Muş Hakkında Bilgi, Muş’un Gezilecek Yerleri

muş gezilecek yerler

1071 Malazgirt Zaferiyle Anadolu’nun Türklere açılan kapısı haline gelen Muş, uçsuz bucaksız ovası, tarihi dokusu ve görülmeye değer ilçeleriyle Doğu Anadolu bölgesinde bulunan, temel geçim kaynağı hayvancılık ve tarım olan nadide illerden bir tanesidir.

Muş İli 2019 yılı verilerine göre güncel olarak ortalama 410.000 nüfusa sahip olup merkez ilçesi dışında 5 adet taşra ilçesi bulunmaktadır. Muş’a bağlı olan ilçeler ise Bulanık, Hasköy, Korkut, Varto ve Malazgirt’tir.

Muş iline geldiyseniz mutlaka kahvaltı sokağı denilen yerde sıcak ekmekle birlikte közlenmiş biber eşliğinde tatlı bir kahvaltıyla güne başlamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yöreye özgü Muş tandır ekmeğini yemenizi de öneririz.

Muş’ta baharın gelişini şehrin sembolü haline gelen Laleler müjdelerken Muş il sınırları içerisinde akan ve Muş’a hayat veren 2 adet nehir bulunmaktadır. Bu nehirler ise Murat ve Karasu nehirleridir.

Muş Murat Köprüsü

Varto ilçesinden akan Murat nehri üzerinde kurulmuş olan tarihi Murat köprüsü 143 metre uzunluğa sahiptir ve 12 gözden oluşmaktadır. Selçuklu döneminde inşa edilen Murat Köprüsü Selçuklu dönemine ait taş işçiliğiyle oluşturulmuş ve son zamanlarda çevresinde yapılan düzenlemelerle ailecek vakit geçirilebilecek bir alan hâline getirilmiştir.

Muş’ta Urartular’dan, Bizans dönemine ve Selçuklu dönemine kadar birçok tarihi yapı bulunmaktadır fakat zaman içerisinde bakımsızlıktan ve doğal afetlerden dolayı bu yapıların bir çoğu kaybolmuş, tahrip olmuştur. Buna rağmen hala zamana direnen yapılardan bir çoğunu Muş merkezi ve ilçelerinde görebilirsiniz.

Muş il merkezinde görebileceğiniz yapılardan birkaçı Meryem Ana kilisesi, Muş Tarihi Ulu Cami‘dir. Bu yapılardan Meryem Ana Kilisesi tahrip olmuş haldeyken Ulu Cami aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Muş Mercimek Kalesi

Muş ilinde görülebilecek yerlerden biri de Mercimek Kalesidir. Bu kaleye bu ismin verilmesinin sebebi ise bu kalenin gerçekten mercimekten oluştuğuna inanılmasıdır. Hikayeye göre bir çiftçinin bu kalenin bulunduğu alanda mercimek yetiştirmesi ve hasadını yaptığı mercimekleri tepe şeklinde yığması ve kimseye bir avuç mercimeği dahi vermemesinden dolayı bu yığılan mercimeklerin taşa Mercimek Kalesine dönüştüğü şekildedir.

Muş Malazgirt Anıtı ve Malazgirt Kalesi

Muş İlinde bulunan önemli yapılardan biri de tarihi Malazgirt zaferinin anısına yapılan Malazgirt Anıtıdır. Türklerin Anadoluya girişindeki en önemli adımın atıldığı Malazgirt ovasında inşa edilen bu anıt 2 sütundan oluşmaktadır.

Öncesinde dış kale ve iç kale olmak üzere iki kısımdan oluşan Malazgirt Kalesi’nin zamanla şehri çevreleyen dış kısmı tahrip olmuş ve iç kale günümüze kadar gelebilmiştir.

Muş’a Nasıl Gidilir?

Muş iline gelip gezmek isteyenler buraya karayolu, havayolu veya demiryolu ile ulaşım imkanına sahiptir.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*