rize-kible-dagi

Rize Güneysu Kıble Dağı- Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Şuraya Atla

Değerli okurlar rize’nin güneysu ilçesinde bulunan kıble dağında yeni inşa edilmiş olan cami hakkında detaylı bilgi ve görselleri makalemizde bulabilirsiniz.                    

Kıble dağı rizenin güneysu ilçesinde bulunan bibleye paralel bir dağımızdır. Kıble dağı Osmanlı zamanından beri bilinip kıble dağı olarak isimlendirilmiştir. Kıble dağında Osmanlı zamanından kalma küçük bir ibadet hane vardı Zengin vatandaşlarımızın bir araya gelip kıble dağının zirvesi olan rakımı 1800 metre yüksekliğe Osmanlı mimarisi yeni bir cami inşa etmiştir. Mimari olarak istanbulda bulunan osmanlı eserlerinden esinlenilmiş ve birebir inşa edilmiştir. Kıble dağının çevresinde yerli insanlar kendilerine yayla evi denilen evler inşa etmiş ve burada yaşamaktadırlar. Yine kıble dağı bu muhteşem kıble dağı cami ile birlikte turizme açılmıştır. Gelecek olan turistler için serenderler ve piknik alanları masaları yapılmıştır. Kıple dağı caminin açılışına bu günlerde Sn Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanımız beklenmektedir. Şuanda tüm halka ve gelecek olan ziyaretçilerimize kıble dağı açıktır.

Kıble Dağına Nasıl Gidilir?

Rize kıble dağına gidebilmek için ilk olarak rize merkeze gidip oradan rize kıble dağı köyü dolmuşlarına binmelisiniz. Dolmuş durakları hemen rize merkezdedir kıble dağı köyüne çıkınca az bir yürüme mesafesi ile kıble dağına ulaşabilirsiniz. Yada kendi aracınız ile gidecekseniz aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz. Kıble dağını mutlaka ziyaret edip orada bir namaz kılmanızı sizlere öneriyorum arkadaşlar rizede gezilip görülmesi gereken yerlerden birtanesidir.

Kıble Dağı Resimleri

Check Also

Çamlıhemşin-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme

Karadeniz’in incilerinden olan Rize ilinin en güzel yerlerinden olan Çamlıhemşin yemyeşil doğası her karesi huzur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir