Rize Ayder Yaylası- Nasıl Gidilir? Nerededir? Yol Tarifi

ayder yaylası
ayder yaylası

Ayder yaylası rizenin en gözde mekanlarından birisidir. Rizeyi ilimizi öne çıkaran en önemli unsurlardan birisidir. Yüksek rakıma sahip olan ayder yaylası tamamen turizm bölgesi haline gelmiştir. Oteller, pansiyonlar ve köy evleri inşa edilmiş buna restoranlarda eklenmiş tamamen bir turizm bölgesi haline gemiştir. Rizeye önemli bir ekonomik katkıda bulunan ayder yaylası çok kısa bir zaman içerisinde parlamıştır. Ayder yerli halk tarafından çok eski tarihden beri yayla olarak kulanılmaktadır rizenin önde gelen isimleri tarafından ayder yaylası çeşitli reklam yollarıyla diğer bölgelerdeki insanlarımıza duyurulmuş ve turizm bölgesi haline gelmiştir. Rize ayderde konaklama ve yeme içme fiyatları tabi turizm bölgesi olması nedeniyle biraz merkeze nazaran yüksektir ama insanlar o doğa harikası yaylada konaklamanın ve yeme içmenin buna fazlasıyla değeceğine inanıyorlar. Ayder yaylasında yaz kış yaşam sürekli olarak devam etmektedir. Kış aylarında rize belediyesi tarafından sürekli olarak kontrol altında tutulup yolları sürekli açılmaktadır yani kış aylarında da ayder yaylasını ziyaret etmeniz mümkündür.

Aydere nasıl gidilir ?

Rize aydere trabzon tarafından açıklayacak olur isek rizeye doğru araçla yola çıkıp rizenin pazar ilçesini geçtikden sonra çamlıhemşine doğru sağdan sahil yolundan ayrılınca bizi  o yol direk olarak aydere götürmektedir. Toplu taşıma kullanacak isek Trabzondan rize arabalarına yada artiv arabasına binip rize pazar ilçesine gelmelisiniz pazardan aydere direk olarak çalışan dolmuş hatları vardır buradan da aydere çok kolay şekilde gidebilirsiniz yine dönüşte aynı şekilde olacaktır.

Ayder Resimleri

Evet arkadaşlar sizlere rize ayder yaylası hakkında bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir o değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz arkadaşlar şimdi sizleri en güzel rize ayder resimleri ile baş başa bırakıyorum.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*