Safranbolu Tokatlı Kanyonu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Gezilecek Yerler-Konaklama

Tokatlı Kanyonu Karabük iline bağlı Safranbolu ilçesinde bulunmaktadır. Safranbolu Karabük ilinin en gelişmiş ilçesidir. Bünyesinde 1008 eseri barındıran Safranbolu Dünya Miras Listesi’nde de yerini almıştır. Tarihi güzelliğiyle bilinen Safranbolu birbirinden eşsiz kanyonlara da ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en bilinenlerinden Tokatlı Kanyonu’dur. Tokatlı Kanyonu tamamen doğal bir ortam olmasının yanı sıra ziyaretçilerin burada yapabileceği çeşitli aktivitelere de ortam hazırlıyor.

Tokatlı Kanyonu’na 3 TL gibi cüzi bir miktar ödeyerek giriş yapılabiliyor. Kanyon boyunca kaz, sincap, at gibi canlılarla karşılaşma ihtimaliniz de yüksek. Kanyonda paintball, at biniciliği gibi etkinliklerde yapılabiliyor. Tamamen taşlar, ağaçlar, bitkiler ve doğal ortamlarında yaşayan canlılarla baş başa kaldığınız Safranbolu Tokatlı Kanyonu doğal güzelliği, tabiatıyla sizleri büyüleyecektir.

Tokatlı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Karabük’ten Tokatlı Kanyonuna ulaşabilmek için öncelikle 10 km uzaklıkta olan Safranbolu ilçesine gidilmelidir. Bu yaklaşık 20 dakikalık bir ulaşımla sağlanacaktır. İstanbul’dan Safranbolu’ya ulaşmak ise 4 saat 40 dakikanızı alacaktır. Ayrıca Ankara’dan Tokatlı Kanyonu’na gelmek isteyenler için süre yaklaşık 2 saat 50 dakika olacaktır.

İlçe merkezine göre daha kuzeyde olan Tokatlı Kanyonu’nun bir ucu Tokatlı Köyü’ne bağlı, diğeri ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne bağlıdır. Bir uçtan diğer uca gezinti yapmak yaklaşık 2 saat yürüyüşle tamamlanacaktır.

Safranbolu Tokatlı Kanyonu’nda Gezilecek Yerler

Doğayla baş başa kalacağınız, tarihi eserleri inceleyip, gezinti yaptıkça huzur bulacağınız Safranbolu Tokatlı Kanyonu’nda bir cam teras bulunmaktadır. Kanyon manzarasına bakabileceğiniz 80 metre yüksekliğindeki bu cam teras doğanın güzelliğini eşsiz manzarayla izlemenize olanak veriyor.

Safranbolu’yla özdeşleşmiş cumba evler özel dokunuşlu mimarisi, geleneksel görüntüsüyle adeta bir sanat harikasıdır. Bu evleri böylesine muazzam yapan özellikleri arasında 2 ya da 3 katlı olması, oda sayısının 6-8 ve her odada fazla sayıda penceresi olması gelmektedir. Ayrıca evler tamamen ahşaptan yapılmış olması, iç mekanlara yapılmış havuzlar, duvar ve tavan süslemeleri, merdiven korkulukları, kapı tokmağı gibi estetik görünümler günümüz insanını hayrete düşürür mimaridedir.

Safranbolu Tokatlı Kanyonu’na yakın denebilecek mesafede olan Bulak Mağarası da görülmeye değer yerlerden. Mağara Türkiye’nin keşfedilmiş en uzun mağaralarından olarak biliniyor. Mağaranın uzunluğu toplamda 6 km’den fazladır. Bu alanın yalnızca yaklaşık 400 metresi ve 3 katı ziyaretçilere açıktır. Bulak Mencilis Mağarası’nın en alt katında yer altı nehri ile 15 metre uzunluğunda şelale bulunuyor. Ayrıca birkaç göl de vardır. Tabii bu güzellikler ziyaretçilere açılmamıştır. Ancak 400 metrelik kısmı da sizi büyülemeye yetecek güzelliktedir. Bulak Mağarası’nın bir başka özelliğiyse nefes darlığı, astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiğinin söylenmesidir.

Safranbolu Tokatlı Kanyonu Gezilecek Yerler Fotoğrafları

Safranbolu Tokatlı Kanyonu Konaklama

Konaklama bakımından zengin olan Safranbolu şehir merkezinde konaklayabileceğiniz yerler arasında Bybaskan Otel ve Safran Pansiyon önerebileceğimiz yerlerdendir. Daha ekonomik konaklama tercih edenler için de Odabaş Otel, Yıldız Konak Pansiyon ve Safrangold Pansiyon gibi yerler önerilebilir. Safranbolu’nun en gözde konaklama yerleriyse Hanzade Pansiyon, Avcıoğlu Konak Otel ve Raşitler Bağ Evi’dir.

Safranbolu Tokatlı Kanyonu Yol Tarifi için Aşağıdaki Haritayı Kullanabilirsiniz:

Check Also

safranbolu yörük köyü

Safranbolu Yörük Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Safranbolu Yörük Köyü, Osmanlı mimarisinin en iyi şekilde korunduğu yerlerden bir tanesidir. Evlerin bahçesini çevreleyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir