Panorama 1453 Tarih Müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul’un fethini konu alan ve Dünyada tek üstü kapalı panoramik müzedir. Dünyada 30 adet panoramik müze bulunuyor ancak bunlar yarım panorama olarak nitelendirilirken, Panorama 1453 tam panorama özelliğini taşıyor. Sınırsız bir resim tasarımı olarak karşımıza çıkan Panorama 1453’te tarihi eserler değil adeta tarihten kesitler 3 boyutlu olarak yansıtılmıştır.

2005 yılında çalışmalarına başlanan ve 2008 yılında tamamlanan, 2009’da İstanbul’un fethinin 555. yılında açılan Panorama 1543 Tarih Müzesi, sekiz sanatçının çalışması sonucu ortaya çıkarılmıştır. Haşim Vatandaş tarafından ortaya atılan fikir yine kendisinin koordinatörlüğünü yürüttüğü projede çalışmalarıyla iz bırakan diğer sanatçılar Ramazan Erkut, Oksana Legka, Yaşar Zeynalov, Ahmet Kaya, Atilla Tunca, Hasan H. Dinçer, Murat Efe’dir. Dünyadaki diğer panoramik müzeler ya yatay ya da dikey olarak tasarlandığından yarım panoramik müzelerdir. Sanatçılarımızın büyük uğraşlar sonucu ortaya çıkardığı Panorama 1453 hem yatay hem de dikey panorama özelliğindedir. Bu özelliği onun tam panorama olmasını sağlıyor. Ayrıca müzeyi gezmeye başladığınızda resmin çerçevesiz ve sınırsız bir görüntü sunduğunu fark edecek ve şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Çerçevesiz ve sınırsız görüntüden tam olarak kastedilen ise çalışmada resmin bittiği bir noktanın olmaması yani 360 derecelik bir açıyla tasarlanmış olmasıdır. Resme baktığınızda eserin gerçek boyutunu kestiremiyorsunuz. Kapalı bir alanda olmanıza rağmen kendinizi sanki dış mekanda gibi hissetmenizi sağlıyor.

İstanbul’un Topkapı-Edirne Kapı surlarının tam karşısında kurulan Panorama 1453 Tarih Müzesi adeta tarihe tanıklık etmenizi sağlayacak bir müze özelliğini taşıyor. 14 metre uzaklıktan bakacağınız platformda üç boyutlu olarak karşınıza kuşatmada kullanılan toplar, top arabaları, barut fıçıları çıkıyor. Eserde tam olarak 10 bine yakın figür kullanılmış. Ayrıca gökyüzünün de kubbesel olarak tasarlanması, Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni benzerlerinden ayıran önemli bir başka özelliğidir.

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi 3.000 metrekarelik bir alana kurulu, üç boyutlu olmasının yanı sıra seslendirmelerle de kendinizi fethin tam içerisinde bulmanızı sağlayan bir müzedir. Platformu gezerken verilen ses efektleriyle top seslerini, savaş naralarını, kılıç ve ok seslerini,  at kişnemelerini de duyuyorsunuz. Panorama 1453 Tarih Müzesi İstanbul’un fethini ve kente giriş anını gözler önüne seren ve o anlara tanıklık ediyormuşçasına yaşamanızı sağlayacak bir yerdir. Fatih Sultan Mehmet ve askerlerinin tekbir seslerini işiteceğiniz, İstanbul’un fethinin ve II. Mehmet’in Fatih unvanını kazandığı bu noktada, , tarihin ölümsüzleştirilerek Türk milletine armağan edildiği yerdir Panorama 1453 Tarih Müzesi.

Şimdi de Panorama 1453 Tarih Müzesi nerede?, müzeye nasıl gidilir? birlikte bakalım.

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Topkapı Kültür Parkı içerisinde bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi nasıl gidilir bilgisini paylaşmadan önce buranın tarihsel önemi hakkında bilgi paylaşmak isterim. Panorama 1453 Tarih Müzesi tam olarak Bizans ordularının direnip, Osmanlı ordularının kayıp verdiği bir alanda kuruludur.  Ayrıca İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği yerdir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi adresi İstanbul’un Zeytinburnu İlçesindedir. Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Merkezi’nde kurulmuştur.

Panorama 1453 Tarih Müzesi telefon numarası ise 0212 415 1453’dür. Panorama 1453 müzesi hakkında iletişim numarasından da bilgi alabilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne ulaşım tramvay, metrobüs ya da İETT otobüsleriyle sağlanıyor. Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne metrobüs ulaşım yapmak için Topkapı durağına kadar yolculuğunuza devam etmelisiniz. Buradan 5 dakika yürüme mesafesindedir.  Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne otobüsle ulaşmak için Topkapı’ya ulaşım yapan hatları kullanmalısınız. Ayrıca Kabataş-Bağcılar tramvay hattı da Topkapı’ya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti

Panorama 1453 Tarih Müzesi giriş ücreti tam bilet, indirimli ve yabancı uyruklu ziyaretçilere göre değişkenlik gösteriyor. Tam bilet ücreti 7,5 TL, öğrenci, öğrenmen ve askeri personel giriş ücreti 3 TL ve yabancı uyruklu giriş ücreti ise 15 TL’dir. Panorama 1453 Tarih Müzesi giriş ücreti 2017 yılı güncel fiyatlardır. Bilmenizde fayda olduğunu düşündüğüm bir başka bilgi ise döviz ile ödeme kabul edilmemesi ve ödemelerin nakit olarak alındığıdır. Panorama 1453 müze kart geçerli mi diye soracak olursanız, müze kart Panorama 1453’te geçerli değildir.

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi ziyaret saatleri haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri arasındadır. Bedensel engelliler için girişte rampanın yanı sıra seyir platformuna çıkmayı kolaylaştıracak asansör de düşünülmüş. Müzeye yetişkinler kadar çocuklar da büyük ilgi göstermektedir. Tasarlanan tüm detaylar tarihi gözler önüne seriyor. Müze geziniz sona erdikten sonra Topkapı Kültür Parkı içerisinde çocuklarınızla zaman geçirebilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Fotoğrafları

Panorama 1453 Tarih Müzesi Tanıtım Videosu

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir