Özkonak Yeraltı Şehri-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Nevşehir de bulunan tarihi simgelerden olan Özkonak yeraltı şehri hakkında sizlere bilgi vereyim. Özkonak yeraltı şehri son yıllarda özellikle ön plana çıkmasıyla birlikte milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.  Özkonak yeraltı şehri hakkında önemli bilgiler şu şekildedir;  Toplamda Avanos’a 14 km. kadar  uzaklıkta bulunan Özkonak Kasabasının içerisinde yer alan  yeraltı şehri, İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarında volkanik, granit bünyeli tüf tabakalarının oldukça kalın olduğu bir yerde inşa edilmiştir. Yer altı şehrinde uzun yıllardır çalışmalar devam etmektedir. Özellikle temizlik çalışmaları halen sürmektedir. Yer altı şehri henüz tam olarak temizlenmemiş olduğunu söylemiştik fakat  temizlendiği kadarıyla geniş alanlara yayılan galeriler birbirlerine çeşitli tünellerle bağlanmış halledir. İçerisinde gezintiye çıktığınız zaman sizler adeta galakside geziyorcasına kendinizi kaptırabilirsiniz. Tarihi gezintileri sevenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin en başında gelebileceğini belirtmek isterim. Ülkemizde böyle tarihi güzelliklerin bir arada toplanmış Nevşehir gibi bir ilimiz olduğu için oldukça şanslı olduğumuzu düşünmekteyim.  Lafı çok fazla uzatmadan yer altı şehri hakkında sizle ulaşım, giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi diğer önemli bilgileri aktarayım.

Özkonak Yeraltı Şehrine Nasıl Gidilir?

Şahsi araçlar ile ziyaret edecek turistler için sırasıyla Nevşehir – Avanos – Özkonak tabelalarını takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile ziyaret edecek olanların şehir merkezinden hareket eden tur araçları yada Özkonak kasabası araçlarını kullanarak gidebilirler.

Özkonak Yeraltı Şehri Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

En güzel tarihi dokulardan olan Özkonak yer altı şehrine Giriş Ücreti: 10 TL’dir. Ziyaret saatleri ise şu şekildedir;Nisan-Ekim Aylarında Yaz Açılış Saati: 08:00, Nisan-Ekim Aylarında Yaz Kapanış Saati: 19:00,Kasım-Mart Aylarında Kış Açılış Saati: 08:00, Kasım-Mart Aylarında Kış Kapanış Saati: 17:00.Hafta tatil günü yoktur istediğiniz gün ziyaret edebilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Evet değerli tatilciler Nevşehir de bulunan en güzel tarihi dokulardan olan Özkonak yer altı şehri hakkında sizlere bilgi verdim. Aşağıda Özkonak yer altı şehri hakkında çeşitli görseller bulabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri Fotoğrafları

Check Also

çavuşinde gezilecek yerler

Çavuşin Nerede? Nasıl Gidilir? Çavuşinde Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistler tarafından her dönem büyük ilgi gören Kapadokya sahip olduğu doğal güzellikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir