Samsun Bandırma Vapuru Müzesi’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Bandırma Vapuru Müzesi, Samsun ilimizin en önemli turistik ve kültürel noktalarından biridir. Ülkemiz kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş savaşını başlattığı ilimiz olan Samsun, kendini Atatürk’ün şehri şeklinde konumlandırmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a İstanbul’dan kurtuluş savaşını başlatmak için geldiği gemi olan Bandırma Vapuru, geçtiğimiz yıllarda Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında yeniden inşaa ettirilip, Samsun’un Ordu çıkışında deniz kenarına müze olarak yerleştirilmiştir. Her gün yüzlerce ziyaretçi ağırlayan Bandırma Vapuru Müzesi, tarihi, kültüren ve turistik bir yer olarak Samsun’un en büyük değerlerinin başında geliyor. Geminin boyu 47.70m., genişliği 6.83m, yüksekliği 4.27 m.dir.

Bandırma Açık Hava Müzesinde neler var?

Müzeye giriş yapanları, şehitler anıtı karşılamaktadır. İstiklal savaşında Samsun ilinden verilen 1200 şehit bu bölümde saygı ile anılmıştır. Çevre düzenlemesi dolu dolu planlanan alanda, uçak, torpido, panorama, figürler, 70 metrekare rölyef ve değişik savaş araçlarının gösterimi vardır. Bandırma Vapuru’na normal bir gemide olan merdiven ile çıkılmaktadır. İç dizaynı orijinali baz alınarak tasarlanan müze, alt katında Atatürk’ün özel eşyalarının ve sevdiği türkülerin seslendirildiği özel bir bölüme sahiptir. Atatürk’ün özel resimlerinin de sergilendiği müzede, o görevde yer almış 13 Türk büyüğünün bal mumu heykel de bulunmaktadır.

Samsun Bandırma Vapuru Müzesi Nerede?

Aslına uygun olarak yapılan Vapur, Samsun şehri merkezinin çıkışına, karadeniz sahil yolunun kenarına denize yerleştirilmiştir. Müzeye Ankara tarafından gelen ziyaretçiler, Samsun’a giriş yaptıktan sonra ana yoldan gitmeyip alt yola giriş yaparak ulaşabilirler. Ordu tarafından gelen ziyaretçiler, Samsun Lovelet alışveriş merkezi sapağında şehir merkezine dönen yolu takip edip kolaylıkla müzeye ulaşabilirler.

Samsun Bandırma Vapuru Giriş Saatleri:

Bandırma Vapuru açık hava müzesi haftanın yedi günü de hizmet vermektedir. Müze, sabah 8:00 de açılıp akşam 17:00 da kapanmaktadır. Haftanın tüm günlerinde ziyaret edebilirsiniz. Önünde Samsun sahil parkı ve ücretsiz otopark mevcuttur. Aşağıdaki saatler arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Cumartesi 08:00–17:00
Pazar 08:00–17:00
Pazartesi 08:00–17:00
Salı 08:00–17:00
Çarşamba 08:00–17:00
Perşembe 08:00–17:00
Cuma 08:00–17:00

Samsun Bandırma Vapuru Müzesi Giriş Ücreti

Müzenin yapımında tüm külfeti üstlenen Samsun Belediyesi, müze ücreti olarakta sembolik bir rakam olan 1 TL ücret tarifesi uygulamaktadır.  Öğrenci ve küçükler 1 TL, yetişkinler 2 TL vererek müze alanını ve gemiyi süre sınırı olmaksızın gezebilirler. Bandırma Vapuru müzesinin Samsun’a kazandırılmasının asıl amacı, gelir getirmesinden çok tarihe, kültüre ve şehrin marka değerine verilen önem ile ilgilidir.

Nasıl ulaşabilirim?

Karadeniz sahil yolunu izleyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ordu istikametinden gelenler Samsun şehrine girince ana yoldan sağa saparak ulaşabilirler. Ankara istikametinden gelenler, şehir çıkışında alt yoldan giderek kolaylıkla müzeye ulaşım sağlayabilirler. Müzenin önünde ücretsiz otopark bulunmaktadır.

Ülkemiz ve Samsun için çok değerli bir alan olan bu müzeye, imkanı olan tüm ziyaretçilerimizin gezmesini tavsiye ederiz. Samsun’un diğer güzelliklerini tanımak için  Samsun’da Gezilecek Yerler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Samsun Bandırma Vapuru Müzesi Fotoğrafları

Belediye Evleri Mh., 55080 Canik/Samsun

(0362) 238 00 23

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*