Palandöken Kayak Merkezi Nerede, Nasıl Gidilir? Oteller ve Konaklama Ücretleri

Palandokende-kayak

Palandöken Kayak Merkezi 1993 yılından itibaren kış turizm merkezlerinden biri olmuştur. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na 2011 yılında ev sahipliği yapan Palandöken Kayak Merkezi kalitesini de kanıtlamış oldu.

Palandöken dağları 3185 m zirveye sahiptir. Yılın neredeyse 150 günü karla kaplı olan Palandöken’de kayak yapmak için en uygun dönem ise Aralık-Mayıs arasıdır. Palandöken’in en yüksek noktalarından Ejder Tepesi’ne ulaşım ise 1 gondol, 1 teleski, 2 baby lift ve 10 telesiyej ile sağlanıyor. Çeşitli zorluk kategorilerinde pistlerin yanı sıra 4 adet doğal pist mevcuttur.

Palandöken Kayak Merkezi’nde alternatif aktiviteler de bulunuyor. Bunlar arasında dağcılık, snowtube, yamaç paraşütü ve paintball sayılabilir. Mevsim süresinde kayakçıların toz kar üzerinde kayak yapmanın keyfini alacağı kaliteli kara sahiptir.

Erzurum’dan Palandöken’e Nasıl Gidilir?

Erzurum il merkezine 5 km uzaklığı olan Palandöken’e otobüs ya da taksi ile ulaşım yapabilirsiniz. Gün boyu otobüsler belirli saatlerde hizmeti veriyor.

Özel aracınızla şehir merkezinden tabelaları takip ederek Palandöken’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Erzurum Havalimanı’ndan Palandöken’e ulaşım kara yoluyla 30 dakika gibi bir sürede sağlanabilir.

Erzurum’dan Palandöken’e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Palandöken’e vatandaşlar ve şehir merkezinde konaklayan ziyaretçiler toplu taşıma araçlarını kullanarak kolaylıkla ulaşım sağlayabilirler. Belediye Otobüs hareket saatleri ve kalkış noktaları aşağıda belirtilmiştir.

İstasyon noktasından 09.15, 11.15, 13.15, 15.15 saatlerinde hareket eden belediye otobüsleri, Palandöken Kayak Merkezi noktasından ise 09.30, 11.30, 13.30, 15.30 saatlerinde hareket etmektedir. Konaklı Kayak Merkezi dönüş 10.30, 12.30, 13.30 ve 16.30 saatlerindedir.

Palandöken Kayak Merkezleri

Dünyanın en uzun ve en dik pistlerine sahip Palandöken’in toplam pist uzunluğu 28 km’dir. En uzun pisti ise yaklaşık 12 km kesintisiz kayak imkanı veriyor. Kapıkaya ve Ejder pistleri zorluk seviyesiyle en zor pistlerdendir.

Palandöken dağının sağ tarafında Konaklı Kayak Pisti bulunuyor. Dilerseniz 50 km pist büyüklüğüne sahip bu pistte de kayabilirsiniz. Buraya özel araçla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi Konaklama Seçenekleri

Kaliteli hizmetinin yanı sıra otelin pistlere olan yakınlığı Dedeman Palandöken Otel’in konaklamada en çok tercih edilen oteller arasında olmasını sağlıyor. Dedeman Palandöken Otel gecelik kişi başı ücreti 200-250 TL’dir. Otelde konaklanılan süre boyunca Palandöken’de çeşitli aktivitelerden yararlanma olanağı bulunuyor. Palandöken Dağı eteklerinde bulunan Palan Hotel erken rezervasyonlarda daha ekonomik konaklama hizmeti sunuyor.

Palandöken Kayak Merkezi şehir merkezine yakın olduğundan şehir merkezinde konaklamayı da tercih edebilirsiniz. Yukarıda şehir merkezinden Palandöken’e ulaşım sağlayabileceğiniz otobüslerin hareket saatleri ve kalkış noktaları belirtilmiştir. Belirtilen saatlerde servis hizmetinden yararlanarak günübirlik kayak turlarına da katılabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi Fotoğrafları:
Palandöken Kayak Merkezi’ne gitmek için aşağıdaki haritadan yol tarifi alabilirsiniz:

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*