Salda Gölü Nerede?-Nasıl Gidilir?-Neler Yapılır?-Kamp ve Konaklama Yerleri

Salda Gölü

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir? Neler Yapılır? Kamp ve Konaklama Yerleri

Burdur ilimizin Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, ziyaretçilerine mavinin bütün tonlarını sunan eşsiz bir doğa güzelliğidir. “Türkiye’nin Maldivleri” diye bilinen bu göl, tektonik bir gölümüzdür. Volkanik faaliyetler sonucu oluşan bir krater gölüdür. Kil banyosu (çamur banyosu) yapılarak bazı hastalıkların iyileştirildiği belirtilmektedir. Cilt hastalıklarından muzdarip olanlar, bu gölde şifa bulabilirler.

Mükemmellik kalitesi ödülüne sahip bu gölümüz, aynı zamanda Dünya’nın en temiz 5. Gölüdür. Her yıl deniz kenarında tatil yapmaktan sıkılanlar için Salda Gölü çok farklı bir gezi ve konaklama deneyimi sunuyor. Salda Gölü, 1. dereceden sit alanı yapılarak,  güzelliklerin korunması sağlanmıştır. Turkuaz ve camgöbeği renklerindeki gölün kumsalları da tropikal bir adanın kumlarındaki beyazlığa sahip.

Salda Gölü 184 mt derinliğe sahiptir. Suyunun berraklığı sayesinde suyun dibini rahatça izleyebiliyorsunuz. Bu bölge endemik yapıda özellikler de taşımakta. Sadece burada yetişen bitki ve hayvan türleri bulunuyor.

Salda Gölü ile Mars Arasındaki Benzerlik

İlginç gelebilir ama gerçekten yüzey oluşumları bakımından Salda Gölü ile  Mars arasında ilginç benzerlikler bulunmaktadır. Dünya’da bu şekilde sadece iki yer mevcut. Birisi Kanada’da yer alırken, diğeri ise ülkemizde bulunan Salda Gölü. Mars’ı merak edenler ve araştıranlar bu yüzden Salda Gölü’ne gelerek incelemelerde bulunmaktadır. Bu benzerliğin nedeni ise, göldeki magnezyum seviyesinin yüksek olmasından dolayı, oluşan kayaç yapıların  Mars’ta da bulunması.  Salda Gölü’nün kumsalını oluşturan bu beyaz çakılımsı kumlarında gezinirken kendinizi adeta Mars gezegeninde geziyormuş gibi hissedeceksiniz.

Salda Gölü Nerede?

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan göl, Burdur’un Yeşilova ilçesine 5 km uzaklıkta bulunuyor. Göller yöresi diye bilinen Burdur’un en nadide göllerinde birisi. Salda Gölü Burdur’a 56 km, Denizli’ye ise 96 km mesafede.

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir? – Yol Tarifi

Burdur üzerinden gelenler, Hacılar – Yeşilova istikametine devam ederek, Yeşilova’ya ulaştıktan sonra, tabelaları izleyerek 5 dakika içinde göle ulaşmaktalar.

Denizli istikametinden gelenler ise,  Denizli-Serinhisar-Güney rotasını takip ederek Yeşilova’ya ulaşabilirler. Buradan da kolayca göle varmak mümkün. Toplu taşıma araçlarını kullananlar Denizliden Yeşilova minibüslerine binerek göle ulaşabilirler.

Salda Gölü’nde Neler Yapılır?

  • Gölde balçıklar ve göçükler nedeniyle, güvenli olarak ayrılmış belirli yerlerinde yüzmeye izin veriliyor. Aniden derinleşmesi nedeniyle dikkat edilmesi gerekiyor. Kıyıya yakın yerlerde yüzmeniz tavsiye ediliyor.
  • Salda Gölü’nde üç tane plaj bulunmakta. Birisi Tabiat Parkı Plajı. Oldukça uygun fiyatlarla hizmet sunan bu plajda restoran ve büfe mevcut. Tabiat Parkı’na geldiğinizde giriş ücreti olarak araç başına 7,5 TL ücretlendirme var. Araçsız gelenler ise kişi başı 2 TL ödeyerek plajdan yararlanabilmektedir. Yeşilova Belediye Halk Plajı ve Doğanbaba Halk Plajı ise diğer plajlar. Bu iki plajın size sunduğu bir imkan da kamp yapmaya uygun olmaları.
  • Salda Gölü’nde kumsallarında ya da ağaçlar içinde harika bir piknik yapabilirsiniz. Çevreyi kirletmeme özen göstererek, mavi ve yeşilin güzellikleri arasında huzurlu bir pikniğe kim hayır diyebilir?

 

Salda Gölü Kamp ve Konaklama Yerleri

 

Tabiat Parkı’nda kamp yapma izni bulunmuyor. Ancak diğer iki plaj da kamp yapma müsaadesi var.  Kendi çadırı olmayanlar için çadır kiralama hizmeti var. Günlük 30 TL ücretle çadır kiralayabilirsiniz.  Yeşilova plajında kamp yaparsanız, yeme-içme ihtiyacınızı karşılamak için işletmeler mevcut. Özellikle Pideci Sami’nin pideleri meşhur. Çadırda kamp yapmak istemeyenler için Bungalov evleri de harika bir konaklama seçeneği. Gecelik 75 TL ödeyerek, bungalov evlerde kalabilirsiniz. Otel olarak ise Hotel Lago di Salda bulunmakta. Tek veya çift kişilik odalara göre 100 TL ile 200 TL arasında günlük fiyatlarla kahvaltı dahil konaklama alabiliyorsunuz.

 

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

 

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*