçmıştır. Mavi Köşk, Türk askerlnin elinde bir zafer müzesi olarak nitelendirilmiş ve ziyaretçilere açılması sağlanmıştır. Köşkte yer alan lüks eşyaların yanı sıra, bulunan gizli dehlizler,kasalar köşkü oldukça gizemli bir havaya büründürmektedir. Aynı zamanda köşkün girişinde bir havuz bulunmaktadır. Köşkün etrafında dolaşırken karşılaşılan manzara ise tüm boğaz ve dağların göründüğü, kesinlikle görülmesi gereken bir görüntü. Bu gizemli köşk, Kıbrıs’a yolu düşen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.

Not: Köşk içerisinde fotoğraf çekmek yasaktır. Ayrıca köşk çevresinde herhangi bir restoran ve ya market bulunmuyor. Yalnızca içeri kısımda ufak bir büfe mevcuttur, bu sebeple atıştırmalık ve içecek ihtiyaçlarınızı yanınıza getirmeniz tavsiye edilmektedir.

OKUMALISIN  Riva Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Mavi Köşk’e Nasıl Gidilir?

Mavi Köşk, Girne-Güzelyurt dağ yolu üzerinde yer alan Çamlıbel beldesinde yer almaktadır. Kişisel aracınızla Girne’den yaklaşık 45 dakika süre içerisinde buraya ulaşabilirsiniz. Mavi Köşk’e bağımsız olarak gidilebilse de turlarla yapılması verimli bilgi alabilmek açısından tavsiye edilir. (Turlar taksi ile yapıldığından kişi başı ücret söz konusu değildir.) Tur rehberleri, köşk personelinin atladığı kısımların olabileceği düşüncesiyle daha fazla bilgi edinmenizi sağlayabilirler. Tur süresi tahmini 3 saattir ve ortalama ücreti 150 TL’dir.

Mavi Köşk Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Mavi Köşk için belli bir giriş ücreti ödenmektedir. Giriş ücreti 2 TL’dir. Pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında açıktır. Mavi Köşk, askeri bölge olduğundan yanınızda kimliğinizin bulunması gerekmektedir.

Mavi Köşk Fotoğrafları

Check Also

St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

Şuraya Atla St. Hilarion Kalesi’ne Nasıl Gidilir? St. Hilarion Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti Saint …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir