Muradiye Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Zamanları

muradiye şelalesi

Gezi severleri bu yazıyla hem manzara hem de şelaleden akan su sesini dinleyerek orman havasını içine çekip huzur bulabileceği eşsiz bir ortama sahip olan Muradiye Şelalesine götüreceğiz. Van ilinin sınırları içerisinde yer alan Muradiye Şelalesi her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan bir doğa harikasıdır.

Van il merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan Muradiye Şelalesi Tendürek Dağından beslenen Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer almaktadır. Bu görkemli şelale adını Bağdat seferine çıkan Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan almıştır.

Muradiye Şelalesinin yüksekliği 18 metre olup karşısındaki alanla bağlantıyı sağlayan bir asma köprü bulunmaktadır. Şelalenin karşı tarafında bulunan bu alan ise piknik, şölen, camping gibi çeşitli aktivitelerin yapıldığı bir alan olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca şelalenin bulunduğu yerde bir çok izleme terası da mevcuttur.

Son yıllarda şelalenin çevresinde yapılan düzenlemeler ve açılan yeni cafe-restaurant gibi işletmelerle birlikte daha da canlanan Muradiye Şelalesi gerek gezi tutkunlarının gerekse fotoğraf tutkunlarının uğrak noktası haline gelmiştir. Muradiye Şelalesinin çevresinde çay, kahve içebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz mekanlar bulunmakta olup yöre halkının tarladan getirmiş olduğu ve burada pişirdikleri lezzetli mısırları da yemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Özellikle ilkbaharın gelmesiyle birlikte çevresi bitki örtüsüyle renklenen Muradiye Şelalesi en fazla ilgiyi de ilkbahar ve yaz mevsimlerinde görmektedir. Dediğimiz gibi şelale her ne kadar yapılan düzenlemelerle oldukça gezilesi bir alan haline gelmiş olsa da buraya gelen bazı duyarsız insanların çöplerini aşağıya atması neticesinde kirlenmektedir. Burayı gezmeye gelenlerin özellikle bu konuda hassasiyet göstermesini rica ediyorum.

Muradiye Şelalesi Mangal Serbest mi?

Şelalenin olduğu alanda lokanta olmasına karşın çoğu ziyaretçi tarafından bu lokanta beğenilmemektedir. Bu nedenle Muradiye Şelalesini gezmeye gelenler çoğunlukla yiyecek ve içeceklerini beraberinde getirerek piknik havasında burayı değerlendirmektedir. Dilerseniz çevreyi çok kirletmeden uygun bir alanda mangalınızı yapabilirsiniz.

Muradiye Şelalesi Otopark Var mı?

Muradiye Şelalesinin bulunduğu alanda otopark olmamasına karşın aracınızı bıraktığınız yerde otopark fişi kesilmekte ve ücret alınmaktadır.

Muradiye Şelalesi Nasıl Gidilir? Giriş Ücretli mi?

Van ilinin Muradiye ilçe sınırlarında, kuzey kesiminde 8 km uzaklıkta bulunan Muradiye Şelalesine kendi aracınızla yol boyunca tabelaları takip ederek çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Doğubeyazıt’tan Van’a doğru yol alırken ana yola 50 metre uzaklıkta bulunan Muradiye Şelalesinin giriş ücreti ise 5 TL olarak belirlenmiş.

Muradiye Şelalesi Harita Üzerindeki Konumu

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*