nysaantik
nysaantik

Nysa Antik Kenti-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Konaklama

Şuraya Atla

Aydın ilimizin tatil-turizm kenti olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Hatta yurt dışında bile Aydın denildiğinde farklı ülkelerdeki insanlar Aydını bildiğini görmekteyiz. Şimdi sizlere Aydın ilimizin önemli eserlerinden birisi olan Nysa antik kentini tanıcağım. Aydında bulunan Karia bölgesinin önemli bir kenti olan Nysa antik kenti I. Anthiochos Soter tarafından M.Ö. 3. Yüzyılda kurulmuştur. İki farklı şehir olark kurulmuştur daha sonraları ise bir körü ile birbirine bağlanmıştır kentin içerisinde tiyatro ve benzeri kültürel yapılar yapılmıştır. Daha sonraları kentin Romalıların eline geçmesi sonucunda Romalılar çeşitli yapılar ile antik kente eklemeler yapmıştır. Nysa antik kenti Romalılar döneminde çok parlamıştır. Romalılar çeşitli planlar ile antik kenti çok fazla ön planda tutmayı başarmışlardır ve eski dönemlerde Nysa antik kenti bir eğitim şehri olarak da bilinmekteydi. Bugün Türkiye de Eskişehir olarak örneklendirebilirsiz  fakat daha gelişmiş kültürel ve mimari yapı ile düşünebiliriz. Kentten arda kalan en önemli bölüm tiyatro bölümüdür o dönemlerde en önemli kültürel ve sosyal yaşam parçalarından birisi olan tiyatro günümüze kadar en iyi şekilde korunmuştur. Yapı olarak en sağlam da tiyatrodur. Şehrin etrafını incelediğimizde herhangi bir sur yapılarına rastlanmamaktadır. Fakat Bizans döneminde Bizanslılar tarafından surların yapıldığı bilinmektedir. Antik kenti ikiye bölen nehirdir. Nehrin üzerine bugüne kadar toplamda 3 adet köprü inşa edilmiştir. Şimdilerde kent içerisinde çeşitli kültürel alanlar yer almaktadır. Bunlara örnek verecek olursak kütüphaneler, roma hamamları ve meclis binası gibi yapılar yer almaktadır. Turizmin en göze noktalarından birisi haline gelmiş olan Nysa antik kendini aydın gezisi sırasında mutlaka ziyaret etmenizi sizlere öneriyorum aşağıda Nysa antik kenti ile alakalı daha detaylı bilgi,görsel ve ulaşım şekillerini öğrenmek için makalemizi okumaya devam ediniz.

Nysa Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Aydın ilimizde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi olan Nysa antik kentine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım: Nysa antik kentine toplu taşıma yoluyla gidebilmek için ilk olarak Aydın terminalinden Sultanhisar ilçesine giden otobüs yada dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım: Özel aracı ile gelecekler için denizli- Aydın karayolu üzerinden bulunan Sultanhisar ilçesi tabelalarını takip etmeniz gerekmektedir. Şehir merkezinden de Sultanhisar tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında dha kolay bulabilmeniz için aşağıda eklemiş yolduğum google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Nysa Konaklama Giriş Ücretleri Yeme İçme

Nysa antik kenti içerisinde konaklayabileceğiniz bir otel yoktur çünkü tarihi bir yapı olduğundan dolayı imara kapalı ve koruma altına alınmış bir yerdir fakat çevrede konaklayabileceğiniz oldukça güzel ve lüks oteller bulunmaktadır. Konaklama ücretlerine değinecek olursak ortalama olarak 100 TL ile 300 TL arasında değişiklik göstermektedir. Daha uygun fiyatlar ile konaklamanız mümkündür bunun için firmaların özel kampanyalarını takip edebilirsiniz bunun yanında erken rezervasyon yaparak da daha uygun fiyatlarda konaklayabilirsiniz. Nysa antik kenti giriş ücreti isle sadece 5 TL dir. Antik kentin dışında yöresel yemekleri ve Türkiye mutfağından bütün yemekleri yiyebileceğiniz bir sürü restoran ve kafeteryalar bulunmaktadır. Ortalama olarak 15 TL ile 50 TL arasında karnınızı doyurabilirsiniz.

Türkiye’nin eşsiz güzelliklere sahip şehrimizde bulunan Nysa antik kenti için sizlere anlatacaklarım bu kadar idi Aydın da gezilip görülmesi gereken yerler ile ilgili diğer makalelerimize göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Aşağıda Nysa antik kenti  ile ilgili çeşitli görselleri görebilirsiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Nysa Antik Kenti Resimleri

Check Also

Aydın Doğanbey Karina Bölgesinde Bulunan Balık Restoranları

Ege’de balık restoranları arasında en iyisi nerededir? Bu soruya cevap verirken Alaçatı, Urla, Karaburun, Ayvalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir