Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

nezahat-gokyigit-botanik-bahcesi

Nezahat Gökyiğit botanik bahçsinin farklı bir hikayesi vardır. Burayı 1995 yılında Nezahat Gökyiğit’in eşi olan Ali Nihat bey eşinin adına bu parkı kurmuştur. Botanik bahçe toplamda 32 hektarlık alan içerisinde kurutulmuştur. İçerisinde bir çok bitki türü bulunmaktadır. Botabik bahçesinin içinde toplamda 50000 kadar bitki ve çalı çeşitleri bulunmaktadır. Botanik bahçe daha sonraları geliştirilerek insanlara faydalı olma yolunda ilerlemiş ve 2002 yılında ziyarete açılmıştır. İçeride çocukların eğitimleri için çeşitli eğitimler eğlence şeklinde verilmektedir. Çocuklar bu güzel ortamda eğitim alırken veliler de bu güzel bahçenin yeşillikler için keyfini çıkarabileceği geziler ve sohbetler yapabilmektedir. Botanik bahçe içerisinde bahçıvalık eğitimleri, ressamlık eğitimleri gibi birçok sosyal donatı da vardır. İstanbullular şehrin sıkıntısı ve kalabalığından kaçmak istedikleri zaman ailece gelebilecekleri en güzel yerlerden birisidir Nezahat Gökyiğit botanik bahçesi. İstanbul’da süper bir yatırım projesi olarak kurulan, sonraki dönemlerde daha yatkın bir hale gelen Botanik Bahçe, insanların hizmetine sunuluyor. Bahçe de yer alan ağaçlar ve diğer faydalı  bitkileri sizde keşfedin. Çimenler üzerinde serbestçe dolaşabilir ve üzerine herhangi bir örtü sermeden rahatça oturun. Daha doğal ve daha Botanik bir bahçe ortamı. En rahat keyif alacağınız, sıkılmadan takılacağınız bir yer.Nezahat Bozyiğit adıyla kurulan ve çevresindeki doğal zenginliklerini en doğal biçimde kullanan bu arazi üzerinde sizde yerinizi alın. Daha doğal bir çevre ve tamamen yeşil zeminden kurulan bir alan.Lafı çok uzatmadan sizlere bu güzel botanik bahçe’ye ulaşım şekilleri ve diğer önemli bilgileri aktarayım.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesine Nasıl Gidilir?

İstanbul da hem çocuklarınızı eğitebileceğiniz hem de eğitim sırasında siz veliler olarak hoş ve eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir doğa harikası olan Nezahat Gökyiğit botanik bahçesine en kolay ulaşım şekilleri  aşağıdaki gibidir.

Toplu taşım araçları ile ulaşım şekilleri: Avrupa yakasından gelecek olan arkdaşların Taksim yönünden  256 nolu İETT otobüsüne binip Ataşehir Sedef Durağından inerek bahçeye ulaşabilir. Yine Meterobüs ile gelecek olanların  Uzunçayır istasyonundan kozyatağı istikametine giden 19 ŞB -19 E –14 S- 19 S – 16 M –19 M – 14 ŞB  hat numaralı İETT otobüsleriyle Ataşehir Sedef Durağından indikten sonra kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Anadolu yakasından gelecek ziyaretçiler için ise Kadıköy’den  19 M- 19 E – 14 ŞB – 8 M hat numaralı  İETT otobüsleriyle Ataşehir Sedef Durağında inerek kolayca ziyaret edebilirler. Ayrıca Üsküdar ilçesinden kalkan  16 M’nolu İETT otobüsüyle yine Sedef durağında inebilir. Ayrıca Üsküdar – Ataşehir minibüsleriyle Sedef durağına geldikten sonra kolayca ulaşabilir. Ümraniye tarafından ise 13 hat numaralı İETT otobüsleri ile de sedef durağından inerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel araç ile gelecek olanların Tem ve E-5 otoyolu üzerinden Ataşehir’e doğru gelmeleri gerekmektedir. Yol üzerindeki tabelalara dikkat ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Botanik bahçe tam da yol kenarındadır. Ayrıca aşağıda eklediğim harita üzerinden  de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Giriş Ücreti ve  Ziyaret Saatleri

Botanik bahçenin giriş ücreti yoktur ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ziyaret saatleri olarak sabah saat 09:30 dan kış uygulaması olan 17:00’a kadar yaz uygulaması ise 19:00 da kapanmaktadır. Burada herhangi bir restoran ve kafeterya bulunmamaktadır. Dolayısıyla sizler kendi yiyecek ve içeceklerinizi getirerek kendiniz piknik yapabilirsiniz.

Evet değerli tatilciler İstanbul da en güzel yerlerden birisini sizlere tanıtmaya çalıştım aşağıda bahçe ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz yorumlar üzerinden soru ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz. İstanbul da daha fazla gezilecek yerler için bizi takip etmeye devam ediniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*