rustem-pasa-cami-nasil-gidilir

Rüstempaşa Camii- Nerede?-Nasıl Gidilir?-Yol Tarifi

Şuraya Atla

İstanbul da bulunan ve İslam dünyasının sembollerine en güzel örneklerden birisi olan Rüstempaşa cami hakkında en detaylı bilgiyi ve en güzel görselleri makalemde bulabilirsiniz.

                              Rüstempaşa camii mimarsinan’ın önemli eserlerinden birisidir. Kanuni sultan Süleyman sadrazamlarından birisi olan aynı zamanda damadı olan rüstempaşa adına mimarsinanın yapmış olduğu bir camidir. Rüstem paşa caminin yapımı yaklaşık olarak iki yıl sürmüştür rüstempaşa camii kuyu içerisinde olduğu için sizin altına dükkanlar yapılmıştır dükkanların yapalım amacı bir subasman meydana getirmektir. Rüstem paşa caminin yerine daha önce bir Mesut bulunmaktaydı mimari olarak klasik Osmanlı mimarisine andıran musun paşa camii mimarsinan’ın dokunuşlarından kendisini bir mimarsinan klasiği olarak belli etmektedir rüstempaşa camii göt ayağı ve sütunlara oturmuş caminin içerisinde Osmanlı motifleri ve Çinlilere rastlanmaktadır.. Üstün paşa camii cumhuriyetin ilanından sonra kültür mirasları arasında kendisine yer bulmuştur şimdilerde hem camii olarak hem de tarihi bir mekan olarak insanlara açıktır. Bir çok Turist rüstem paşa camii ziyaret edip fotoğraflamak da dır.

Rüstempaşa camii’ne nasıl gidilir?

İstanbul’un en güzel camilerinden birisi olan Rüstempaşa cami’ne en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: İstanbul’un her yerinden Eminönü’ne gelen bütün otobüsleri kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. İkinci olarak da Kabataş-Bağcılar Tramvay hattını kullanarak da Eminönüne gelerek camiye ulaşmanız mümkündür.Bir diğer ulaşım şekli de Marmaray hattı  ile Sirkeci’ye kadar gelip, daha sonra kısa bir süre yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Deniz yolu ile gelmek isteyenler olursa da Eminönü’ne, ya da Karaköy’e gelen bütün vapur ya da deniz otobüsü kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Kendi aracı ile gelmek isteyenlerin için caminin tam önüne gelmeleri neredeyse imkansız. Cami Eminönü’nde Uzun Çarşı’dan sahil yoluna inen yokuşta bulunmaktadır.Sizlere önerim Eminönü’ne kadar geldikten sonra camiye kısa bir yürüyüş ile ulaşmak mümkündür. Bu nedenle kendi aracı ile gelecek olanlar arabalarını Eminönü’nde uygun bir yere park edip, camiye kadar yürümelerini öneririm bu şekilde daha kolay ulaşım sağlayabileceklerdir.

Evet değerli İstanbul severler sizlere İstanbul da bulunan en güzel camilerden olan Rüştempaşa caminden bahsettim İstanbul da daha fazla gezilecek yer için bizi takip edebilirsiniz. Aşağıda Rüstempaşa cami ile ilgili çeşitli görsellere ulaşabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz.  Herkese iyi gezmeler dilerim.

Rüstempaşa Camii Resimleri

Rüstempaşa Cami Videosu


Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir