saitabat şelalesi nerede

Saitabat Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir ?

Bursa doğal güzellikleri bakımından zengin ve aynı zamanda bu doğal güzelliklere kolay ulaşılabilen bir şehrimizdir. Geçmişten günümüze şehir, Yeşil Bursa olarak bilinmiş ancak son zamanlarda şehirleşmenin iyice artmasıyla birlikte her yeri saran beton yapılar nedeniyle Bursa’nın eski yeşil görüntüsünden yavaş yavaş eser kalmamaya başlamıştır. Buna rağmen köylerinde ve dağ eteklerinde halen ziyaret edilesi, bol oksijenli yerler vardır.

Saitabat Şelalesi Hakkında Bilgi

Saitabat Şelalesi Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı, aynı zamanda şehir merkezine oldukça yakın ve özellikle hafta sonları sık sık ziyaret edilen bir bölgedir. Saitabat Köyü’ne gelmeden evvel öncelikle sizleri Saitabat Şelale’si karşılamaktadır. Gürül gürül akan suyu ve dere kenarındaki restorantları ile ziyaretçilerin güzel bir gün geçirmesi için mükemmel bir konumdadır.

Saitabat Şelalesi, Uludağ’dan gelen sular ile oluşmakta ve Uludağ kar sularının erimesiyle birlikte ilkbahar aylarında en yüksek seviyelerine ulaşmaktadır. Yani ilkbahar ayları genellikle burayı ziyaret etmek için en ideal zamanlardır.

Şelalenin kenarlarında yemek yiyebileceğiniz mekanlar mevcut. Buralarda kiremitte tereyağı ile odun ateşi ile pişen alabalık yemeğinin tadına bakmak isterseniz pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz. Aynı zamanda derenin biraz üst kısmında piknik alanları mevcut. Buralarda da mangal yapıp bu güzel doğa ortamında keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Şelalenin huzur veren sesi, çevresindeki ağaçların güzelliği ve ciğerleri dolduran temiz havası bile buraya gelen ziyaretçilerin güzel bir gün geçirmesi için yeterlidir.

Saitabat Şelalesi Nasıl Gidilir ?

Bursa merkezinden belediye otobüsleri ile bölgeye gitmek mümkün. Bunun için öncelikle metro vasıtası ile araba yatağı metro istasyonuna gitmeniz gerekmekte. Daha sonra D-19 numaralı otobüs ile Saitabat Şelalesi’nin bulunduğu mevkiye ulaşıyorsunuz.

Bölgeye ulaşmak için bir diğer alternatif ise minibüslerdir. Bursa-Ankara yolu üzerinde Kestel minibüslerine binip, şoföre Saitabat Şelalesi’ne gitmek istediğinizi söylerseniz sizi ona göre bir mevkide indirecektir.

Eğer aracınız varsa ve bölgeye otomobilinizle gidecekseniz Bursa-Ankara yolundan Ankara istikametinde ilerleyip, Kestel sapağına dönüp ardından tabelaları takip ederek şelaleye ulaşmak oldukça kolay.

Saitabat Şelalesi Yol Tarifi

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir