Odessa Gezi Fikirleri

1200 senesinde Kırım Hanı Hacı Giray tarafından Tatar köyü olarak kurulumu gerçekleşmiştir. İlerleyen dönemlerde ise buranın kontrolü Osmanlı’nın eline geçmiştir.

Aradan geçen onca zamandan sonra savaş tekrardan kendini göstermiş fakat bu sefer buranın kontrolünü 1792 yılında Ruslar tekrardan ele geçirerek, Rus Kraliçesi Katerina’nın vermiş olduğu emir doğrultusunda Hacbey olarak isimlendirilen bu yeri “Odesa” olarak değiştirmişler.

Odessa tarihi nedir? Bilinmesi gerekenler

Gelişim sürecinde oldukça büyük değişiklikler kaydedilen şehirde, 19. yüzyılda altın çağ başlamış. 1800’lü yılların içerisinde gelişen değişimler ile Rusya ve Batı ülkeleri arasındaki en büyük ticaret merkezi olma niteliğini kazanmış. Şehir gelişimini o kadar yükseltmiş ki 1894 senesinde Rus İmparatorluğu’nun Moskova, St. Petersburg ve Varvoşa’ya kadar en büyük 4. şehir olabilme özelliğini kazanmış. Şehri en önemli kılan birkaç unsurun başında 1905 senesinde gerçekleşen Rus Devrimi gelmektedir. Gerçekleşen bu devrim sonucunda Odessa devrim merkezi haline gelmiştir.

Odessa gezilecek yerler ve gezi rehberi

Kafanıza birden esti ve Ukrayna Odessa’ya gitmeye karar verdiniz. Peki şimdi hiç bilmediğiniz bu şehirde ne yapacaksınız, nereleri gezecek, nerelerde eğleneceksiniz? Dert etmeyin Odessa gezi rehberi adlı makalemiz sizlere yardımcı olacaktır.

Odessa Gezi Rehberi – İlginç Bilim Müzesi

Diğer müzelerden ziyade oldukça farklı bir şekilde hizmete sunulan bu müzede ziyaretçiler elleri ile istediği her şeye dokunabilmekte, yeri geldiğinde ilginç deneyler yapabilmektedir. Yine müzenin tasarımı bu belirttiğimiz unsurlara göre tasarlanmıştır. Bu müzeye her yaştan insanın büyülendiğini belirtebiliriz. Okul müfredatından ayrı bir şekilde hizmet sunmakta olduğundan, ziyaretçilerine her şeyi yaşatarak öğretmekte. Buradaki bir çok deneyim sizlerin açısından bir ilk olacağına eminim. Öğrenirken elbette herkes biraz da olsa sıkılır, yorulur lakin bu müzede sıkılma denen bir şey yok. Eğlenirken öğrenmeyi, öğrenirken eğlenmeyi amaç edinmiştir. Bunlar bana göre değil diyorsanız eğer çocuklarınız müzede güzel vakitler geçirirken sizlerde dışarıda kafeteryada bir şeyler içebilirsiniz. Müzede bir çok etkinliğe yer verilmektedir bunlar başlıca şu şekildedir; seminerler ve bilimsel oturumlar. Böyle bir müze herkese faydalı gelir.

Odessa Gezilecek Yerler – Vorontsov Sarayı

Birden fazla isim ile adlandırılan bu yer; yani Vorontsov Sarayı yada Alupka Sarayı, Alupka kasabasının yakınlarında yer alan, Kırım Dağları’nın eteklerinde olan tarihi bir saray olma özelliği taşımaktadır. Ziyaretçilerin uğrak olduğu bu yer, Kırım’ın oldukça eski ve en büyük saraylarından bir tanesidir.

1828-1848 tarihleri arasında inşasına başlanılan Saray, Rus Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov için tamı tamına 9 milyon gümüş rubleye yaptırılmıştır. Prens bu sarayı genelde yazlık ev amacında kullanmıştır. Ortaya çıkan bu yapıda çeşitli tarzlara yer verilmekte fakat, bütünsel olarak birbirlerine sadık değillerdir.

Odessa Gezi Rehberi – Nümismatik Müzesi

Tarihi paralara biraz ilgimiz varsa sizleri böyle bir müzeye davet edelim. Odessa Nümismatik Müzesi, ukrayna’da yer almakta olan para müzesidir. Bu müze tam olarak Kuzey Karadeniz Bölgesi ve Rus-Ukrayna’dan tarihi eser kalıntılarını korur ve ziyaretçilerine sergiler.

Müzenin yeri tam olarak Odessa’nın merkezinde bulunmaktadır. 33 Hretska Caddesi’nden bu müzeye ulaşabilirsiniz. Geçirdiğimiz son 10 yılın içerisinde müze, tarihi eserlerin ve Ukrayna milletinin kültürel mirasının oldukça genişletilmesi, iyi bir şekilde korunması ve incelenmesi üzerine yoğunluk göstermiştir.

Odessa Gezilecek Yerler – Potemkin Merdivenleri

Odessa’da yer almakta olan bu merdiven, şehrin içinde bulunmakta olan büyük bir yapıdır. Bu merdivenler, denize doğru şehre resmi giriş olarak kabul edilmekte ve şehrin en bilindik simgelerinden bir tanesi. Tarihinde farklı isimlerle anılan merdivenler, başlangıçta Bulvar basamakları, Dev Merdiven veya Richelieu Basamakları diye adlandırılmaktaydı. Merdivenin en üst basamağı toplamda 12,5 metre iken, en düşük basamağı ise 21,7 metre genişliğine sahiptir. Uzunluğunu ele aldığımızda ortaya çıkan sonuç ise 142 metre olmaktadır. Lakin uzunluk açısından görünümü, asıl uzunluğuna oranla daha uzun görünmektedir.

Odessa Gezi Rehberi – Batı ve Doğu Sanatları Müzesi

Kurulumu 1923 senesinde gerçekleştirilen müze, 1856 ve 1858 senesinde dönemin mimarı olan L. Otton tarafından ele alınarak tasarlanmış bir sarayda yer almaktadır. Müzenin eserlerini ise Güzel Sanatlar Şehir Müzesi ve Odessa Üniversitesi’nden çıkan koleksiyonlar ile zenginleştirilmiş, daha önceleri de oldukça özel koleksiyonlara yer verilmiştir. Bu müzede ziyaretçilere sergilenenlerin haricinde bir çok koleksiyona da yer verilmektedir.

Odessa Gezilecek Yerler – Portakal Anıtı

Oldukça ilginç duran bu anıtın tarihine bakıldığında mantıklı ve tarihsel bir öyküsü açığa çıkmaktadır. Anıt, Zhvanetskil Bulvarı’nın başında yer almaktadır. XVIII. yüzyılın sonlarına doğru kentin gelişmesine bağlı olarak limanın inşasının tamamlanmasının gerekli olduğunu bilebilmekteyiz. Lakin İmparator Paul, gerekli olan finansmanı kesmişti. Binayı yapmakta olan insanlar da geri gönderilmek zorunda olunca, Petersburg’taki Kral’a garip bir şekilde tropik meyveler gönderdiler. Kış mevsiminin sonlarına doğru Kralın mahkemesine gelen işciler, bu jestin üzerine Kral limanın tamamlanması adına para verdi ve Odessa kurtarıldı.

Ukrayna Odessa’da gezilecek ve görülecek yerler listesinde diğer seçenecekler olarak;

Odessa Opera ve Bale Binası, Odessa Arkeoloji Müzesi, Vorontsov Deniz feneri ve Transfigürasyon Katedrali tercih edilebilir. Tüm bu yerleri gezi listesi olarak ayarlayabilir, keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir