Mençuna Şelalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yol Tarifi-Hakkında Bilgi

Karadeniz’in incisi olan Artvin de gezilecek yerlerden sizlere bahsedeceğim. Bir doğa harikası olan Artvin de bir çok gezilecek yer var fakat bunların içerisinde de en çok merak edilenlerin arasında olan harika bir doğa oluşumu olan Mençuna şelalesinden sizlere bahsedeceğim. Mutlaka Karadeniz gezinizde uğramanızı sizlere şiddetle önerdiğim mençuna şelalesi tamamen bir doğal oluşum olup yemyeşil doğa içerisinde siyah taşlıkların üzerinden süzülen bembeyaz ve tertemiz bir suyun oluşturduğu dünyada ender bulunan bir şelaledir. Mençuna şelalesi Artvin’in Arhavi ilçesi sınırları içderisinde yer almaktadır. Şelale harika bir manzaraya sahiptir. Hem fotoğraf hemde video çekme imkanına sahip olduğunuz şelalede bü güzellikleri evinize taşıma imkanına sahipsiniz. Bazen düğün fotoğraflarının bile çekildiği mençuna şelalesi dağcılarında uğrak noktalarındandır. Lafı çok fazla uzatmadan sizlere mençuna şelalesi ulaşım ve konaklama gibi diğer önemli bilgilerden bahsedeyim.

Mençuna Şelalesine Nasıl Gidilir?

Karradeniz gezinizde mutlaka uğramanız gereken şehirlerden birisi olan Artnin’in Arhavi ilçesinde bulunan mençuna şelalesine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir:

Mençuna şelalesine giden toplu taşıma aracı yoktur bu nedenle araç ile gelmenizi sizlere öneririm toplu taşımayı tercih ederseniz istediğiniz yere kadar gidemezsiniz ve istediğiniz saatte hareket eden araçta bulamazsınız. Eğer Rize tarafından gelecekseniz  Arhavi ilçesinin içine  girmeden Ortacalar tabelasını  takip edip sağa doğru  yoldan ayrılarak ve Mençuna Şelalesi tabelasını da takip ederek dere sol tarafınızda kalacak şekilde Çifte kemer köprülere kadar gidiniz. Daha sonra         Çifte kemer köprülere  geldiğinizde köprüyü geçip hemen Mençuna Şelalesi tabelasını göreceksiniz buradan hemen sağa doğru dönünüz  bu sefer dere sağınızda olacak şekilde 3,5 km kadar ilerledikten sonra çay alım yeri ve  Restaurant’in olduğu yerde ya da 100 metre ileri gidip asma köprünün yanına müsait bir yerde  park ediniz.  Buradan asma köprüyü geçip patika yolu kullanarak devam ediniz. Daha sonra  15-20 dakikalık yürüyüşle o muhteşem mençuna Şelalesine ulaşacaksınız. Yine aynı şekilde Artvin Hopa tarafından geliyorsanız Arhavi şehir merkezine girerek dereden beton  köprüyü geçtikten sonra sola saparak Ortacalar ve Mençuna Şelalesi tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteye birlisiniz.

Mençuna Şelalesi Konaklama ve Yeme İçme Olanakları

Bu güzel doğa içerisinde eğer konaklamak isterseniz böyle imkanınızda vardır Mençuan şelalesine çok yakın bir noktada konaklayabileceğiniz ahşap otel ve pansiyon bulunmaktadır. Konaklama ücretleri de dönemsel olarak değişiklik göstermektedir. Oda büyüklüğü ve oda olanaklarına göre konaklama fiyatları 200 TL ile 300 TL arasında değişiklik göstermektedir.  Yeme içme olanakları ise yine aynı şekilde restoran bulunmaktadır burada yöresel ve diğer Türk mutfağından çeşitli lezzetler ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Evet değerli tatilciler Karadeniz gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden sizlere mençura şelalesinden bahsettim Artvin ve diğer gezilecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgi için bizi takip etmeye devam ediniz. Aşağıda Mençuan şelalesi ilgili çeşitli görseller bulabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere bildirebilirsiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Mençuna Şelalesi Fotoğrafları

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*