Safranbolu Yörük Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

safranbolu yörük köyü

Safranbolu Yörük Köyü, Osmanlı mimarisinin en iyi şekilde korunduğu yerlerden bir tanesidir. Evlerin bahçesini çevreleyen ahşap çitleri, dar sokakları ve cumba evleri ile bilinen tarihimizin muhteşem görüntüsünü günümüze taşıyan ender ülkemizin en güzel köylerindendir.

Safranbolu, ülkemizin önemli kültür turizmi bölgelerinden biridir. Özellikle son zamanlar restorasyonlar ile gezilip görülesi bir yere dönmüş durumda. Safranbolu’nun minyatür halini andıran köy en az Safranbolu kadar gezilip görülesi oluşuyla dikkat çekiyor.

1997 yılında köyün neredeyse tamamı devlet tarafından sit alanı olarak ilan edilmiş ve köyün yapısı bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bursadaki Cumalıkızık köyünden sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine adını yazdıran köy tam bir açık müze konumunda. Safranbolu’ya yolu düşen herkesin bir diğer uğrak yeri de Yörük Köyü olmalı.

Safranbolu’nun bilindiği üzre arsa ve engebeli arazi sorunu vardır. Yörük Köyü’nde ise bu sorun olmadığından yörükler evlerini bitişik düzende yapmışlardır. Anadoluda bulunan köylerin aksine evler ana caddede sıra halinde yapılanmıştır. Evlerin hepsinin kendisine ait bir bahçesi vardır. Bu köy adeta tarihi bir kent görünümü ile Osmanlı dönemi klasik üslup ev mimarisinin en güzel örnekleri ile donatılmıştır. Bilinen köy evleri görünümünün dışında kalan Yörük Köyü’ndeki tüm evler adeta birer konak niteliğindedir.

Köyün en bilinen ve gözde yapısı Muratoğlu Konağı, “Yörük Köyü Kültür Mirasını Koruma, Tanıtma ve Dayanışma Vakfı” tarafından restore edilmiştir. Bu tür girişimler ile köyün turizmine önemli katkıda bulunulmuştur.

Safranbolu Yörük Köyü Nerededir?

Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı olan Yörük Köyü, Safranbolu kent merkezine 11 km uzaklıktadır. Karabük merkezine uzaklığı ise 20 km’dir. Buraya şahsi aracınızla Safranbolu veya Karabük merkezden tabelaların yönlendirmesi ile veya Safranbolu merkezden hareket eden dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Safranbolu Yörük Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Yörük Köyü İstanbul’dan yaklaşık olarak şahsi aracınız ile 4-5 saatte katedebileceğiniz 400 km kadar uzaklıktadır. Ankaradan ise araba ile 230 km yani 3 saatlik bir sürede ulaşılabilir. En yakın havalimanı ise Kastamonu’dadır.

Safranbolu’dan Yörük Köyü’ne ulaşmak isterseniz ise bu iki nokta arası sadece 11 km uzaklıktadır. Aracınızla çok kısa bir sürede bölgeye ulaşabilirsiniz. Arabası olmayanlar için ise Safranbolu merkezden dolmuş seferleri mevcut. Sabah saat 08:20 ile 17:00 saatleri arasında Safranbolu’dan Yörük Köyüne, saat 08:30 ile 18:00 saatleri arasında ise Yörük Köyü’nden Safranbolu’ya dolmuş vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Yörük Köyü Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*