Pamukkale Travertenleri-Nasıl gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

pamukkale
pamukkale

Dünya tarafından en çok bilinen turistik yerlerden birisi olan Pamukkale travertenleri denizli ilimizde bulunmaktadır. Bu doğa harikası güzellikler sayesinde denizliye milyonlarca turist gelmektedir. Denizli denilince ilk akla gelen yer Pamukkale’dir. Bu güzellikle UNESCO tarafından da tescillenmiştir. Travertenler üzerinde yürüyen insanlar adeta bulutların üzerindeymiş gibi hissediyorlar. Travertenler doğal bir olar sonucu oluşmuştur. Ama Allah’ın bizlere bağışladığı bu güzellik adeta özenerek yapılmış bir baş yapıt gibi insanların böyle bir oluşumu yapamayacağı aşikar ortadadır. Bu güzelliklerin yanında birde sağlık deposu olan termal su gelince hem gözler doluyor hem de sağlık banyosun yapabiliyorsunuz. Pamukkale de çıkan tüm termal sular farklı sıcaklıklara sahiptir. Termal sular yerin 320 metre altından çıktığı söyleniyor. Bu çıkan suların 100 ile 30 derece arasında olduğu söylenmektedir. Son zamanlarda travertenler üzerinde aşınmalar görülmektedir. Buda termal suların etkisinden dolayı olduğu söylenmektedir. Bunun için travertenler koruma altına alınması ön görülerek çıkan termal suları yönlendirme amaçlı kontrol altına aldılar. Böyle bir güzelliğin ve sağlık kapısının ülkemizde olması bizim ne kadar şanslı insanlar olduğunu göstermektedir. Mutlaka buraya gidip hem görsel olarak hem de sağlık açısından faydalanmalısınız. Denizli de turizm oldukça gelişmiştir. Bu yüzden konaklama yeme içme gibi olanaklar ve imkanları oldukça fazladır. Şehir olarak da gezmeye doyamayacağınız bir şehirdir. Lafı çok fazla uzatmadan Pamukkale travertenlerine ulaşım, ziyaret saatleri ve giriş ücreti gibi önemli bilgileri sizinle paylaşayım.

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden ve en sağlıklı termal suların bulunduğu Pamukkale travertenlerine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Pamukkale travertenleri merkeze oldukça yakın bir konumdadır. Denizli şehir merkezinden her yarım saat de bir Pamukkale travertenlerine dolmuş kalkmaktadır. Bu şekilde şehir merkezinden minibüs ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel araç ile gitmek isteyenlerin ilk olarak şehir merkezinden Ankara bulvarına çıkmaları gerekmektedir. Daha sonra develi güzergahına doğru ilerleyiniz daha sonra yaklaşım 20 km kadar ilerledikten sonra Pamukkale travertenlerine ulaşmış olacaksınız. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google maps üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri , Giriş Ücretleri ve Konaklama

Pamukkale travertenleri ziyaret saatleri şu şekildedir. Müzeyi hafta başı olan pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Ancak Pazartesi günleri Pamukkale Travertenleri görülebilir. Sabah saat 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Pamukkale travertenleri giriş ücretlerine değinecek olursak giriş ücretleri kültür bakanlığının müze kriterlerine göre belirlenmektedir. Buda müze kartı olanlar için iyi bir şans demektir ama olmayanlar için giriş ücreti 2018 yılı için 35 TL’dir. Çocuklar için 20 TL dir.   Girişte mutlaka müze kart alın. Daha uyguna gelir. Bir sene boyunca tüm müzelerde kullanabiliyorsunuz. Ancak bu kart içerideki kleopatra havuzunda geçerli değil. Orası için ayrı ücret var. Orda da kişi başı 32 TL isteniyor. Hafta içi giderseniz çok daha fazla keyif alırsınız. Hafta sonları çok kalabalık.Konaklama imkanları turizmin en yoğun olduğu şehirlerimizden birisi olması nedeniyle oldukça çoktur. Pamukkale travertenlerinin hemen yanında ve şehir merkezinde olmak üzere oldukça lüks ve orta seviyede bir çok otel vardır. Ayrıca bunlara ek olarak köy evleri ve bungalov tarzında konaklayabileceğiniz bir çok yer vardır. Konaklama ücretleri de ortalama olarak 100 TL ile 400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Daha uygun fiyatlara konaklama imkanı bulabilmek için burada bulunan otellere erken rezervasyon yaparak daha uygun fiyatlara konaklama imkanı elde edebilirsiniz. Yada bazı otel firmalarının yaptığı kampanyaları takip ederek daha uygun fiyatlara konaklama imkanını yakalayabilirsiniz.

  • Su 6-10 TL
  • Kahve 12-20 TL

Pamukkale Travertenleri ve Pamukkale’de Gezilecek Yerler

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti: Denizli merkeze 17 km uzaklıkta olan Pamukkale Hierapolis Aantik kenti, Pamukkale Travertenlerini görmek için gelenlerin tarihte yolculuk yapabileceği bir güzelliğe sahip. Bir Frigya kenti olduğu öne sürülen Pamukkale Hierapolis Antik kenti, Bergama Kralı II. Eumenes tarafından kurulduğu da düşünülmektedir. Giriş kapısında ise Medusa figürü bulunur. M.S  395 yılında Bizans’ ait olan alanı, 1210 yılında Anadolu Selçuklular kendi sınırlarına katmıştır. Pamukkale Travertenlerinin bulunduğu alanda yer almaktadır.

Antik Havuz: Şifalı bir suya sahip olan Pamukkale Antik Havuz çok sayıda hastalığa iyi gelmektedir. Milattan önceki dönemlerde gerçekleşen bir deprem sonrası oluştuğu düşünülmektedir. Roma döneminde insanlar buraya sağlık merkezi kurmuş ve insanlar tedavi edilmiştir. Antik havuzun sıcaklığı her mevsim 36 derecedir. Bu özelliği havuza yaz kış fark etmeden girebilmeyi sağlamaktadır.

Antik havuza girmek için yetişkin bireylerin 32 TL ücret ödemesi gerekiyor. 0-6 yaş çocuklardan ücret alınmamakla birlikte 7-12 yaş grubundaki çocuklar için 13 TL alınmaktadır. Eğer Pamukkale Travertenlerinde giriş ücretini ödediyseniz Antik Havuzu görmek için ücret ödemenize gerek yok. Müzekartıyla ücretsiz olarak tüm güzellikleri ücretsiz görebilirsiniz.

Pamukkale’de Gezilecek Yerlerin Fotoğrafları

 Evet değerli gezi severler Denizli tatilinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi olan Pamukkale travertenleri hakkında sizlere bazı bilgiler verdim. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Denizli hakkında daha fazla gezilip görülecek yerler ile alakalı bilgiler için bizi takip ediniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz makalenin sonunda Pamukkale travertenleri ile alakalı en güzel görselleri bulabilirsiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Pamukkale Traverten Resimleri

Pamukkale Travertenleri Tanıtım Video’su:

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

7 yorum

  1. Kişi başı 25tl çok fazla çocuklarımıza nasıl kültürel gezi yaptıracağız yabancı turistleri bütün imkanlar sağlanıyor biz kendi guzelklllerumizi görmek için soyuluyoruz yazık çok yazık ???

  2. Denizliden pamukkale karahayıt saat kaçta servisler başlıyor bilgisi olan varmı sabah saat 5 bucukta denizlide olacağım o saatte karahayıt servis bulabilirmiyim şimdiden teşekkürler..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*