Samsun Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti

Samsun’a 30 km mesafede olan doğa cenneti Kızılırmak Deltası’nda UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne adını yazdırmıştır. Kızılırmak Türkiye’nin en büyük akarsuyudur ve Samsun ilinin Bafra İlçesi’nden Karadeniz’e dökülmektedir. Tam da bu noktada Bafra Ovası oluşur. Bafra ovası üzerinde oluşan Kızılırmak deltası verimli topraklara sahiptir. Her yıl belli dönemlerde göçmen kuşları buradan geçmekte ve beslenme, dinlenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Samsun Bafra Kızılırmak Deltası 321 kuş türünü içerisinde barındırmaktadır.

Kızılırmak Deltası tarihi incelendiğinde 1000-2000 yıl gibi sürede oluştuğu bilinmektedir. 56 bin hektar genişliğinde olan delta birbirinden farklı ekolojik özelliklere sahip göller, sazlık alanlar, Longoz ormanları, tuzcul bataklıklar, ıslak çayırlar, tarım alanları ve yaban hayatı geliştirme sahalarını içerisinde barındırmaktadır. Deltanın böylesine zengin besin maddelerine sahip olması ve iklim koşulları bakımından uygun olması buraya göç esnasında çeşitli kuş türlerinin uğramasını sağlamıştır. Karadeniz’de göçmen kuşların korunduğu tek sulak alan alan olarak bilinen Kızılırmak Deltası’nda nesli tükenme tehlikesi altında olan 24 kuş türünden 15’i görülüyor. Bunlar arasında Büyük Deniz Düdükçünü, Küçük Kirazkuşu, Kuzey İncikuşu ve Ak Kirazkuşu sayılabilir. Bu kuş türlerine yaklaşık 20 yıldır sadece Kızılırmak Deltası’nda rastlanmaktadır. Ayrıca Tepeli Pelikan, Şah Kartal, Küçük Kerkenez, Dikkuyruk, Cüce Karabatak bölgede gözlenen diğer kuş türleridir.

Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde Yaşam

Doğal alanlar arasında en verimlilerinden olan Bafra Ovası Kızılırmak Deltası, göç esnasında Karadeniz’e gelen kuş türleri için hayati öneme sahiptir.

Milyonlarca kuş türlerinin dinlenip, beslenip, yumurtladığı Samsun Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Milli Parkı’nda yalnızca ötücü ve su kuşları değil aynı zamanda yaban hayvanları da bulunmaktadır. Yılkı Atları bunların en önemlisidir. Bafralılar aracılığıyla bu bölgeye getirilen Yılkı Atları iki nesil sonra yabani hayvan özelliklerini kazanmıştır. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti içerisinde toplamda 450 tane at vardır. Yılkı atlarının dikkat çeken bir özelliği gruplar halinde yaşamlarını sürdürmeleri ve bu at gruplarının her birinin bir lidere sahip olmasıdır. Başka bir gruptan kendi gruplarına gelmek isteyen bir at olduğunda liderlerinin izni gerekiyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde karşınıza çıkacak bir başka canlı türüyse mandadır. Yaklaşık 16 bin manda burada yaşamını sürdürmektedir. Mandalar Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde Samsunlular tarafından beslenmekte ve sütünden, etinden, boynuzundan, derisinden yararlanılmaktadır.

Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne geldiğinizde Kuş Gözlem Kuleleri sayesinde canlıları daha yakından görme imkanı buluyorsunuz. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde 1 tane Ziyaretçi Merkezi, 2 tane Kuş Gözlem Kulesi vardır. Delta hakkında bilgi sahibi olmak istediğinizde Ziyaretçi Merkezi binasını ziyaret etmenizi öneririz. Merkez binasında sergi salonu, görüntü izleme merkezi bulunuyor. Görüntü izleme merkezi deltanın belli bölgelerine kamera yerleştirmiştir. Bu kameralara alınan görüntüler ziyaretçilerce izlenebiliyor. Sessizliğin hakim olduğu alanda yalnızca kuş sesleri duyulmaktadır. Alanda martıların en fazla görüldüğü dönem Mart-Nisan aylarıdır. Nisan-Mayıs ayları ise kırlangıçların ve kum kırlangıçlarının sayıca en fazla görüldüğü dönemlerdir. Koruma altına alınan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti doğal ortam özelliğini devam ettirebilmesi için koruma altına alınmıştır. Bu doğal güzelliği ve içerisinde barındırdığı canlıları yakından görmek, videolarını izlemek istiyorsanız Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nerede, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne nasıl gidilir birlikte bakalım.

Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne Nasıl Gidilir?

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Samsun merkeze 65 km, Bafra ilçesine ise 17 km mesafededir.

Doğal yaşamı içerisinde barındıran Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne özel araçla Samsun Merkez’den 1 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Samsun Merkez’den 19 Mayıs ilçesine geçmenizi ve oradan deltaya ulaşmanızı öneririm. Böylece daha kısa sürede ulaşmanız mümkün oluyor. Doğa severlerin hayran kalacağı güzellikleri içerisinde barındıran bölgede çok sayıda kuş türü, yaban hayvanlarını görebilme imkanına sahipsiniz. Ulaşım konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmadan deltaya ulaşmanız mümkün. Samsun Merkez’den Bafra İlçesi üzerinden deltaya ulaşmak isterseniz yol yaklaşık 3 saatinizi alacaktır. O yüzden tavsiyem 19 Mayıs ilçesini takip etmenizdir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne toplu taşımayla ulaşım Samsun Kent Merkezinden kalkan Bafra ve 19 Mayıs ilçe arabalarıyla sağlanmaktadır. Direkt olarak deltaya ulaşım yapılmıyor. Bu nedenle minibüs ya da otobüsle ilçelere geldiğinizde otomobil, motosiklet ya da bisiklet kiralayarak deltaya ulaşabilirsiniz.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Giriş Ücreti

Samsun’a geldiğinizde uğramadan gitmemeniz gereken yerlerden Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin insana huzur veren bir sessizliği ve doğal güzelliği vardır. Buraya geldiğinizde çeşitli canlı türlerini görmenizin yanında gözlem evinde dinlenme tesisinde manda sütünden yapılan dondurmayı ve yoğurdu tatmanızı öneririm. Ayrıca delta içerisinde yer alan tesiste de kahvaltı yapabilirsiniz. İsterseniz manda sütü ve yoğurdundan da satın alabiliyorsunuz. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti giriş ücreti alınmamaktadır. Nesli tükenmekte olan hayvanları ve doğal güzelliği görmek için buraya geldiğinizde giriş ücreti ödemiyorsunuz.

Samsun Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ziyaret saatlerinde geldiğinizde el değmemiş doğa harikasında yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler de vardır. Kuş gözlemciliğinin dışında balıkçılık, fotoğrafçılık, bisiklet ve kano turları, trekking, kampçılık yapabileceğiniz başlıca aktivitelerdendir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Fotoğrafları

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Tanıtım Filmi

 

Check Also

samsun seyir terası nasıl gidilir

Samsun Seyir Tepesi-Terası Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Karadeniz Bölgesinin en önemli kentlerinden birisi olan Samsun’a yakın zamanda inşa edilen seyir terası, insanların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir