Safranbolu Eski Çarşı

Karabük ilinin Safranbolu ilçesi, zengin kültürel mirası ve bunları korumadaki başarısıyla bilinen önemli bir merkezdir. Bu merkezdeki tarihi yapıların önemli bir kısmı Eski Çarşı olarak bilinen bölgede bulunur. Eski Çarşı’nın içerisinde alışveriş yapılacak çok sayıda dükkan bulunurken bunların haricinde konaklama, yemek yeme gibi ihtiyaçların karşılanacağı yerler de vardır.

Eski Çarşı’yı ziyaret edenler, sevdiklerine otantik dükkanlardan hediyelik eşya alabilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirler. Çarşı’nın kendine has dokusu, burayı ziyaret eden insanlara adeta huzur verir. Bozulmayan yapılar ve insanların sıcaklığı bunun temel nedenlerinden bir tanesidir.

Eski Çarşı içerisinde satılan hediyelik eşyaların önemli bir kısmı Safranbolu’yu hatırlatacak özelliğe sahiptir. Özellikle ilçenin sembolü olan evlere ait maketlerin yer aldığı hediyelik eşyalar, ilçeye gelen turistlerden büyük ilgi görmektedir. Bunun dışında ilçenin özel lezzetlerinden Safranbolu Lokumu da insanların ilgi gösterdiği özel bir yiyecek olarak dikkat çekiyor. İlçeye yerli turistler kadar yabancı turistler de gelmektedir. Özellikle Japonların gözle görülür bir ağırlığı vardır.

Safranbolu Eski Çarşı Tarihi

Safranbolu denilince insanların aklına ilk olarak tarihi evler gelir. Fakat bunun dışındaki diğer önemli eserler Çarşı ve civarında daha ağırlıktadır ki kente gelen turistler, zamanlarının önemli bir kısmını burada geçirmektedirler. Eski Çarşı’nın kuzeyinde kent kalesi yer alırken güneyinde ise Hıdırlık Tepesi bulunur. Dolayısıyla da turistler buradan çarşının ve kentin güzelliklerini rahat bir şekilde izleyebilirler.

Safranbolu’nun 3000 yıl önce kurulduğu bilinmesine rağmen asıl gelişmeyi Osmanlılar döneminde yaşamıştır. 17.yüzyıldan itibaren ticaret yolları buradan geçmeye başlaması, Eski Çarşı adı verilen bölümün gelişmesinde son derece etkili olmuştur. 18. Ve 19.yüzyılda ise bu durum daha da artmış ve kentin kendisine has mimarisiyle yeni yapılar inşa edilmeye başlanmıştır.

Safranbolu’ya büyük önem veren Osmanlı, Kayı Boyu aşiretinden olan kişileri bu bölgeye yerleştirmiştir. Bu kişiler hem kentin savunmasında hem de imarında çok büyük rol oynamıştır. Kentin imarında lonca kültürü oldukça etkili olmuştur. Bilindiği gibi bu kültür üretim odaklıdır ve bunun etkileri ilçenin belli noktalarında halen kendini gösterir. Kenti gezenler bakırcılar, demirciler, semerciler ve kalaycılar gibi üretim yapan yerlerin halen faaliyette olduğunu görürler. Bunların üretmiş olduğu el emeği ürünler, turistlerden büyük ilgi görür. Tüm bu imar çalışmaları, Eski Çarşı’nın tarihini oluşturur.

Safranbolu Eski Çarşı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ülkemizin en önemli turizm noktalarından bir tanesi olan Safranbolu, Karabük’e bağlı bir ilçedir. Karabük kent merkezine sadece 13 km uzaklıkta bulunan ilçeye gitmek ortalama 20 dakika sürüyor. Toplu taşıma araçları kullanılarak bu yolculuk yapılacağı gibi özel araçlarla da yapılabilir.

Ankara’dan buraya gelmek için 227 km’lik yolun kat edilmesi gerekir ki bu da ortalama 2 saat 30 dakika sürer. İstanbul’dan gelecek olanların yolculuk süresi ise 4 saattir.

Safranbolu ilçe merkezine ulaşan kişiler, buradaki şehir içi servisleri kullanarak Eski Çarşı’nın olduğu bölgeye 7 dakikada ulaşabilirler. Yürümeyi tercih edenler ise tabelaları takip ederek ve çevrede bulunan kişilerden yardım alarak 20 dakikada Eski Çarşı’ya gelebilirler.

Safranbolu Eski Çarşı Konakları

Safranbolu’ya gelen turistlerin geçmiş yaşamı görmesi ve eski ait eserleri tanıması için Müze Ev uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulamalarda kentin en özel konakları kullanılır. Bu konaklardan bazıları:

  • Kileciler Konağı
  • Mümtazlar Konağı
  • Karaüzümler Konağı

Kileciler Konağı; eski Safranbolu Evlerinin iç yapısını göstermek için düzenlenen bir konaktır. Konağın içerisinde yer alan eşyalar ve mimari, evlerinin içinin nasıl olduğunu göstermesi adına önemli bir rol oynar. Burası 1999 yılında restore edilmiş ve daha sonra müzeye dönüştürülmüştür.

Mümtazlar Konağı, ilk olarak 1888 yılında inşa ettirilmiş olup toplamda 3 kattan oluşmaktadır. Haremlik ve selamlık olmak üzere iki farklı bölümü bulunan konağın yapımında 4000 tane ahşabın kullanıldığı biliniyor. Günümüzde kafe ve restoran olarak kullanılıyor.

Safranbolu’da Yeme, İçme ve Konaklama

Eski Çarşı içerisinde yer alan mekanlarda kuyu kebabı, yayım makarnası, ev baklavası ve su böreği en fazla tercih edilen yiyeceklerdendir. Bunun haricinde farklı çeşitleri Safranbolu Lokumu da büyük ilgi görmektedir.

İlçede bulunan evlerden bazıları pansiyona dönüştürülmüştür ve eski görünümü olan bu pansiyonlarda kalan kişiler hem konaklama ihtiyaçlarını gideriyor hem de bu özel yapıları daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Tarihin buram buram koktuğu bir yer, lokum almak en cazip hediye ama osman hariç içinde fıstıklı diye aldığınız lokumların içinde fıstık bulmak mümkün değil, pişmanım 1.250 gr koluma 74 ytl verdim. Çarşı mükemmel. Demirci çarşısı var içinde demir işleme ve sağdan soldan bulunmuş eski demir ürünler satıyorlar. Kilise anahtarı falan çok var satılık eşyalar arasında. Lokum ve safran satan yerler çok , safran çok pahalı 5gramı 25 lira gibi. Lokum uzatanlara denk geleceksiniz gül lokumu beğeniliyor denemenizi tavsiye ederim. Japon turist çok var neden bilmiyorum ama japonlar safranboluyu seviyorlar. Binalar tarihi ve güzel bir havası var kesinlikle görülmeli.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*