Nasuhpaşa Külliyesi-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Konaklama

Aydın tatili sırasında mutlaka gezilip görülecek yerlerden ve  önemli külliyelerimizden birisi olan Nasuhpaşa külliyesi turizm kentimiz olan aydın şehir merkezinde bulunmaktadır. Nasuhpaşa külliyesi köprülü mahallesi gazi bulvarı üzerinde yer almaktadır. Külliye bir medrese, mecsid ve handan oluşmaktadır. Nasuhpaşa tarafından 1708 yılında yaptırılmıştır.  Medrese günümüze kadar ulaşıncaya kadar yaklaşık olarak 10 hücresini kaybetmiş günümüze ulaşan toplamda 17 hücresi bulunmaktadır.  Medresede eski Osmanlı mimarisini ve düzenini görmeniz mümkündür. Geçenlerde medresenin ortasından bir yol geçirdiler tabi medreseyi bölmeleri doğru bir hareket değil ama eksiklikleri gidermeye çalışmışlar. Nasuhpaşa Külliyesinin tamda  ortasında oldukça fazla  genişliğe sahip  bir alan vardır. Külliyenin doğu tarafında hamam, batısında da iki farklı bölümden oluşan Nasuh Paşa Hanı (Zincirli han) yer almaktadır. U şeklindeki medresenin bir bölümü içerisinden yol yapılırken yıkımlar yapılmıştır.  Nasuhpaşa Külliyesinin Güney kısmında kalan  mermer kabartma desenli  ve yuvarlak kapının içerisi Yunan işgali esnasında duvar  örülerek kapatılmıştır. Nasuhpaşa Külliyesi onarım işlemleri  ve kültürel miras  amaçlı olarak kullanımı için Aydın Belediyesine 2004 yılında devredilmiştir. Aydında en güzel gezilecek yerlerden birisi olan Nasuhpaşa Külliyesi on binlerce tursiti ağırlamaktadır. Aydın denilince daha çok deniz turizminin akla gelmesi sizleri yanıltmasın aslında tarihi geziler ve araştırmalar yapılabilecek şehirlerimizden birisidir. Aydın Nasuhpaşa Külliyesi hakkında ulaşım ve konaklama bilgileri gibi bilgilerin yanı sıra çeşitli görselleri de makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Nasuhpaşa Külliyesine Nasıl Gidilir?

Aydın gezisi sırasında en uğrak yerlerden birisi olan Nasuhpaşa külliyesi’ne özel araç veya toplu taşıma araçları ile en kolay ulaşım şekillerini aşağıda sizler için açıkladım.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım: Aydın Nasuhpaşa külliyesine toplu taşıma araçları ile gitmek isteyenlerin. Aydın merkeze giden ve köprülü mahallesi gazi bulvarından geçen tüm toplu taşıma araçlarına binerek kolayca ulaşım sağlayabilirler. Külliyeyi gazi bulvarının kuzeyinde yer almaktadır. Şehir merkezinden taksiye binerek de kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım: Şehir merkezine girdikten sonra köprülü mahallesi tabelalarını takip ediniz. Daha sona mahalleye girip gazi bulvarına doğru ilerleyiniz. Gazi bulvarının kuzeyinde külliyeyi göreceksiniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyim kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Açık adres: Adres: No:, Köprülü-Veysipaşa, 1629. Sk. No:36, 09100 Aydın Merkez/Aydın, Telefon:(0256) 215 2888

Nasuhpaşa Külliyesi Konaklama ve Ziyaret Saatleri

Nasuh paşa külliyesi içerisinde han var ama ne yazık ki konaklama mümkün değil tabi merkezde bulunduğu için konaklama imkanları oldukça fazladır. Çevrede her bütçeye uygun ve farklı konforluklara sahip çeşitli oteller vardır. Konaklama ücretleri olarak 100 TL ile 300 TL arasında konaklamanız mümkündür. Erken rezervasyon yaparak ve burada bulunan otellerin uyguladığı çeşitli kampanyaları takip ederek daha uygun fiyatlar ile konaklamanız mümkündür. Ziyaret saatlerine değinecek olursak günün her saatinde külliye ziyarete açıktır gönül rahatlığı ile ziyaret edebilirsiniz.

Değerli tatilciler sizlere aydın gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi olan Nasuhpaşa Külliyesinden bahsettim umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aydın’ın diğer gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgi için bizi takip ediniz. Aşağıda külliye ile ilgili çeşitli görselleri görebilirsiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Nasuhpaşa Külliyesi Ulaşım

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*