Samsun Ladik Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Samsun’un Ladik ilçesinde yer alan Akdağ Kayak Merkezi, kentin kış turizmine çok önemli katkılar yapmaktadır. Bilindiği gibi Karadeniz Bölgesinin doğal güzellikleri oldukça meşhurdur. Bu güzelliklerinden bir tanesi olan Akdağ Kayak Merkezi, kış aylarında kayak ile öne çıkarken diğer mevsimlerde ise doğal güzellikleri ile öne çıkmaktadır.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi, yakın zamanda faaliyetlerine başlamış olmasından dolayı ülke çapında yeterince tanınmamaktadır. Buna rağmen çevre illerden buraya gelenlerin sayısı her geçen yıl biraz daha artmaktadır. Bölgede yer alan Akdağ Dağı’nın en yüksek noktalarından olan Uzunyazı Tepesi (1.788 m) ile Yemişen Tepe (1.404 m) arasında kurulmuştur. Rakımın oldukça yüksek olmasından dolayı Kasım ile Mart ayları arasında burada kayak yapılabilmektedir. Kar seviyesi yılın bazı bölümlerinde 1 metreyi aşmaktadır.

Samsun Kayak Merkezi içerisinde toplamda 6 adet pist bulunmaktadır ve söz konusu pistlerin uzunlukları 1600 metre ise 3500 metre arasında değişmektedir. Bütün bunların yanı sıra 1365 metre uzunluğunda telesiyej sistemine sahiptir ve böylece kayak yapmak çok daha kolay hale gelmektedir. Kayak Merkezi’nde yer alan pistlerin dışında civarda yer alan tepelerde de kayak yapmak mümkündür ve profesyonel kayakçılar buraları zaman zaman kullanmaktadır.

Samsun’da yer alan bu kayak merkezinin tabanı çimlerle kaplıdır. Söz konusu özelliğinden dolayı Kayak Merkezi’nde çim kayağı da yapılmaktadır. Farklı bir spor türü olan bu kayak için yaz aylarının bazı dönemlerinde buraya turistler gelmektedir.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi içerisinde konaklama yapılacak tesisler yer almaktadır. Yakın bir zamanda hizmete açılan merkezin gelişiminin hızlı bir şekilde devam ettiği söylenebilir. Çorum, Amasya, Tokat ve diğer illerden buraya günü birlik olarak gelen kişiler için tuvalet ve diğer düzenlemeler yapılmıştır. Tuvalet sayısı 3’tür fakat yakın zamanda bu sayının biraz daha artacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca namaz kılmak için bir tane de mescit bulunmaktadır.

Samsun Kayak Merkezi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Samsun Kayak Merkezi, Ladik ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Samsun kent merkezine yaklaşık 84 km uzaklıkta yer alan merkez, ilçeye ise 7 km uzaklıktadır. Ayrıca Amasya’da yer alan Merzifon Havalimanı’na sadece 35 km mesafededir ve bu özelliği Kayak Merkezi’ne insanların hava yolu ile de gelmesine olanak sağlamaktadır.

Kayak Merkezi’ne gelmek isteyenler, Samsun ile Ankara arasında yer alan karayolunu kullanması gerekmektedir. Samsun’a ortalama 1 saat uzaklıkta olan Havza ilçesine gelmeden hemen önce Ladik sapağına saparak ilçeye ulaşılabilir. Daha sonra ise tabelalar takip edilerek Ladik Akdağ Kayak Merkezi’ne geçilmelidir.

Samsun Kayak Merkezi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Yakın tarihte hizmete giren Samsun Kayak Merkezi’ne giriş ücretsizdir fakat burada yer alan hizmetleri kullanmak için ücret ödenmesi gerekir. Merkezin pistlerini kullanarak kayak yapmak isteyen kişilerin telesiyeji kullanması gerekir ki kullanım ücreti tek sefer için 5 TL iken gün boyu kullanmak isteyenler için 25 TL’dir. Ayrıca merkezde yer alan tuvaletlerin ücretleri 1 TL’dir.

Tavsiyeler

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan tek kayak merkezi olan Ladik Akdağ Kayak Merkezi’ne gidilmeden önce mutlaka bilgi alınması ve kar olup olmadığı öğrenilmesi gerekir. Mevsimsel etkiler kar seviyesini ciddi olarak etkilemektedir. Kayak Merkezi’ndeki pistlerin kullanımı için telesiyej kullanılmalıdır ve eğer gün boyu kayak yapılacak ise günlük hizmet için ödeme yapmak çok daha karlı olacaktır. Ayrıca civarda yer alan yamaçlarda da kayak yapılabilmektedir. Eğer profesyonel iseniz mutlaka buraları da denemelisiniz. Mevsimsel değişimlerden dolayı sürekli kar olmuyor fakat takip ederek en güzel anında orda olabilirsiniz.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*