mudanya mütareke müze evi

Mudanya Mütareke Müze Evi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren anlaşmanın imzalandığı, cumhuriyet tarihinde önemli bir yeri olan Mudanya Mütareke Evi Müzesi, Bursa‘nın Mudanya ilçe merkezinde bulunan ve ilçede gezilebilecek sayılı yerlerden biridir.

Mudanya ilçesinin tarihi İyonlular dönemine kadar varıyor. Milattan önce 7. yüzyılda Myrlea ismiyle kurulmuş daha sonra Makedon Kral 5. Filip tarafından yıkılmıştır. Kral Filip burada Apameia ismiyle yeni bir şehir inşa etmiştir. Daha sonra bizans dönemine gelindiğinde Montania ismi ile yeni bir şehir halini almıştır.

Osmanlı döneminde Mudanya, Orhan Bey tarafından fethedilmiş ve 20. yüzyılda ingiliz istilasına uğramıştır. Ardından ingilizler kenti yunanlılara bırakmış ve 2 yıldan daha uzun bir süre düşman işgali altında kalmıştır. Yapılan savaşlar neticesinde düşmanın teslim olması ile birlikte 12 Eylül 1922 yılında düşman işgalinden kurtulmuştur. Bu sebeple Mudanya’nın kurtuluşu da 12 Eylül olarak kayıtlara geçmiştir.

Eğer yakın tarihe meraklıysanız kesinlikle Mudanya Mütareke Evi‘ni ziyaret etmelisiniz. Mudanya Mütareke Evi Müzesi’nde yapılan ateşkes antlaşmasına ait belgeler, fotoğraf ve dökümanlar, o dönemde kullanılan pek çok eşya sergilenmektedir. Odaları eskiden kullanıldığı şekilde dizayn edilmiş. Türkiye adına antlaşma için temsilen binaya gelen İsmet İnönü ve Asım Gündüz Paşa’ya ait yatak odaları ve çalışma odaları da mevcut. Odaların en dikkat çeken kısmı ise mütarekenin imzalandığı geniş odadır
ve bu odada bal mumu heykeller ile antlaşmanın yapıldığı an canlandırılmaya çalışılmıştır.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi Giriş Ücreti

Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ne giriş ücreti eğer müzekartınız yoksa 5TL’dir. Müzekartı olan ziyaretçiler ise binaya ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir.

Ziyaret Saatleri

Hafta içi Pazartesi günü hariç her gün; yaz sezonunda
09:00-18:00 saatleri arasında, kış sezonunda ise 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tarihimizde önemli bir adımın atıldığı bu bina Mudanya’nın tam merkezinde bulunuyor. Eğer Mudanya’da küçük bir sahil turu yaparsanız İsmet İnönü’nün heykelinin karşısında bulunan beyaz binayı göreceksiniz. İstanbul’dan feribot vasıtasıyla Mudanya’ya gelmek oldukça kolay. İskeleden çıkıp sağ tarafa doğru yönelik yaklaşık olarak 1 km yürüdükten sonra bina karşınıza çıkacaktır.

Bursa merkezden ise 30km mesafede olan Mudanya’ya hemen hemen her saat başı otobüs ve minibüs seferleri mevcut. Eğer Mudanya’ya aracınızla gelecekseniz aracınızı müsait bir yere park edip, Mudanya’nın tarihi sokaklarında dolaşarak Mütareke evine gelmeniz iyi olacaktır.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi Yol Tarifi

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir