polonezkoy-tabiat-parki-nasil-gidilir

Polonezköy Tabiat Parkı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Polonezköy İstanbul da oldukça faklı bir yere sahip özellikle tabiat parkı şehrin stresinden kalabalıktan sıkılanlar için bir nefes alma noktası haline gelmiştir. Böyle bir mega kentte insanlar gerçekten yeşilliklere, doğaya, kuşlara ve böceklere hasret kalmaktadır. İşte tam bu noktada bütün bu güzellikleri yaşayabileceğiniz bir yer polonezköy tabiat parkı.Tabi şehir büyük olduğundan dolayı özellikle hafta sonları polonezköy tabiat parkıda oldukça yoğun olmaktadır. Hem İstanbul halkı hem de yabancı turistler buraya akın etmektedir. Tabiat parkının içerisinde bir çok bitki türü ardır bunlardan bazılarını sayacak olursak kestane, meşe, çam ağaçları, gürgen, dağ muşmulası ve benzeri bir çok bitki türü burada yer almaktadır. Bitkilerin yanı sıra içeride hayvan türleri ve hayvan üterim merkezleri de vardır. Hayvan türlerinden bazıları şu şekildedir:karaca, kızıl geyik,  yaban domuzu, çakal, doğan, tilki, sincap, sülün, sansar, gelincik,keklik, atmaca, baykuş,  karatavuk, saka, üveyik ve şahin gibi hayvan türleri Polonezköy tabiat parkının içerisinde yer almaktadır. Hayvan üretim merkezi olarak da Keklik, sülün, geyik ve karaca üretim merkezi bulunmaktadır. Haziran Aylarında “ Kiraz Festivalleri”  burada yapılır. Her zaman koşu parkları açıktır.  Ormanlık alanda koşmak, eğlenmek ve stres atmak size göre.  Polonezköy yakınlarda böylesine güzel, böylesine  harika bir doğa ortamını sizde kaçırmayın. Polonezköy Tabiat Parkı içinde de görmenizi istediğim birkaç nokta var bunlardan birincisi Zofia Teyze’nin Hatıra Evi. Burada tarihi fotoğraflar sergilenmektedir. Polonozköy hakkında öğrenmek istediğiniz herşeyi burada öğrenebilirsiniz. Yine bunlara ek olarak Polonezköy Tabiat Parkı içinde bulunan kültür evi ve köy külliyesi’ne uğramanızı sizlere öneriyorum.Lafı çok fazla uzatmadan sizlere bu güzel yere ulaşım ve diğer önemli bilgileri vereyim.

Polonezköy Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en güzel tabiat alanına sahip Polonezköy tabiat parkında huzur dolu vakit geçirmek üzere buraya gidebilmeniz için en kolay ulaşım şekillleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: İlk olarak Avrupa yakasında oturuyorsanız Üsküdar’a gidiniz ve oradan Beykoz’a giden otobüslere bininiz. bunlar 15KÇ, 135G, 136 hat numaralı otobüsleri kullanarak Polonezköy tabiat parkına ulaşım sağlayabilirsiniz. Yada metrobüs ile Üsküdar’a gittikten sonra Beykoz’a giden dolmuşları da kullanabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri:  Özel araç ile gitmek isteyenler FSM ve Boğaziçi Köprüsünden Ankara yönüne doğru ilerlerken Beykoz-Riva-Şile tabelasına kadar ilerleyiniz daha sonra buradan otobandan ayrılarak Beykoz Riva yönüne doğru ilerlerken tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Neler Yapılır, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Burada güzel bir piknik yapabilir, kamp kurabilir, yürüyüş, koşu, bisiklet binilebilir ve mangal keyfi yapabilirsiniz.Giriş ücreti: tabiat parkı içerisinde giriş ücreti ödenmemektedir. Ayrıca ziyaret saatleri içinde herhangi bir kısıtlama yoktur ama içerideki bazı imkanlardan yararlanmak için gün içinde gitmenizi öneririm.

Evet değerli tatilciler İstanbul da görülmesi gereken yerlerin en başında gelen Polonezköy tabiat parkını sizlere tanıtmaya çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda Polonezköy ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Yorumlar üzerinden soru ve görüşlerinizi de bildirebilirsiniz. İstanbul da daha fazla gezilecek yerler için bizi takip etmeye devam ediniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

 

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

2 Yorumlar

  1. Avatar

    Beykoz’dan Polonezköy Tabiat Parkı’na giden herhangi bir araç yok. Bağcılar’dan Beykoz’a kadar geldim, şimdi geri dönüyorum.

    • uzungoltur

      Polonezköy’e giden otobüs hatları değişmiş olabilir ancak sanırım biraz da sizin şanssızlığına denk gelmiş, normalde otobüs gidiyordu, iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir